Altın: Yeni teşvikler esnafa ve üretime güç katacak « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

28 Ekim 2021 - 11:31

Altın: Yeni teşvikler esnafa ve üretime güç katacak

Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Latif Altın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni istihdam teşviklerinin işgücüne ve üretime büyük güç vereceğini belirterek, “Esnaf ve sanatkarlar olarak 2018 yılında da devletimizin bize verdiği güçle üretmeye ve ülkemizi kalkındırmaya devam edeceğiz” dedi.

Altın: Yeni teşvikler esnafa  ve üretime güç katacak
Son Güncelleme :

20 Aralık 2017 - 7:00

37 görüntüleme

Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Latif Altın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ülkenin maruz kaldığı ekonomik saldırıları en ön safta göğüsleyen ve vatanlarına canları pahasına sahip çıkanlar” olarak nitelediği esnaf ve sanatkarlara yönelik yeni teşviklerin de üretime güç katacağını söyledi.
Altın, “Gerçekten de Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi esnaf ve sanatkarımız ekonominin en ön safında yer alan kişilerdir. Ekonomideki tüm dalgalanmaları en önce hisseden meslek gurubu olan esnaf ve sanatkarlarımız, her zaman devleti ve milletinin yanında yer aldı, vatanı ve bayrağı için savaşmaktan çekinmedi. Bu asırlardır böyle olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Her zaman söylediğimiz gibi, esnaf ve sanatkarımız bu ülkenin çimentosudur. İstihdam Şurası’nda Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yeni teşvikler de esnafımıza bu mücadelesinde büyük güç verecektir. Önümüzdeki yıl, 3 veya daha az çalışanı olan işletmelerimize sağladıkları her ek istihdam için ödedikleri maaş, prim ve verginin, bir ayını kendileri, bir ayını da devlet ödeyecek. Yani esnaflarımıza, imalatçılarımıza, küçük işletmelerimize devletimiz ‘bir ay senden, bir ay bizden’ dedi. Bu teşvik 12 ay süreyle geçerli olacak. Bu uygulamayla piyasaların derin nefes alacağına, esnafımızın önünü görebileceğine inanıyoruz” diye konuştu.
Altın, yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme Projesi’nin küçük esnafın eleman bulma sorununu çözeceğine de dikkat çekerek, “Söz konusu projeyle işveren örgütleriyle iş birliği hâlinde mesleki eğitim ve işbaşı eğitim programlarını birlikte düzenleyen bir sistem hayata geçirilecek. Yeni sistemde mesleki eğitimin içeriği işverenlerin talebine göre oluşturulacak. İş gücü piyasasının nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için teoriği ve pratiği birleştiren yeni bir modele geçilecek. Yeni mesleki eğitimle işbaşı programları birlikte yürütülecek. Esnafımızın yanında çalışan gençler, devletin de harçlık desteğiyle meslek öğrenecek ve işgücüne katılımları kolaylaşacak” dedi.
Altın, Türkiye’nin 11.1’lik büyüme rakamına ulaşmasının, 1.5 milyon ilave istihdam sağlanmasının ve işsizlik rakamlarının düşmesinin devletin çok büyük katkılarıyla olduğunu sözlerine ekleyerek, “Devletimiz elinden gelen desteği veriyor. Bu nedenle esnaf ve sanatkarlarımız adına başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Başbakanımıza, tüm bakanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz. Devletimiz üzerine düşeni yapıyor; bizler de esnaf ve sanatkârlar olarak ülkemiz için üretmeye ve çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.