Boğazlıyan Şeker Fabrikası 340 milyon lira girdi sağlayacak « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

25 Ocak 2022 - 16:59

Boğazlıyan Şeker Fabrikası 340 milyon lira girdi sağlayacak

Boğazlıyan ve Yozgat ekonomisinin yanı sıra ülke ekonomisinede önemli katkıda bulunan Boğazlıyan Şeker Fabrikasında 11. Dönem Şeker Pancarı Alım Kampanyası yapılan törenle başladı. Boğazlıyan Şeker Fabrikası 340 milyon lira girdi sağlayacak

Boğazlıyan Şeker Fabrikası 340 milyon lira girdi sağlayacak
Son Güncelleme :

12 Eylül 2017 - 7:00

77 görüntüleme

Boğazlıyan Şeker Pancarı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, törende yaptığı açılış konuşmasında bugün kendileri açısından coşkunun, heyecanın, sevincin zirve yaptığı bir gün olduğunu belirtti. Akay, “Bu gün ekmeğini, alın teriyle, elinin emeği ile kazananların, çiftçinin bir bayram günü. Bu kampanyamızın inşallah kazasız belasız tamamlanmasını diliyorum. 11. Kampanyamız hepimize hayırlı olsun. Alımı başlanan pancarların çok şükür şeker oranı bizi umutlandırdı. İnşallah böyle devam etmesini bekliyoruz. Şu ana kadar alınan pancarların şeker oranı yüzde 16’nın üzerinde seyrediyor. Bu başlangıç için oldukça uygun bir oran. İnşallah bu artarak devam edecek. Bu alınan pancarlar iki gün sonra işlenmeye başlanacak” dedi.
1 MİLYON 400 BİN TON PANCAR İŞLENECEK
Kayseri şekere bağlı fabrikanın faaliyet alanında 4 tane bölge bulunduğunu ifade eden Akay, “Boğazlıyan, Yenifakılı, Çandır ve Yenipazar olmak üzere 4 bölge müdürlüğümüz var. Burada 68 köyde 3 bin 805 çiftçi ile 208 bin dekar alanda pancar ekimi için sözleşme yapılmaktadır. Pancarın yetişme döneminde çiftçimize destek vermemiz gerekiyor. Bu çerçevede sadece bu bölgeye özgü olarak 95 milyon lira ayni ve nakdi avans verildi. Bankadan da isteyen çiftçilerimize toplam 25 milyon lira gibi bir banka kredisi kullandırılmıştır. Toplamda 120 milyon gibi bir parayı çiftçimize üretim desteği sağlanmış bulunuyor. Bu bölgemizden alacağımız pancar toplam 1 milyon 200 bin tonu bulması bekleniyor. Bunun parasal değeri ise yaklaşık 300 milyon liraya takabil ediyor. Diğer bölgelerden gelmesi beklenen 270 bin ton pancarla birlikte Boğazlıyan şeker fabrikasında 1 milyon 400 bin ton pancar işlenecektir. Kampanyanın yaklaşık 113 gün sürmesi bekleniyor. Bu Boğazlıyan şeker fabrikası için rekor bir rakam” diye konuştu.
300 MİLYON LİRA GİRDİ SAĞLANACAK
Pancar alım kampanyasına katılan ve burada bir konuşma yapan Vali Kemal Yurtnaç ise, “Kampanya başlangıcının hayırlı olmasını, bölge insanına hayırlı kazançlar getirmesini diliyorum. Değerli Boğazlıyanlı hemşehrilerim, Allah sizlere çok güzel bir yerde yaşama şansı vermiş. Bu kadar güzel bir ova, bu kadar güzel ürünler vermiş. Bunların bir de bedeli olur. Yapılmayan şeylerin bedeli öbür tarafta sorulur diye düşünüyorum. Hüseyin beyin anlattığına göre bu sene 300 milyondan daha fazla bir para bu bölgeye gelecek. Geçmişe ve geleceğe baktığımızda buranın parasının ekonomiye kazandırılması gerektiğini düşünüyorum. Kazancınızı boşa bekletme yerine kendi kuracağınız yatırımlarla değerlendirmelisiniz” şeklinde konuştu.
Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ’ın talimatlarıyla Yozgat’ta üretimi artırmak, Yozgat’ı üreten bir şehir haline getirmek, dolaysı ile istihdamı artırarak işsizliği önlemek maksadıyla çalışmalar yaptıklarını aktaran Vali Yurtnaç, “Dün onlardan birini yaptık. Yurt dışında yaşayan Yozgatlı iş adamlarımızdan 80 tanesini Yozgat’a davet ettik. Yozgat’ta ne tür fırsatlar var insanlar içerisinde yaşadığı zaman bunun farkında olmuyorlar. 6 teşvik bölgesinden Yozgat 5. Teşvik bölgesinde. Eğer OSB’de yatırım yaparsanız 6. teşviki alıyorsunuz. Bu yatırımlarla da bölgenize, insanlarınıza destekte bulunuyorsunuz. Ben buradan ifade ediyorum, sonuna kadar sizlerin yanındayız. Sizlerle birlikte sizin önünüzü açmak, yatırımlarınızın önünü açmak için her türlü tedbiri alıyoruz. Millete hizmet eden onun efendisi olur. Biz burada sayın başbakan yardımcımızın riyasetinde kamu kurumundaki arkadaşlarımız, belediye başkanlarımız, il genel meclis üyelerimizle hep birlikte üreten bir Yozgat’a çalışmak için sizlere hizmet ediyoruz. Gördüğümüz noksanlıkları da sizlere ifade etmek lazım. Bu atıl kalan sermaye gücünü ekonomiye kazandırmamız lazım. Burada Allah’ın bize verdiği bu zenginliği ekonomiye, halkın yararına hep birlikte bizim de yönlendirmemizle, desteklerimizle burada kullanmamız lazım diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
BOĞAZLIYAN’IN BİR FIRSATIDA TERMAL SU
Boğazlıyan’ın bir fırsatı daha olduğunu hatırlatan Vali Yurtnaç, “O da nedir, termal sular. Burada ki Cavlak’ı takip ediyoruz. İnşallah buraya yatırımcı getireceğiz. Cavlak ile termal turizmin kapısını aralayacağız. Yanı başımızda Kayseri gibi büyük bir şehir var. Bu bizim için büyük bir fırsattır. Kayseri’nin nüfus yoğunluğunu burada üreteceğiniz ürünlerle fırsata çevirmek lazım. Devre mülklerle buradaki termal suyu harekete geçirmek istiyoruz. Buradaki sıcak su kaynağını bir taraftan tarımda kullanıyoruz. Topraksız domates yetiştiriliyor ve ihraç ediliyor. Büyük şehirlerin marketlerinde Boğazlıyan ve Sorgun’un domatesleri pazarlanıyor. Yani üretmenin ayrı bir mutluluğu vardır ve istiyorum ki Yozgat’ta hep birlikte bunun kapısını aralayalım. Üreten mutlu insanlar olarak Türkiye’de yerimizi alalım ve bu çerçevede bizde elimizden gelen gayreti göstereceğiz” şeklinde konuştu.
BOĞAZLIYAN ŞEKER FABRİKASI ÜLKE EKONOMİSİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLIYOR
Pancar alım kampanyasına katılan Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ da, Boğazlıyan Şeker Fabrikasının 11. kampanya açılışında Yozgatlı hemşehrileri ile birlikte olmaktan büyük bir onur duyduğunu belirterek, “Bu vesile ile Boğazlıyan Şeker Fabrikamızın 11. kampanya açılışının hayırlı uğurlu olmasını Cenabı Allah’tan temenni ediyorum. Kampanyamızın sağlık içerisinde kazasız tamamlanmasını Cenabı Allah’tan diliyorum. Umarım ki bu kampanya döneminde çiftçilerimiz üretiminden beklediklerini elde ederler. Fabrika yönetimi de buradan beklentilerine olumlu cevaplar bulur. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Boğazlıyan Şeker Fabrikasının Yozgat, Boğazlayın ve Türkiye ekonomisine çok büyük katlı sağladığını hatırlatan Başbakan Yardımcımız Bozdağ, “Yönetim kurulu başkanı Hüseyin Akay bey buna dair detaylı rakamları açıkladı. Ama Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesi Yenifakılı ilçesi Çandır ve Yenipazar civarındaki bölgede bu güne kadar ki harcamalara ve girdilere çıktılara baktığımız zaman bir yıl içerisinde bütün değişik kanallardan girdiler dahil senede 340 milyon lira gibi bir rakamın buradan Boğazlıyan, Yozgat ve Türkiye ekonomisine girdiğini görüyoruz. Bu büyük bir rakam ve inşallah bu sene de bu rakam yine aynı şekilde girecektir. Ayrıca burada çalışanların Boğazlıyan Yozgat ekonomisine katkısı da ayrı bir değere sahip. Yaklaşık bin 223 kişi çalışan var ve bunlarında ekonomiye büyük katkısı var. Onun için Boğazlıyan şeker fabrikası Yozgat ekonomisi ve Boğazlıyan ekonomisi için son derece önemli olduğu gibi ülkemiz ekonomisi açısından da son derece önemli bir tesistir. Açıldığı günden beri Boğazlıyan’a ve ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sunuyor. Yozgat tarımsal üretimde ülkemizde son derece önemli yer işgal ediyor. İki tane şeker fabrikasıyla Konya’dan sonra Türkiye’nin ikinci ili olma unvanını taşıyor. Bu bizim için son derece önemli ve övünç kaynağıdır” diye konuştu.
TARIMDA VERİMLİLİĞİ ARTIRACAĞIZ
Tarımda verimliliği artırmak bakımından çok ciddi yatırımlar yaptıklarını hatırlatan Başbakan Yardımcımız Bozdağ, “Özellikle sulama konusunda Türkiye’nin dört bir yanını barajlarla, göletlerle buluşturma ve tarlaya suyu ulaştırma konusunda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bu güne kadar gelmiş geçmiş hükümetleri içerisinde en fazla yatırımı yapan, en fazla bereketle tarlayı buluşturan biziz. Yozgat’ta bundan payını aldı. Yozgat’ta inşaatı devam etmekte olan Akdağmadeni’nde Bahçecik Barajı, Yozgat’ta Cemil Çiçek Barajı, Yerköy’de inandık, Boğazlıyan’da Oğulcuk Barajı devam ediyor. Eş zamanlı inşaatı Yozgat’ta devam eden dört tane büyük baraj var. Hangi dönemde Yozgat’ta dört tane devasa büyük barajın inşaatı oldu ve böylesi hızla devamı sağlandı. Yozgat’ın neresinde baraj olacak su varsa orayı baraja dönüştürmek, gölet olacak su varsa orayı gölete dönüştürmek ve burada ki suyla vatandaşımızın tarlasını buluşturup bunun berekete dönüşmesini sağlamak bizim öncelikli hedefimiz oldu. Uzunlu barajının tabanında meydana gelen çatlağın ortadan kaldırılması için yaptığımız harcamayı Uzunlular ve Boğazlıyanlılar çok yakından biliyor. Oraya da çok ciddi yatırım yaptık. O barajı yeniden yapsak o kadar harcama olmazdı. Boğazlıyan için helal olsun hayırlı olsun. Ayrıca Yozgat’ta Süreyya Bey barajı diye Çekerek’te başlamış bir baraj vardı. Tamamını biz yaptık. Temeli bizden önce atıldı ama bir taş konmamış, bütün taşları biz koyup şu anda o barajı da hizmete aldık. Amasya tarafını suluyor ama yakın zamanda Aydıncık ilçemizin Künbetovası Süreyya Bey barajından sulanmış olacak. Kadışehri ovası bahçecik barajından sulanacak. Yerköy hem Gelingüllü barajından hem inandık barajından hem de Cemil Çiçek barajından sulanma imkanı bulacak. Yozgat merkez Gelingüllü ve Cemil Çiçek barajından sulanma imkanı bulacak. Yine aynı şekilde Boğazlıyan uzunlu ve oğulcuktan bu imkanı elde etmiş olacak. Yozgat’ın dört bir yanında sulama ile ilgili yatırımlar bu bozkırdaki arazilerin bereketlenmesine, çiftçimizin cebine girecek paranın artmasına büyük katkı sağlayacaktır. Gölet olacak ne kadar yer varsa bunlarında gölete çevrilmesi için karar aldık ve adımını attık. Temeli atılmadık yer kalmadı. Bir kısmı bitti bir kısmı da bitme aşamasında. Yozgat’ın emrine bu hizmetleri sunma noktasında büyük bir başarı hikayesi sulama alanında yazıldı” ifadelerini kullandı.
YOZGAT HAYVANCILIKTA ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLDU
Hayvancılık konusunda da önemli adımlar atıklarının altını çizen Başbakan Yardımcımız Bozdağ, “Boğazlıyan’da Devecipınar Damızlık Üretim Çiftliğinin ne hale geldiğini siz bizden daha iyi biliyorsunuz. Kapanacak noktadaydı, bugün Türkiye’nin hayvan borsası oldu. Herkes burada hangi damızlık düvenin ne zaman doğuracağını yakından takip ediyor. Boğazlıyan bu nokta da hayvancılık bakımından Türkiye’nin ana merkezinden biri haline geldi. Yozgat’ta et ve süt kurumu marifetiyle Yozgat’a et süt kurumunu getirdik, sözleşmeli hayvancılığı Yozgat’ta başlatan tarihi adımı attık. Şu anda Yozgat’ta kesim yapılıyor, Yozgat kavurma diye bir kavurma çıkarılıyor ve markalaştırıldı. Yozgat’ta ki hayvan üreticimiz ve besicimiz bu imkanı kendi ayağında bulma fırsatını elde etti. Türkiye’de pek çok yer özelleştirilirken Yozgat’ta Cumhurbaşkanımızın talimatıyla et ve süt kurumunun Yozgat’a gelmesi onaylandı ve bu da büyük bir kazanç kapısını Yozgat’a açtı. Yine Yozgat’ın Yerköy ilçesi içerisinde esasında ama Çiçekdağı ile de mülki sınırlar bakımından irtibatlı olan ama biz Yozgat’ın olarak kabul ediyoruz orayı, İlci çiftliği diye bir çiftlik var. Eskiden TİGEM’di orada in cin top oynuyordu. Orayı da özelleştirdik ve bu gün İlci çiftliği Türkiye’de hayvancılık bakımından parmakla gösterilecek bir çiftlik haline getirildi. Süt ve süt ürünleri bakımından da önemli bir merkez haline geldi. Her ilçemizde süt toplama merkezleri ile çiftçimizin ürettiği sütleri onların bütçesine katkı olarak dönecek mekanizmaları oluşturduk ve bütün ilçelerimizde bu anlamda büyük bir seferberliği başlattık. Hem hayvancılık destekleri ile hem hububat destekleri ile ve diğer desteklerle çiftçimizi bulunduğu noktandan daha iler taşıma noktasında çok ciddi adımlar attığımızı ifade etmek isterim. Özet olarak şunu söylüyorum, biz çiftçimizin ülke ekonomisine kattığı katkıyı biliyoruz. Onları daha güçlü yapmak, daha fazla kazanç elde etmelerini sağlamak amacıyla ülkemizin bütçe ve ekonomik gücü çerçevesinde atılması gereken adımları attık ve atmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
ARAZİ TOPLULAŞTIRMASINI ÖNEMSİYORUZ
Toplulaştırmanın çok önemli bir sorun olduğunu bildiklerini anımsatan Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ, “Miras yoluyla tarım arazilerinin bölünmüş olmasının ülke ve insanımıza verdiği zararı çok yakından biliyoruz. Toplulaştırmanın ekonomimize sağlayacağı katkıyı da çok iyi biliyoruz. Onun için her geçen gün toplulaştırmaya daha fazla kaynak aktarmak suretiyle arazi toplulaştırması yoluyla ülkemizin ekonomisine büyük katkılar sağlamaya devam edecektir. Önümüzdeki yıllar içerisinde toplulaştırmaya hükümet bütçelerinde ayrılacak pay her geçen yıl biraz daha artırılarak devam edecektir. Bu son derece önemli bir adımdır. Bu konuda ki irade sürekli bir şekilde varlığını koruyacaktır” diye konuştu.
Konuşmaların ardından fabrikaya ürününü ilk getiren çiftçilere hediyeleri verildikten sonra kurdele kesilerek Boğazlıyan Şeker Fabrikasında 11. Dönem Şeker Pancar Alımı Kampanyası başladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.