" "

Bozok’ta ‘açık kırıklar sempozyumu’ düzenlendi « Yeniufuk Gazetesi

3 Aralık 2023 - 22:47

Bozok’ta ‘açık kırıklar sempozyumu’ düzenlendi

Yozgat Bozok Üniversitesi Hamle Topluluğu ve Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği ortaklığında Bozok 6. Ortopedi Günleri “Açık Kırıklar Sempozyumu” düzenlendi.

Bozok’ta ‘açık kırıklar  sempozyumu’ düzenlendi
Son Güncelleme :

30 Mart 2022 - 18:16

Yozgat Bozok Üniversitesi Hamle Topluluğu ve Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği ortaklığında Bozok 6. Ortopedi Günleri “Açık Kırıklar Sempozyumu” düzenlendi.
Üniversite Tıp Fakültesi Konferans salonundan düzenlenen sempozyuma Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, Üniversite Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sercan Sarı, Üniversite Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Korkmaz, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.
Bozok 6. Ortopedi Günleri “Açık Kırıklar Sempozyumu”nda deri bütünlüğü bozulması ile sonuçlanan kırıklar olan “açık kırık” tanımı altında ayrıntılı sınıflama, tanı ve tedavi güncel bilgiler alanında uzman akademisyenler tarafından yapılan sunumlar ve karşılıklı fikir alışverişi ile masaya yatırıldı.
Üniversite Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Korkmaz, her yıl farklı bir konu belirleyerek yaptıkları sempozyumlara bir yenisini daha eklediklerini söyledi.
Bozok 6. Ortopedi Günleri “Açık Kırıklar Sempozyumu’nda çok önemli konu başlıklarının ele alındığını belirten Prof. Dr. Korkmaz, iki ayrı oturumda gerçekleştirilen sempozyumda alanında uzman akademisyenler tarafından açık kırık tanımı, sınıflaması ve enfeksiyonun önlenmesi, açık kırıklarda ilk müdahale ve tedaviler, açık kırıklarda eksternal fiksatör tedavisinin yeri ve önemi, açık kırık tanımı, sınıflaması ve enfeksiyonun önlenmesi, açık kırıklarda ilk müdahale ve tedaviler, açık kırıklarda eksternal fiksatör tedavisinin yeri ve önemi, hangi şartlarda internal fiksasyon uygulanmalı konuları her yönü yapılan sunumlarla anlatıldı.” dedi.
Sempozyumda, Açık kırık tanımı, sınıflaması ve enfeksiyonun önlenmesi Dr. Öğr. Üyesi Hacı Ali Olçar; Açık kırıklarda ilk müdahale ve tedaviler, Doç. Dr. Serhat Durusoy; Açık kırıklarda eksternal fiksatör tedavisinin yeri ve önemi, Doç. Dr. Yusuf Alper Katı; hangi şartlarda internal fiksasyon uygulayalım Prof. Dr. Murat Korkmaz; Mangled Extremity Severity Score ve Ampütasyon kararı, Prof. Dr. Bülent Dağlar ve Defektli açıklarda masquelet yöntemi ve diğer tedaviler Op. Dr. Fatih İnci tarafından detaylı bir şekilde katılımcılara aktarıldı.
Sempozyuma katılan Rektör Karadağ ise yaptığı konuşmada üniversitelerin olmazsa olmaz misyonlarından birisinin bilimi üretmek ve bunu insanlığın yararına olacak şekilde paylaşmak olduğunu belirtti. Rektör Karadağ, Bozok 6. Ortopedi Günleri “Açık Kırıklar Sempozyumu”nun bu manada önemli bir vazife ifa ettiğini belirterek, “Üniversite olarak iddialı olduğumuz alanlardan birisi olan sağlık alanında düzenlenen bu sempozyumun sonuçları itibariyle tıp bilim dünyasına önemli katkılar sunacağına inancım tamdır. Emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu. Yusuf BAĞCI

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.