ÇEDAŞ’tan enerji tasarrufu yapan 10 aileye ücretsiz elektrik « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

4 Aralık 2021 - 19:45

ÇEDAŞ’tan enerji tasarrufu yapan 10 aileye ücretsiz elektrik

Enerjinin verimli kullanılması konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.(ÇEDAŞ), ‘Tasarruf Ediyorum’ projesini başlattı. Sivas, Tokat ve Yozgat’taki öğrenci ailelerinin katılacağı projede, 2017’de elektrik tüketimini 2016’ya göre en fazla düşüren ilk 10 aileye ücretsiz elektrik verilecek. Projeye başvurular 1-20 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılacak.

ÇEDAŞ’tan enerji tasarrufu  yapan 10 aileye ücretsiz elektrik
Son Güncelleme :

09 Mart 2017 - 7:00

47 görüntüleme

ÇEDAŞ enerji tasarrufu hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla başlattığı projelere bir yenisini daha ekledi. Sivas, Tokat ve Yozgat’ta daha önce ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik ‘Enerjide Tasarruf ve Yöntemleri’ konulu eğitim seminerleri vererek ‘Enerji Tasarrufu’ konulu resim yarışması düzenleyen ÇEDAŞ, şimdi de enerjinin gereksiz yere kullanımının engellenmesi ve israfın önlenmesi amacıyla ‘Tasarruf Ediyorum’ adlı projeyi hayata geçirdi. Proje kapsamında 2016 yılına oranla 2017 içerisinde konutlarında en fazla elektrik tasarruf yapan 10 ailenin belirli miktardaki elektrik tüketimi ÇEDAŞ tarafından ücretsiz karşılanacak.
Proje hakkında açıklamalarda bulunan ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğunu hatırlatarak bu bağımlılığın ekonomiye büyük bir yük oluşturduğuna vurgu yaptı. Enerji tasarrufunun enerjiyi etkin ve verimli kullanmak anlamına geldiğini hatırlatan Akboğa, gelişmiş ülkelerde enerjiyi verimli ve tasarruflu kullanmanın sosyal bir sorumluluk olarak hayata geçirildiğini aktardı.
Enerji varlıklarının günümüzde hızlı bir şekilde tükendiği ve enerji tasarrufunu hem bireylerin hem de kurumların maddi ve manevi sorumluluğu olarak değerlendirdiklerini ifade eden Akboğa,”Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan elektrik enerjisini, insanların kullanımına sunan bir kurum olarak enerji tasarrufu hakkında farkındalık oluşturmak için bu yeni projeyi hazırladık.
Proje kapsamında Sivas, Tokat ve Yozgat’ta 2017 yılında, 2016’ya göre en fazla enerji tasarrufu yapan abonelerimizin 2018 yılındaki elektrik tüketiminin 3 bin kilovat saate kadar olan bölümü şirketimiz tarafından karşılanacak” dedi.
Türkiye’de mesken abonelerinin yıllık ortalama elektrik tüketim miktarının bin 500 kilovat saat olduğunu dile getiren Akboğa, 3 bin kilovat saat enerjinin bir mesken abonesinin yaklaşık 24 aylık elektrik tüketimine denk geldiğini, ÇEDAŞ bölgesinde ise 3 bin kilovat saatlik enerjinin 30 aylık elektrik tüketimine eş değer olduğunu söyledi.
Projeye dahil olmak isteyen tüketicilerin mesken aboneliği olması ve ailesinde en az bir öğrenci bulunması gerektiğine dikkat çeken Akboğa,”2017 yılında en fazla elektrik tasarrufu yapan ilk 10 aileden birinci ailenin 3 bin kilovat saat, ikinci ailenin 2 bin kilovat saat, üçüncü ailenin bin kilovat saat, dördüncü ve beşinci ailenin 500 kilovat saat, diğer ailelerin ise 200 kilovat saatlik elektrik tüketimlerini ÇEDAŞ üstlenecek” ifadelerini kullandı.
Projeye katılmak isteyen tüketicilerin Nisan ayı dahil olmak üzere Aralık 2017’ye kadarki dönem içerisindeki 6 aylık elektrik tüketimlerini ibraz ederek ÇEDAŞ’a başvurabileceklerini belirten Akboğa, şirket teknik ekipleri tarafından yapılacak incelemeler sonrasında ibraz edilen dönemlerdeki elektrik tüketimlerinin 2016 yılı aynı dönemleri ile kıyaslanarak en fazla oranda enerji tasarrufu yapan öğrenci ailelerinin belirtilen fırsatlardan yararlanmaya hak kazanacağını söyledi. Başvuruların bizzat aboneler tarafından yapılacağını ifade eden Akboğa, “Öğrenci velisi ve mesken aboneliği olan tüm tüketicilerimiz belirtilen şartları belgelendirmek kaydı ile projeye dahil olabilecek. 1 Aralık 2017 tarihinde başlayacak başvurular 20 Aralık 2017 tarihinde sona erecek” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.