""

Doğru planlama gelişme ve kalkınma demektir « Yeniufuk Gazetesi

16 Temmuz 2024 - 03:54

Doğru planlama gelişme ve kalkınma demektir

Doğru planlama gelişme ve kalkınma demektir
Son Güncelleme :

20 Mayıs 2024 - 17:38

Yerel seçimlerin ardından başlayan yeni döneme bakıldığında çoğunlukla illerin, ilçelerin kendi imkanları ile gelişmeyi ve kalkınmayı hedeflediklerini görmekteyiz.
Burada sorulması gereken doğru soru şudur; Yozgat’a baktığımızda toplum haklı olarak bir şeyler yapılacak mı, yapılmayacak mı, ya da hazırlanan bir planlama var mı?
Doğru planlama yapmayan şehirler, ne kadar kaynak sahibi olursa olsun, hükümetler sınırsız imkan sunsun, hepsi çarçur olmaktan öteye gitmez. Kaynak elbette önemli ama daha önemlisi doğru bir planlamadır.
Dolayısı ile hükümetler ve yerel yönetimler bütçeleri doğru bir şekilde kentin durum ve konumuna göre yapıldığında hem gelişme hem de kalkınma mümkündür.
Yozgat’a sınırı olan komşu iller gerek konum gerek durum gerekse coğrafik yapı ve doğal değerler bakımından incelenecek olursa Yozgat ile farklı bir özellik taşımazken, aradaki tek fark biraz önce de belirttiğim üzere doğru planlamalar doğrultusunda gelişmeyi ve kalkınmayı daha hızlı kazanmıştır.
Tabi bu arada siyasi ve bürokratik çalışmaları da unutmamak lazım. Çünkü doğal değerler, kentin coğrafik yapısı yerel yönetimlerin beceri, iş bilirliği, imkanları yerinde kullanma ve desteği ile siyaset ve bürokratların gücü bir araya geldiğinde gelişme ve kalkınma kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.
Kırşehir, Kayseri, Sivas ve Çorum gibi şehirlerin bu konuda ne kadar mahir oldukları Yozgat için gösterilecek önemli örneklerdir.
Dolayısı ile Yozgat’ın gelişmesi ve kalkınması için atılacak adımların başında bürokrasi ve sivil toplum kuruluşlarının ortak hazırlayacakları gelişme ve kalkınma odakları projelerin siyasetçilerin desteği ile kent geneline yansıtılmasını sağlamaktır.
Bu kapsamda yerel yatırımcıları, dışarıdan davet edilecek yatırımcılarla buluşturarak, il genelinde istihdama dayalı üretim ekonomisine yön vermektir.
Tamda burada yerel yönetimlere sorumluluk ve görevler düşmektedir. Bir taraftan yeni seçilen il genel meclis ve belediye meclis yönetimleri, hazır kaynakları nasıl kullanırız hesabına yönelmek yerine yeni kaynakların oluşması için çalışmalar yapmak durumundadır.
Sonuç olarak son zamanlarda kamuoyuna baktığımızda çıkar haberlerden özellikle yerel yönetimlerin gelir-gider kalemlerinde sıkıntı yaşandığını duyuyoruz. Bu sorunları aşmak için geçmiş yönetimlerin yaptığı yanlışlardan ders çıkartıp, yeni yanlışlara fırsat vermeden ortaya doğru çalışmalar koymak durumundadırlar.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.