DSİ Genel Müdürü Acu: Yozgat’ta 163 Bin dekar araziyi suya kavuşturduk « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

14 Mayıs 2021 - 08:29

DSİ Genel Müdürü Acu: Yozgat’ta 163 Bin dekar araziyi suya kavuşturduk

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, Yozgat’ta son 15 yılda 163 Bin Dekar araziyi suya kavuşturduklarını söyledi.

DSİ Genel Müdürü Acu: Yozgat’ta  163 Bin dekar araziyi suya kavuşturduk
Son Güncelleme :

31 Ocak 2018 - 7:00

30 görüntüleme

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, yaptığı yazılı açıklamada kurumlarının Yozgat’a yaptığı yatırımlara değindi. Acu, “Yozgat iline yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Yozgat’ta tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır. Son 15 yılda Yozgat’a; 3 yerleşim yerine yıllık 17,5 milyon metreküp içme suyu sağladık. 5 baraj ve 3 gölet inşa edildi, 163.320 dekar arazi sulamaya açıldı. Çiftçilere yıllık 94 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı. Mevcutta işletmede olan 10.640 dekar sulamada gerekli bakım ve onarımlar gerçekleştirildi ve 53 derenin ıslahı DSİ tarafından tamamlandı. Son 15 yılda tamamladığımız içme suyu tesisleri ile Yozgat şehir merkezi, Yerköy ilçe merkezi ve Yozgat Organize Sanayi Bölgesine yıllık 17,5 milyon metreküp içme suyu temin ettik.”dedi.
5 ADET BARAJIN
YAPIMINI
TAMAMLADIK, 10 ADET BARAJ YAPIMI DEVAM EDİYOR
Yozgat’ta 5 adet baraj yapımının tamamlandığı ve 10 adette baraj yapımının devam ettiğini vurgulayan Acui “Kadışehri Halıköy Barajı, Musabeyli Cemil Çiçek Barajı, Süreyyabey (Çekerek) Barajı’nın da aralarında bulunduğu 5 adet barajı tamamladık. 10 adet barajın yapımı ise devam ediyor. 3 adet göletin yapımı tamamladık, 4 adet göletin yapımı devam ediyor.
Yozgat’ta tamamladığımız 21 adet sulama tesisi ile 163.320 dekar araziyi sulamaya açtık, böylece Yozgatlı çiftçilerimize yılda 94 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 6 adet sulama tesisinin yapımı devam ediyor. Dere ıslah çalışmaları kapsamında son 15 yılda 53 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek toplam 45 adet meskûn mahal ve 14.800 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. 6 adet taşkın koruma tesisinin çalışmaları da hızla sürmektedir.”diye konuştu.
“BÖLGESEL GELİŞİM PROJELERİ’NDE
ÇALIŞMALAR
SÜRÜYOR”
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “Gölsu” projesi kapsamında Yozgat’ında nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü Acu, “KOP;Aksaray, Karaman, Kırıkkale Kırşehir, Konya Nevşehir Niğde ve Yozgat illerini kapsamaktadır.Bu proje kapsamında Yozgat’ta de hak ettiği hizmetleri alacaktır.KOP kapsamında Yozgat’ta; 2003-2019 yılları arasında yapılan ve yapılacak tesisler:3 adet içme suyu tesisi, 1 adet atık su arıtma tesisi, 20 adet baraj ve gölet, 27 adet sulama tesisi, 55 adet taşkın koruma tesisi 1 adet HES olmak üzere toplam 107 tesis açılacaktır.”dedi.
2017 YILINDA
YOZGAT’TA 6ADET SU YAPISINI
TAMAMLADIK
2017 yılında Yozgat’ın DSİ yatırımlarıyla coştuğunu belirten Acu, “DSİ olarak 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Yozgat ilinde 2 adet Sulama tesisi, 4 adet taşkın koruma tesisini tamamlamıştır. Yozgat’ta tamamlanan sulama tesisleri ile toplam 21 Bin 910 dekar zirai arazinin sulanması, sulanan alanlardan Ülke ekonomisine 2017 yılı birim fiyatları ile 12 Milyon 382 Bin 762 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.’’ dedi.
Tamamlanan 4 adet taşkın koruma tesisi ile Yozgat’ın Sorgun İlçesi Eymir Kasabası Akocak Mahallesi, Sorgun İlçesi Gevrek Köyü, Kadışehri İlçesi Halıköy Beldesi ve Merkeze bağlı Tekkeyenicesi Köyünde taşkın riskinin azaltıldığını belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Tamamlanan sulama ve taşkın koruma tesislerinin toplam maliyeti 41Milyon 669 Bin 060 TL olduğunu ifade etti.
2017 yılında tamamlanan 6 adet su tesisinin 29 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen 375 Dev Eserin toplu açılış merasiminde hizmete alındığını hatırlatan Acu, “Hizmete alınan projelerin Yozgat ilimize ve Yozgatlı vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.