" "

Erken teşhis hayat kurtarır « Yeniufuk Gazetesi

1 Aralık 2023 - 19:59

Erken teşhis hayat kurtarır

Yozgat Şehir Hastanesi Cerrahi Onkoloji Op. Dr. Hüseyin Bakır, bütün hastalıklarda olduğu gibi özellikle kanser hastalığında erken teşhisin önemli olduğunu söyledi.

Erken teşhis hayat kurtarır
Son Güncelleme :

05 Nisan 2022 - 15:57

Yozgat Şehir Hastanesi Cerrahi Onkoloji Op. Dr. Hüseyin Bakır, bütün hastalıklarda olduğu gibi özellikle kanser hastalığında erken teşhisin önemli olduğunu söyledi.
Op. Dr. Hüseyin Bakır, Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun önerisi ile 1956 yılından itibaren Nisan ayının ilk haftası, kanser konusundaki farkındalığı artırmak amacıyla Kanserle Savaş Haftası olarak kabul edildiğini söyledi.
Bakır, “Dünya çapında her yıl yaklaşık 10 milyon insan kanserden ölmektedir. Yaygın görülen kanserlerin en az üçte biri önlenebilir sebepler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu sebeplerin en önemlisi sigara kullanımıdır. Sigaraya ek olarak önlenebilir diğer önemli sebepler; alkol tüketimi, aşırı vücut ağırlığı (obezite), fiziksel hareketsizlik ve kötü beslenme olarak sayılabilir. Kanser riskini artıran bu durumlardan kaçınarak ve erken teşhis-tedavi ile her yıl milyonlarca hayat kurtarılabilir. Ülkemizde Dünya Sağlık Örgütü tarafınca önerilen meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için tarama programları yürütülmektedir. Özellikle bu kanser türlerinde erken teşhis ve tedavi ile hastalıktan tamamen kurtulmak mümkün olmaktadır.
40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir meme kanseri taraması,
30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taraması,
50-70 yaş arası kadın ve erkeklere 2 yılda bir kalınbağırsak kanseri taraması ücretsiz olarak;
Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Mobil kanser tarama araçlarında yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın kanser konusunda bilinçlenmesi, kanser tarama programlarına katılması ve şüpheli durumlarda vakit kaybetmeden sağlık kurumlarına başvurarak erken tanı konulmasının sağlanmasının kanser hastalığın tedavi başarısında büyük önemi vardır. 1-7 Nisan Kanser Haftası vesilesiyle tüm kanser hastalarımıza acil şifalar diliyoruz.”diye konuştu.
Haber Merkezi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.