Gülden’den ‘Mutlu aile’ konferansı « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

1 Temmuz 2022 - 11:36

Gülden’den ‘Mutlu aile’ konferansı

Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden Aile Haftası nedeniyle Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan programda “Mutlu aile” temalı konferans verdi.

Gülden’den ‘Mutlu aile’ konferansı
Son Güncelleme :

19 Mayıs 2022 - 17:01

154 görüntüleme

Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden Aile Haftası nedeniyle Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan programda “Mutlu aile” temalı konferans verdi.
Müftü Gülden, konferansını İslam ve Modernitenin insan ve aile algısı. Modernitenin aile kurumunu tahrip etmeye dönük saldırıları, islamın aile kurumuna bakışı, Hz Peygamberin tavsiyeleri ve sürdürülebilir mutlu aile için altın kuralları anlattı.
Gülden, İnsanın ilk terbiyesini, edep ve ahlâkını, eğitim ve öğretimini anne-babasından aldığını ve gerçek anlamda sevgi, şefkat, merhamet, güven, huzur ve mutluluğu aile yuvasında bulduğunu belirtti.
Gülden, “Aile, fertlerin birbirlerinden sorumlu olduğu eş, varsa çocuklar, ebeveyn ve yani yakın akrabalardan oluşan toplumun en küçük birimidir. Müslüman bir toplumda aile, sosyal bir birim olduğu kadar aynı zamanda İslâmî bir müessesedir. Aile, erkeğin eksiklerinin kadınla; kadının eksiklerinin de erkekle tamamlandığı, birbirlerinin ihtiyaçlarının temin edildiği, iki cinsi kaynaştıran bir kurumdur. Aile erkek ve kadını asil bir duygu ve heyecanla birleştirir, bedenlerini sükûna, ruhularını huzura eriştirir. Aile sevgi, saygı, şefkat, fedakârlık ve birlik ocağıdır. Aile yuvası okuldur, mesciddir; huzurun yurdu ve yuvasıdır.” dedi.
Nikâhın, iki ayrı cinsiyetten insanın, İslâmî kurallar çerçevesinde bir araya gelmesiyle olduğunu vurgulayan Müftü Gülden, “Nikah akdi ile meşru bir zeminde kurulan aile, insan hayatını derinden etkileyen bir değişim ve dönüşümdür. Bireysel yaşayıştan toplum, cemaat ve devlet olmaya geçiştir. Düzensizlikten nizama evrilmedir. Bu sebeple müslüman ailelerden oluşan bir toplumunda; aile yuvaları başta olmak üzere sokak, işyeri ve sosyal ortamlarında huzursuzluk, kavga ve niza beklenmez. Çünkü kadınıyla erkeğiyle fedâkârlığın, karşılık beklemeden vermenin, merhametin, sabrın, ahlâk güzelliğinin öğrenildiği bir okuldur âile. İslâm, akıllı ve büluğ yaşını aşmış bütün fertlerini nikah kıymak suretiyle bu okula kayıt yaptırmaya davet eder. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de en detaylı yer verilen konuların başında evlilik müessesi gelir. Yuvanın nasıl kurulacağı, aile içindeki görev ve sorumlulukların neler olduğu, çıkan sorunların nasıl çözüme kavuşturulacağı, sorunlar çözülemezse evliliğin nasıl sonlandırılacağı gibi konular kapsamlı bir şekilde anlatılmıştır. Bu, dinimizin evlilik kurumuna ne kadar çok önem verdiğini gösterir. Allah Rasülü (s.a.v.) nikahsız birliktelikler için şu uyarıyı yapar: “Nikâh, benim sünnetimdir. Nikahsız olarak bir arada yaşayanlar benden değildir. Evlenin, çocuk sahibi olun; ben kıyâmet gününde ümmetimin çokluğu ile iftihar edeceğim.” (İbn Mâce, Nikâh 1) Bundan dolayı dinimiz evliliği tavsiye ettiği gibi, evlilik çağında olanların evlenmesine yardımcı olunmasını da öğütlemiştir. Çocuklarının aile yuvası kurmasını sağlamayı anne ve babaların görevleri arasında saymıştır. “Allah’ın emri, Peygamber’in kavli/sünneti” ile başlatılan evlilik süreci ile kurulan ailede, Allah’ın emirleri ile Peygamber’in sünnetlerine de riayet edileceği taahhüdü de yer alır. Bu ölçülerde kurulacak bir aile ortamı huzur, mutluluk ve saadet kaynağı olacak hem dünya hem de ahiret saadeti sunacaktır.” ifadelerine yer verdi.
Programa, Vali Ziya Polat, İl Jandarma Komutanı Halil Başer, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, Gençlik Spor İl Müdürü Rasim Parlak ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Cemil MERMERTAŞ

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.