Hayvan kulak küpesi işlemi affında son gün 31 Aralık « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

19 Ekim 2021 - 09:19

Hayvan kulak küpesi işlemi affında son gün 31 Aralık

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, hayvaların kulak küpe affının 3 Aralık tarihi itibariyle sona erdiğini belirterek bu tür faaliyette bulunan çiftçileri ve hayvan üreticilerini uyardı.

Hayvan kulak küpesi işlemi  affında son gün 31 Aralık
Son Güncelleme :

22 Aralık 2017 - 7:00

358 görüntüleme

Özdemir yaptığı açıklamada hayvancılıkla uğraşan vatandaşların mutlaka hayvanlarının kulak küpe işlemlerini tamamlamaları gerektiğini vurguladı. Özdemir, “Bilindiği üzere, herhangi bir nedenle küpelenerek kayıt altına alınamamış her yaştaki sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanların küpelenerek Hayvan Kayıt Sisteminde kayıt altına alınması ve işletmelerde kayıtlı hayvan mevcudunun güncellenmesi amacıyla 4 Nisan 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlamıştı. Yönetmelik değişikliği kapsamında; Herhangi bir nedenle hayvan sahipleri tarafından gerekli bildirimleri süresinde yapılamayan sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanların doğum, hareket, ölüm, kesim ve işletmede zorunlu kesimlerine ait bilgiler bildirim süresine bakılmaksızın 31.12.2017 tarihine kadar güncellenecektir. Hayvan Kayıt Sisteminde kayıtlı ancak fiilen işletmelerde bulunmayan hayvanların il depo işletmelere (TR660000000000) nakli yapılarak işletmelerde bulunan fazlalık hayvanların düşümleri sağlanmaktadır. Her yaştan küpesiz sığır cinsi hayvanlar ile koyun keçi türü hayvanlarda 31.12.2017 tarihine kadar küpelenerek kayıt altına alınabilecektir. “dedi.
Özdemir şunları kaydetti: “ 31 Aralık.2017 tarihinden sonra 3 aylık yaşa kadar olan sığır cinsi hayvanlarını zamanında küpeletip kayıt altına aldırmayan, işletmesinde ölen, kesilen, satılan hayvanlara ait bilgileri 7 gün içerisinde İl/İlçe Müdürlüklerine bildirmeyen, Hayvan Kayıt Sisteminde kayıtlı hayvan sayısı ile işletmede fiilen bulunan hayvan sayısı uyumlu olmayan işletme sahiplerine 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında idari para cezası uygulanacağını beyan etmiştir. Bu nedenle yetiştiricilerimizin 2018 yılında mağduriyet yaşamamaları amacı ile işletmelerinde kulak küpesiz hayvan kalmayacak şekilde tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını kayıt altına aldırmaları, Hayvan Kayıt Sisteminde kayıtlı ancak işletmede bulunmayan fazla hayvanları da İl/İlçe Müdürlüklerine giderek kayıttan düşürmeleri büyük önem arz etmektedir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.