İL MÜDÜRÜ ŞAHİN’LE SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜ KONUŞTUK « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

19 Mayıs 2022 - 20:37

İL MÜDÜRÜ ŞAHİN’LE SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜ KONUŞTUK

İL MÜDÜRÜ ŞAHİN’LE SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜ KONUŞTUK
Son Güncelleme :

14 Mayıs 2018 - 7:00

78 görüntüleme

 

İşimiz düşmese kapısının önünden dahi geçmek istemeyeceğimiz yerdir hastane. Ya hasta, ya da hasta yakını olarak adım atarız içeriye… Kendi içimizde konuşurken “Allah düşürmesin!” dediğimiz yerlerin en başında gelir.

Türkiye’de son yıllarda sağlık alanında devrim niteliği olarak görülebilecek gelişmeler yaşandı. Yurtdışından bile tedavi olmak için ülkemizi tercih eden hastaların geldiğini duyuyoruz… Yapılan bu atılımlarla Sağlık Turizmi sektörünün önemi daha da arttı. Jeotermal su kaynakları bakımından büyük zenginliğe sahip Yozgat’ımız da bu potansiyel maalesef sözde kaldı icraata ve yatırıma bir türlü dönüştürülemedi.

* * * * *

Bu kapsamda sağlığa verilen önem, robotlarla yapılan ameliyatlar, kapalı ameliyatlar, mikro cerrahi yöntemleri sağlığa yönelik yapılan yatırımların ciddiyetini gözler önüne seriyor.

Bununla birlikte Sağlıkta bir takım yeni düzenlemeler de oldu… Daha önce çok başlı kurum halinde hizmet veren sektör şimdi tek çatı altında bir araya geldi… Sağlık Müdürleri artık tek yetkili olurken, birimlerden sorumlu başkanlıklar kuruldu. Geçtiğimiz hafta İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin’i makamında ziyaret ederek, bir süre yaptığımız sohbette;  ilimize sağlık alanında yapılan çalışmaları konuştuk…

* * * * *

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, Yozgat’ta sağlık alanında önemli gelişmelerin yaşandığını belirterek, amaçlarının vatandaşlara en iyi sağlık hizmeti sunmak olduğunu söyledi.

Dr, Şahin, yapmış olduğumuz bu ziyaretten dolayı memnun kaldığını, belirtti. Ayrıca verdiği bilgiler de Türkiye’nin ilk şehir hastanelerinden biri olan Yozgat Şehir Hastanesinin fiziki ve genel durumu bakımından adeta 5 yıldızlı otel konforunda kaliteli bir sağlık hizmeti sunduğunu kaydetti.
Şahin, “İlimiz genelinde son yıllarda sağlık alanında önemli gelişmeler yaşandı. İlçelerimizde yeni hastanelere kavuşarak vatandaşlarımıza daha kaliteli sağlık hizmeti sunuyoruz. Zaman zaman vatandaşlarımızın polikliniklerde beklerken haklı olarak serzenişleri olabiliyor. Bizler bu gibi durumların yaşanmaması adına da her türlü tedbirlerimizi alıyoruz. İlimiz genelinde hekim eksiliğimizin yaşanmaması adına bakanlığımızla görüşerek nerde ne eksikliklerimiz var bildiriyoruz. Amacımız vatandaşlarımıza kaliteli sağlık hizmeti sunmaktır” dedi.

* * * * *

Sayın Şahin, Doktor sıkıntısı ile ilgili Bakanlık bazında görüşmeler yaptığını söylese de tabi Yozgat’ta doktor sıkıntısının yaşanmasının birden fazla sebebi olduğunu biliyoruz. Bu sıkıntıların en başında Yozgat’a gelen doktor çok kalmadan gidiyor. Bunun baş sebebi Yozgat’ın sosyal anlamda insanlara hitap edecek alanların olmamasından kaynaklanıyor. Tabi başka sebepleri de var ama bana göre en önemli sebep budur.

Sayın Şahin’e verdiği bilgilerden sonra birkaç konuda düşüncelerimi de şu şekilde anlatım: “Biliyorsunuz Yozgat birçok konuda olduğu gibi Sağlık konusunda da en çok ihmal edilen bir İl oldu. Yozgat insanı yıllardır, hastalığının tedavisini başka şehirlerde bulmaya çalıştı. En çok yaşan sorunların başında ise doktor sıkıntı yer aldı.

Bugün Yozgat’a son derece mükemmel bir hastane binası yapılmasına karşın içinde vatandaşa hizmet verecek doktor maalesef bulunmamaktadır. Vatandaş yine sevk alarak tedavi için başka şehirlere gitmek durumunda kalıyor.

Bu sorunları biran evvel çözüme kavuşturmak gerekiyor… Ayrıca hastane içinde polikliniklerin bulunduğu koridorlar çok dar yapıldığından tedavi için gelen hastalar poliklinik önünde yoğun ve sıkışık şekilde kalabalık oluşturuyor. Bu koridorlar biraz daha geniş yapılsa olmazmıydı? Yada yoğunluğu fazla olan poliklinik sayısı artırılarak hastalar diğer polikliniklere paylaştırılabilir. Tabi bizim bu düşündüğümüzü elbette ilgililerde düşünüyordur.”dedim

Son bir hatırlatma olarak Acil Servis ve poliklinik hizmetlerinde uzman hekim bulundurmanız vatandaş açısından faydalı hizmet olacaktır, doktor sorunu çözüldüğünde bu konuyu dikkate almanız iyi olacaktır önerisinde bulundum.

 

* Komisyon, mülakat sırasında aday adaylarına yönelttiği birkaç soruda bütün hayalleri ve Milletvekili olma şansını büyük ölçüde kaybeden aday adayları!

* Bir Milletvekili aday adayı olarak, sosyal medyada yazdığı argo ifadelerle dikkat çeken bayan aday adayı!

* Temayül sonuçları hakkında netice ile ilgili bir açıklama yapılmazken, aldığı duyumlarla birinci olduğunu, mülakatı da geçtiğini çevresine anlatan aday adayı!

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.