İnsanınki can da hayvanınki can değil mi? « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

27 Kasım 2021 - 19:55

İnsanınki can da hayvanınki can değil mi?

İnsanınki can da hayvanınki can değil mi?
Son Güncelleme :

19 Haziran 2018 - 7:00

59 görüntüleme

Türkiye, siyasi gündemin yanı sıra Sakarya’da geçen ay yavru bir köpeğin 4 patisi ve kuyruğu kesin olarak bulunmasını ve tedavi altına alındıktan sonraki gelişmelerle ilgili olup biteni konuşmaya devam ediyor…

Bu olay üzerine Devlet ve Hükümet yetkililerinden üst üste ciddi açıklamalar yapıldı… Konu ile ilgili Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Yozgat’ta yaptığı açıklamada, Hayvanları Koruma Kanununda yapılacak değişiklikle hayvanları öldüren, işkence ve eziyet edenlere hapis cezası getirileceğini söyledi.

* * * *

Sayın Bozdağ bu konuda başka neler anlattı, bunları yazımın sonunda paylaşacağım ama önce küçük bir parantez açmam gerekecek, çünkü Sakarya İlinde yaşanan olaya inat Yozgat’ta da hayvan sevgisini yansıtan güzel bir olay yaşandı, bunun üzerinde biraz durmak istiyorum…

Bayram tatilini Yozgat’ta geçirmeye gelen bir hemşerimiz hafta sonu sokakta bulduğu köpeği kucağına alarak, çeşmeden su içirmesi dikkatlerden kaçmadı…

İnsanlık henüz ölmedi” sözünü hatırlatan bu davranış, “İnsanınki can da hayvanınki can değil mi?” sorusunun da aynı zaman da cevabı olduğunu düşünüyorum.

* * * *

Sohbetimizin kalan kısmını Sayın Bozdağ’ın açıklamasının devamı ile sürdürelim istiyorum: Yozgat’ta seçim çalışmalarını ve bayram ziyaretlerini sürdüren Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bozdağ, Sakarya’da bir köpeğin ayaklarının ve kuyruğunun kesilerek ormanlık alana bırakılmasının hatırlatılması üzerine yaptığı açıklamada. “Olayın failleri ile ilgili geniş kapsamlı çalışma yürütülüyor. Bu vahşiliği kim işlediyse onlar tespit edilecektir ve gereği mutlaka yapılacaktır. Normal bir insanın, insan tavırları taşıyan bir kişinin böylesi bir vahşete imza atması kabul edilemez. Yapmaz zaten bir insan. Bunları yapanlar anlaşılıyor ki sadece adı insan ama insanlıkla uzaktan yakından alakaları yok.

Hükümet olarak hayvanları koruma kanununda önemli değişiklikler yapma kararı almıştık. Adalet bakanlığımız bir kanun tasarısı hazırlamıştı ve kamu oyuna biz bunu açıklamıştık. Sahipli ve sahipsiz hayvanların öldürülmesi, işkence ve eziyete tabi tutulması şu anda idari para cezası ile bir yaptırıma tabi tutuluyordu. Yeni düzeleme ile bunlar hapis cezasına tabi tutulacak.

Bunların tamamı suç olarak düzenlenecektir. Daha ağır yaptırımlar getirilecek bu tasarı ile beraber. Seçimin araya girmesi ile tasarının yasalaşma imkanı olmadı. Seçimden sonra inşallah hükümet bu konuda ciddi bir adım atacaktır.

Sahipli ve sahipsiz hayvanların öldürülmesi işkence ve eziyete muhatap olması suç olarak kabul edilecek ve ağır cezai yaptırımlar getirilecektir. Hükümetimizin ana gündemlerinden bir tanesidir. Seçimden sonra yapacağımız öncelikli işlerimiz arasında hayvanları koruma kanunda yapılacak değişiklikler yer alacaktır.

Böyle bir hadise nedeniyle çok üzüntülüyüz. Umarım ki bu vahşiliği yapanlar kısa sürede tespit edilir ve hal ettikleri muameleye, cezaya çarptırılırlar.

 

 

  • Bayan olmasının verdiği bütün avantajları en iyi şekilde kullanarak, hem kendisi hem de partisi için yoğun çalışan Milletvekili adayı!
  • Hafta sonu yapılacak seçimler öncesinde elindeki bütün kozları kullanarak, Yozgat’ta en iyi başarıyı elde etmek için özel çaba gösteren Milletvekili adayı!
  • Protokol bayramlaşması ile zaman kaybetmek yerine seçmelerle bizzat bayramlaşmayı tercih eden Milletvekili adayı!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.