KALKINMANIN ANAHTARI SANAYİDİR « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

10 Mayıs 2021 - 08:38

KALKINMANIN ANAHTARI SANAYİDİR

KALKINMANIN ANAHTARI SANAYİDİR
Son Güncelleme :

06 Ocak 2018 - 7:00

12 görüntüleme

Yozgat Organize Sanayi Bölgesini gezdim birkaç gün evvel, gördüklerim karşısında karamsar bir hayale kapıldım…

Bu konuya tekrar döneceğim ama önce daha önceki yazdığım bir yazıyı paylaşarak, devam edelim…

– Yıllardır yazıp çizerek anlatmamıza rağmen bir türlü üzerinde durulmayan sürekli ötelenen ve görmezden gelinen önemli gördüğüm bir konuyu buradan tekrar edeceğim.

Şöyle ki; her fırsatta sanayisiz bir şey olmayacağını izah etmeye çalıştık.

Daha açık bir ifadeyle üretmeden tüketmenin yanlış olduğunu ve kalkınmanın mümkün olmadığını söyledik.

* * * *

Maalesef söylediklerimiz siyasiler dahil sivil toplum kurumları tarafından yeteri kadar anlaşılmamış olacak ki; bugün kentin geleceğini öngörmek dahi mümkün olmamaktadır.

Bir il sanayisiyle kalkınır” demişti yıllar önce Yozgat’ta görev yapan Valilerden birisi.

Bu konuda yaptığı konuşma daha dün gibi hatırımda. Aklımda kaldığı kadarıyla tekrarlayacağım.

Elbette bir ilin kalkınması ve gelişmesi için sanayi olmazsa olmazların başında gelir.

* * * *

Gelin görün ki; bu mesele Yozgat’ta hiçbir zaman anlaşılamadı. Ne zaman konuşmaya başlasak, siyasiler başta olmak üzere meseleyle ilgili insanlar başka konularla meşgul ettiler kendilerini.

Dolayısıyla bu durumdan rahatsız olan yatırımcı işini başka şehirlerde sürdürürken, şehrin insanları da mecburiyet karşısında başka şehirler de işçi oldu.

Bahsettiğim dönemde yapılan İl İstihdam Kurulu toplantısına biraz atıfta bulunacak olursak

Şehrin artıları ve eksileri masaya yatırıldı, çözüm yolları arandı.

* * * *

Toplantının açılış konuşmasında İlimizin  550 köyü, 14 ilçesi ve 450 bine yakın nüfusu ile Orta Anadolu da kalkınmaya ve ilerlemeye çalışan bir il olduğuna dikkat çekildi.

Vali Bey, Bu ilde  hep beraber yaşıyoruz. Bizler kamu görevlileri olarak burada rızkımızı temin ediyoruz, sizlerde kendi imkânlarınız ölçüsünde mevcut şartları da değerlendirerek istihdam sağlayıp hem yöredeki insanlara iş verme, hem devlete vergi verme, hem de kendi ihtiyaçlarınızı karşılama noktasında azami bir çaba içerisindesiniz. Genel manada ekonomisi bu şekilde olan yerlerde insanların bir bölümü kalkınmanın devletin yapacağı yatırımlarla olacağını düşünür. Ancak uygulamaya baktığımızda kalkınan, ekonomisi güçlenen yerler ise sanayisi işvereni bol olan yerlerdir. Daha doğrusu işverenin rahat çalışabildiği, sanayicinin kar edebildiği, işini genişletebildiği ve yatırım yapabildiği yerlerde genelde ekonomik açıdan kalkınma olur.

Bu noktada bugünkü toplantıyı sizlerle bir araya gelerek  sıkıntılar, problemler veya güzel gelişmelerin muhabbetini beraberce yapalım dedik.

* * * *

Bir İslam âliminin bir sözü vardır; “Bir şey umumen elde edilemiyorsa, umumen terk etmekte akıl karı değildir” bu noktada nezaket gösterip bugünkü toplantıya katılan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Toplantının verimli başarılı geçmesini temenni ediyorum.

Toplantının son bölümünde katılımcıları tek tek dinleyen Vali Bey, sorun, talep ve istekleri not alarak gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi. Toplantı sonucundan çıkan en önemli sonucun kalifiye eleman sıkıntısı olduğunu vurgulayan Vali,”İl merkezine, tam donanımlı ve ilimizin ihtiyaç duyduğu meslek dallarının içeren bölümleriyle yapılacak olan meslek lisesi ile bu sorunu bir nebze rahatlatacağımızı ümit ediyorum” demişti.

Söz başı yapalım ve son cümle olarak bugün OSB’de ufak tefek kıpırdanmalar var ama ara yollar ve ana yolların durumu hiç iyi görünmüyor, yollar ve kaldırımlar yıllar önce yapıldığı kaldığını söylemeden konuyu kapatmak istemedim.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.