Kaz yetişitiriciliği kursunu tamamlayanlara başarı belgesi « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

4 Temmuz 2022 - 11:22

Kaz yetişitiriciliği kursunu tamamlayanlara başarı belgesi

Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Üniversite Sürekli Uygulama ve Araştırma Merkezi (BOSUYAM) tarafından kaz yetiştiricisi ve üreticilerine yönelik düzenlenen “Kaz Yetiştiriciliği Eğitim Programı”nı başarı ile tamamlayan üretici ve girişimcilere belgeleri düzenlenen törenle verildi.

Kaz yetişitiriciliği kursunu  tamamlayanlara başarı belgesi
Son Güncelleme :

22 Ağustos 2017 - 7:00

116 görüntüleme

Ziraat Fakültesi’nde düzenlenen törene Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, AK Parti Yozgat milletvekilleri Abdulkadir Akgül, Ertuğrul Soysal, Yusuf Başer, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Özgür Memiş, Bozok Üniversitesi Sürekli Uygulama ve Araştırma Merkezi (BOSUYAM) Müdürü Doç. Dr. Şevket Hakan Üngören ve çok sayıda üretici ve çiftçi katıldı.
Çiftçi ve üreticilere yönelik eğitim programlarına bir yenisini eklediklerini belirten Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yaşar Karadağ Yozgat’ın tarım ve hayvancılığının gelişmesi noktasında Ziraat Fakültesi olarak destek vereceklerini söyledi. Eğitime Yozgat dışında, Ankara, Eskişehir, Konya, Antalya, Sivas, Tokat ve Manisa illerinden toplam 35 üreticinin katıldığını belirten Prof. Dr. Yaşar Karadağ yoğun talep üzerine Kaz Yetiştiriciliği eğitiminin devam edeceğini ifade etti.
Üniversite olarak birinci önceliklerinin eğitim-öğretim ve ülke geleceğine insan yetiştirmek olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Yozgat’ın gelişmesi ve kalkınmasında üniversitelerin bulunduğu şehir ile entegre olmasının önemli olduğunun altını çizdi. Ziraat Fakültesi olarak Yozgat tarımına yönelik önemli hizmetler sunulduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Karacabey, kararı Yükseköğretim Kurulu’ndan çıkan ve kurulacak olan Veteriner Fakültesi ile de hayvancılık alanında önemli hizmetler hedeflediklerini ifade etti.
Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül’de kaz yetiştiriciliğinin önemli bir kültür olduğuna dikkat çekerek Yozgat’ın damızlık kaz üretimi bakımından ülkemizde bir marka, öncelikli bir il olması adına Bozok Üniversitesi’nin böyle bir çalışma gerçekleştirmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç ise Bozok Üniversitesinin Yozgat’ın kalkınması anlamında önemli bir değer olduğunu belirterek tarım ve hayvancılık alanında Yozgat’ı önemli bir potansiyel haline getirmek adına çalıştıklarını belirtti. Vali Yurtnaç önümüzdeki yıl Avrupa Birliği Projesi kapsamında Yozgat’a bir hayvan hastanesi, hayvan pazarı ve kesimhanesini yapmayı hedeflediklerini belirterek Veteriner Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Bozok Üniversitesi ile Yozgat’ı önemli bir hayvan merkezi haline dönüştürmeyi planladıklarını söyledi.
Açılış konuşmalarının ardından “Kaz Yetiştiriciliği” eğitim programını başarı ile tamamlayan 35 katılımcıya sertifikaları verildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.