" "

Keven: Oldu bittiye getirilemez « Yeniufuk Gazetesi

30 Kasım 2023 - 23:27

Keven: Oldu bittiye getirilemez

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, TBMM’de görüşülmekte olan Spor Kulüpleri Kanunu yasasının sadece Cumhur İttifakı milletvekili 2 eski profesyonel futbolcunun birlikte hazırladığı bir yasa olduğunu belirterek oldu bittiye getirilmemesi gerektiğini söyledi.

Keven: Oldu bittiye getirilemez
Son Güncelleme :

24 Nisan 2022 - 15:45

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, TBMM’de görüşülmekte olan Spor Kulüpleri Kanunu yasasının sadece Cumhur İttifakı milletvekili 2 eski profesyonel futbolcunun birlikte hazırladığı bir yasa olduğunu belirterek oldu bittiye getirilmemesi gerektiğini söyledi.
Milletvekili Keven, Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülen Spor Kulüpleri Kanunu üzerine bir konuşma yaptı.
Konuşmasına Yozgat’ta ki spor külüp başkanlarını, futbolcu ve taraftarlarını selamlayarak başlayan Keven, “Sporla ilgili yapılacak bir düzenlemenin bütün tarafların katılımıyla yapılması gerekirken yine dayatılan bir kanun teklifi geldi önümüze. Bu yasa hazırlanırken spor hukukçuları, spor kulüplerinin deneyimli uzmanları, spor otoriteleri yani sporun amatör, profesyonel tüm bileşenleri bir araya gelerek çalışma yapılsaydı oldu bittiye önümüze getirilmezdi. Dolayısıyla bu yasa sadece Cumhur İttifakı milletvekili 2 eski profesyonel futbolcunun birlikte hazırladığı bir yasadır.”dedi.
SPOR KULÜPLERİ BAKANLIĞIN BİR BÖLÜMÜ HALİNE GETİRİLİYOR
“Bu yasayla spor kulüplerinin tamamı Gençlik ve Spor Bakanlığının bir bölümü hâline getiriliyor.” diyen Keven, “ Sayın Bakan bu yasayla istediği kulübe izin verecek, istemediği, beğenmediği kulübün kongresini iptal edecek, görevden alacak. Yani özerkliğe darbe vuracak.
Yine aynı şekilde, teklifle Gençlik ve Spor Bakanı federasyonların ana statülerini belirlemeye, spor hukuku kurallarını, federasyon genel sekreterini, il temsilcilerini atamaya, spor dallarını belirlemeye, federasyon genel kurullarını yenilemeye, yönetimlerini görevden almaya yetkilendirilmektedir. Sayın Bakan istediği kişiyi seçtirebilmek için federasyonların genel kuruluna delege gönderebiliyor, beğenmezse de genel kurulu yok sayabiliyor. Bu yetkiler tamamen federasyonlarımızın bağımsızlığına gölge düşürecektir. Olumlu olan birçok konunun yanında Sayın Bakana olağanüstü yetkilerin veriliyor olması, spor kuruluşlarını özel yetkilerle donatılmış Cumhurbaşkanlığı yani tek adam sistemiyle uyumlu hâle getirme projesi gibi görülüyor. Yine, teklifte eksik bırakılan spor sicil affı da kamuoyunun yaygın bir beklentisidir. Yine, ayrıca kanun teklifinde Anadolu’da zor şartlarda tutunmaya çalışan kulüplerin yaşadığı sorunları çözecek net çözümlerin de olmaması büyük bir eksikliktir. Sporu futboldan ibaret gören, futbolu ise yalnız Süper Lig’den ibaret gören bu anlayışın kırılması gerek. Bu yasa teklifinin Anadolu’da amatör olarak yöneticilik yapan kulüpler ve yöneticileriyle hiçbir ilgisi yoktur. Adeta Anadolu insanı kaderine terk edilmiştir. Eğer bu amatör kulüplerin arkasında kurumsal bir yapı, bir belediye, kurumsal bir firma yoksa bu kulüpler maalesef çok zor duruma düşüyorlar. Bunun da ötesinde Anadolu’da tesis eksikliği, var olan tesislerin perişanlığı, amatör spor kulüplerine yetkililerin ilgisizliği ayrı bir sorun. Bu yasa Anadolu’daki amatör kulüplere mutlaka sahip çıkmalıydı. Sporun beşiği spor kollarına, altyapılara sahip çıkılmalıydı. Anadolu takımlarına sahip çıkmalıydı.”diye konuştu. Alpaslan DEMİR

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.