" "

Kütüphane haftası kutlandı « Yeniufuk Gazetesi

3 Aralık 2023 - 23:34

Kütüphane haftası kutlandı

Bu yıl 28 Mart-3 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “58. Kütüphane Haftası”, Bozok Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı.

Kütüphane haftası kutlandı
Son Güncelleme :

30 Mart 2022 - 18:23

Bu yıl 28 Mart-3 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “58. Kütüphane Haftası”, Bozok Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı.
Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Yücel Güney, Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Uğur Kölemen, fakülte dekanları, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı İbrahim Önal, daire müdürleri çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Üniversite Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı İbrahim Önal: “Sürekli gelişme ve kendini yenileme anlayışı ile hareket eden Başkanlığımız, kütüphanecilik alanındaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, hem hizmet kalitesi, hem de sahip olunan kaynaklar açısından kullanıcı memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Bizler bu yıl kütüphane haftasını özellikle öğrencilerimizle birlikte planlayıp, kutlamak, kitap, bilgi, sanat ve kültür konularında farkındalık oluşturmak adına değerlendirmek istedik. Bu amaçla dört farklı öğrenci topluluğumuzun temsilcileri bir söyleşi gerçekleştireceğiz, birbirinden değerli projeleri ve faaliyetleri hakkında sözü onlara bırakacağız. Bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz “ ‘Benim Kütüphanem’ Mobil Fotoğraf Yarışması”nda ödüller sahiplerini bulacak. Cuma günü saat 15.00’da kütüphanemiz teras salonda hep birlikte kitap okuma şöleni ve müzik dinletisi ile haftayı sonlandıracağız. Kıymetli genç arkadaşlarım, iyi ki varsınız, hayallerinizi kitapla, bilgiyle, kararlılıkla gerçekleştirdiğiniz güzel yarınlarınız olması dileğiyle” diye konuştu.
Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ da yaptığı konuşmada “Oku” emrine muhatap bir topluluk ve inanç mensubu olarak okumanın nimet olduğunu, ahde vefa olduğunu, haddi bilmek olduğunu okumayla ufkun izanın irfanın gelişeceğini belirtti.
Rektör Karadağ, “Akleden, düşünen, iradesi olan insan bilgiye ancak okuyarak erişebilir. Okuyorsanız o bilgi sizde vardır. O zaman olaylara karşı bakışınız, hadiseleri değerlendirme tarzınız bambaşka bir noktaya taşınır. “Oku” emrine muhatapsak bunun anlamı şudur: Cehalet kesinlikle bu toplumun, bu milletin değerlerinin ötesinde bir şeydir. Bir toplumda cehalet varsa o toplumda şiddet vardır, vandalizm vardır, ahlaksızlık vardır. Kısacası gayri insani ne varsa orada vardır. Milleti, milliyeti, inancı, değer yargıları ne olursa olsun iyi bir toplum okuyan, üreten, akıl eden ve eleştiren bir toplumdur. Bilgiyi içselleştirmiş, bilgide belirli seviyelere çıkmış, bu konuda teknoloji üreten bir konuma erişmiş milletlere baktığımızda gerçekten okumanın ne olduğu onlar tarafından içselleştirilmiş olduğu görülmektedir. Üniversite olarak 58. Kütüphane Haftası özelinde Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığımızı güçlü kılmaya çalışıyoruz. Kütüphanemizin kaynak imkânlarını genişleteceğiz. O kaynaklara erişim ve ilginin artması adına her türlü desteği sağlayacağız. Bu imkânlar sağlanırken bu ülkenin yarınları ve geleceği olan sizler topyekûn “beşikten mezara kadar ilim” tahsil yolunda çaba ve gayret sarf edeceksiniz. Bizler de bu yolda sizlerin önünü açmak için her türlü imkânı sağlayacağız. Kendinize saygınız varsa, kendinizi bir birey olarak güçlü kılmak, hayatınızı donanımlı ve anlamlı kılmak istiyorsanız en önemlisi de akıl eden ve düşünen varlık olarak kendinizi tanımlıyorsanız lütfen okumaktan vazgeçmeyin, sürekli okuyun. Hepinizin kütüphaneler haftasını tebrik ediyor, ödül alan öğrencilerimi de tebrik ediyorum.” diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından Moderatörlüğünü Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı İbrahim Önal’ın yaptığı Sosyal Gençlik Topluluğu, Maliye Topluluğu, Dil Tarih Topluluğu ve Gelişen Gençler Topluluk temsilcilerinin konuşmacı olarak katıldığı “Kütüphane, Kitap, Sanat ve Edebiyat Alanındaki Faaliyetler” konulu söyleşi yapıldı.
Söyleşinin ardından “Benim Kütüphanem Mobil Fotoğraf Yarışması Ödülleri” takdimi yapıldı..
Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Arife Erek, Merkezi Kütüphaneden son bir yıl içerisinde en fazla eser ödünç alarak ödüle layık görüldü. Salonda öğrenciler arasında yapılan çekilişle de konser bileti ve kitap hediye edildi. Alpaslan DEMİR

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.