" "

Önerilerimiz, Görüşlerimiz Arşivlerde Kaldı « Yeniufuk Gazetesi

3 Aralık 2023 - 23:56

Önerilerimiz, Görüşlerimiz Arşivlerde Kaldı

Önerilerimiz, Görüşlerimiz Arşivlerde Kaldı
Son Güncelleme :

12 Nisan 2022 - 16:26

Herkes sürece katkı sunmalı, merkez çalışmaları ülkenin kalkınması için yeterli değildir. Yerelden de üreterek, istihdam ve katma değer sağlayarak, sanayileşerek ülkenin ekonomisini güçlendirmeli, insanımızın daha müreffeh şartlarda yaşamasını temin etmelidir.

Şüphesiz, daha huzurlu ve müreffeh bir yaşam için herkes elini taşın altına koymalıdır. Finansal gücü olanlar e ortaklık kurabilecekler, bu gücü paradan para kazanmak gibi üretim dışı alanlarda değerlendirmek yerine, ülkenin ve bölgelerin kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasında kullanabilirler.

STK’lar şehirleri için proje geliştirmeli, yatırımdaki teşvik unsurlarının bölge gerçeklikleri ve yatırımcılar ile buluşmasına, yatırımcıların ve üyelerinin sorunlarının çözümüne eğilmelidirler.

Yerel yönetimler kaldırım ve yık-yap belediyeciliğinin ötesine geçmeli sorumluluk alanlarındaki hemşerilerinin üreterek var olmaları için üretim ve istihdam odaklı gerçek projelere yönelmelidirler. Siyasiler yapılacak yatırımlarda bir öncelik sırası belirleyip, ilk sıralara iş, aş, ekmek, katma değer oluşturacak yatırımları almalıdırlar.

Yetmez, aklı, bilgisi, tecrübesi, eğitimi ve vizyonu uygun kişiler tüm bu paydaşlara katkı sunmalı, gidecekleri yolda eşlik etmelidirler.

Biz de Yeniufuk ailesi olarak, işte bu katkıyı yapıyoruz. Eleştiriyoruz, eksik ya da yanlış varsa tespit edip bir adım ileri giderek bu eksikliğin yanlışlığın nasıl düzeltileceğini de beyan ediyoruz. Yatırımların, uygulamaların şehir insanının hayatına daha olumlu katkılar yapması için planlı çalışmalara ve kurumlar arası işbirliğine işaret ediyor, yol-yöntem geliştiriyor/öneriyoruz.

Yetmiyor, proje geliştirip kaynaklarımızın/potansiyellerimizin ekonomiye ve hayata katkı sunacak şekilde değerlendirilmesinin yolunu açıyoruz. Bu önerileri hazırlarken, saha ve mevzuat çalışması yapıyor, iyi modelleri inceliyor, finans kaynaklarını da araştırıyoruz. Bunu yapmak için yüz binlerce lira bedel ödenenlere rağmen biz memleketimize borcumuzu ödeme şeklimiz olarak kabul ediyor, hemşerilerimizin işini, aşını sofrasındaki ekmeğinin içtiği suyun kalitesini, çocuğunun eğitimini, sporunu dert ediniyor, sağlıklı, huzurlu ve iyi ekonomik şartlarda ama birlikte bir yaşam hayaliyle çalışıyoruz.

Herkes, “proje getirin” derken ileri sürdüğümüz projeleri kimseye ulaştıramıyoruz. Bu nedenledir ki proje önerisi paylaşmaya ara verdik ve paylaştıklarımız gazete arşivlerinde kaldı. Yeni öneriler ve projeler de muhtemeldir ki sadece arşivlerde kendisine yer bulacaktır.

Öncekilerin hiçbir yetkilinin masasına ve gündemine ulaşmadığı gibi yenileri de gündeme alınmayacaktır. Hal böyle olunca da; bu güne kadarki bu katkılarımızı görmezden gelmiş, sesimize ses vermemiş olanların “herkes katkı sunmalı, sohbetlerimizde ilimizi ve ilçelerimizi nasıl geliştireceğimizi, milletimizi ve memleketimizi, vatanımızı, ülkemizi nasıl geliştireceğimizi konuşmamız gerekiyor, bununla dertlenmemiz gerekiyor.” çağrıları maalesef anlamını yitiriyor. Bizim katkımızın arşivlerde kaldığı misal bu çağrılar da arşivlerde kendisine yer bulacaktır. Lakin bir gün, arşiv çalışması yapanlar hepsini gün yüzüne çıkaracaktır. Vesselam…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.