Örnek bir Başkan Doğan Sungur… « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

22 Mayıs 2022 - 09:49

Örnek bir Başkan Doğan Sungur…

Örnek bir Başkan Doğan Sungur…
Son Güncelleme :

17 Temmuz 2018 - 7:00

132 görüntüleme

Dostlar derler ki Büyük Şehirler de Belediye Başkanlığı yapmak kolaydır… Marifet bu görevi küçük şehirlerde yapabilmek. Küçük şehirlerden kasıt doğal olarak akla ilk gelen Yozgat gibi şehirler olsa da bugün Sorgun İlçemize bağlı Doğankent kasabasından ve buranın yıllardır Belediye Başkanlığını yapmaya devam eden Doğan Sungur’dan bahsedeceğim…

* * * *

Doğan başkan Yozgat’ın en eski siyasetçilerindendir… Doğan başkanla siyasete başlayanların birçokları şimdiler de ya emekli oldu, ya da köşesine çekildi…

Doğan başkan ise, sağlığı sıhhati elverdiği müddet içinde hizmet aşkı, memleket sevdasıyla başarılı çalışmalarını bir arada tutarak, vatandaşa hizmet etmeye devam ediyor…

Bu sebeple bugün köşemize misafir ettiğimiz Yozgat’ın Sorgun İlçesi Doğankent Belediyesi, kurduğu Güneş Enerji Sistemi sayesinde hem kendi elektrik ihtiyaçlarını karşılıyor hem de ürettikleri elektrik enerjisini satarak belediyeye aylık 100 bin lira gelir sağlıyor. 

* * * *
Doğankent Belediye Başkanı Doğan Sungur, Güneş Enerji Sistemi’nin 3 milyon 800 bin liraya mal olduğunu söyleyerek “Enerji Türkiye’nin olmazsa olmazıdır. Enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Ancak hak vergisi Türkiye’nin imkânları var. Şu ana kadar o imkanları yeteri kadar kullanamadığımızı düşünüyorum. Ancak şu anda kullanabiliyoruz. Belediyecilikte enerji çok önemlidir. Ama belediyeler içerisinde öz kaynak oluşturmak çok daha önemlidir. Sadece hazineden gelen yardımla birçok hizmetleri yürütme imkanı kısıtlı olabilir ama belediyeye öz kaynak yaratırsanız birçok projeyi gerçekleştirmede size yardımcı olur” dedi.

* * * *
Sungur açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Biz cesaretle bu işe girdik. Bir megawatt yani 1000 kw kurulum izni aldık. Çamlıbel AŞ ile 10 yıllık bir anlaşma yaptık. Geçen yıl ihalemizi yaptık. 3 milyon 600 bin liraya ihale ettik. KDV teşvik yasasından yararlandık. Onu da çıktığınız zaman bize maliyeti 3 milyon 800 bin liraya mal oldu. Şu anda geçen ay 100 bin liralık fatura kestik. Ortalama aylık bize 100 bin lira gelir getireceğini hesap ediyoruz. 4 yılın altında bir zaman da kendisini amorti edecektir. Bu panellerin dayanma gücü 20-25 yıl arasındır. Bu süreden sonra panellerde yenileme ve bakım yapacağız. Bir 25 yıl daha gidecektir. Yenilenebilir enerjiler hem enerji bakımından hem ülkemize hem de belediyemize büyük katkı sağlayacaktır” 

* * * *

Konuyu şu şekilde toparlayalım; Belediyecilik bu şekilde yapıldığı takdirde mücavir alan içerisinde hayat verdiği canlı ya da cansız bütün varlıklara faydalı olur. Belediyecilik, mevcut gelirleri asli işler üzerinden harcamakla birlikte hazır kaynaklara projeler hazırlayarak, ilgili makamlardan katkı sağlamakla başarılı bir şekilde yürütülen bir görevdir.

Başkanlıkta uzun yılların tecrübesine sahip olan Doğankent Belediye Başkanı Doğan Sungur’u bu sebeple faydalı çalışmalarından dolayı bugün köşemize konut ettik, bundan sonra hem Doğan başkanı hem de bütün Başkanları bu anlamda takip etmeye devam edeceğiz.

 

 

  • Mesleğinin aşığı ve ekip çalışmasına verdiği önemi ortaya koyan bir yaklaşım ile doğum gününü tarlada kutlayan Mühendis!
  • Fuarcılık projesi hazırlayarak, her zaman ki gibi, ORAN’ dan en büyük pastanın dilimini kapan İl!
  • Vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılması kapsamında mükelleflere matrah uyarısında bulunan Başkan!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.