" "

Projeler görücüye çıkıyor « Yeniufuk Gazetesi

3 Aralık 2023 - 23:19

Projeler görücüye çıkıyor

KOP İdaresi tarafından bu yıl ilk kez uygulanacak olan ‘Projem KOP İle Hayat Buluyor’ yarışması Yozgat Tanıtım Toplantısı yapıldı. Bölgedeki tüm lise öğrencilerinin katılabileceği ödüllü ve proje destekli yarışmada gençler yaşadıkları dünyaya ve yarınlara iz bırakacak.

Projeler görücüye çıkıyor
Son Güncelleme :

14 Nisan 2022 - 17:46

KOP İdaresi tarafından bu yıl ilk kez uygulanacak olan ‘Projem KOP İle Hayat Buluyor’ yarışması Yozgat Tanıtım Toplantısı yapıldı. Bölgedeki tüm lise öğrencilerinin katılabileceği ödüllü ve proje destekli yarışmada gençler yaşadıkları dünyaya ve yarınlara iz bırakacak.
Yozgat Valiliği Konferans Salonunda düzenlenen tanıtım toplantısına Vali Ziya Polat, KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, İlçe Kaymakamları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile çok sayıda okul müdürü ve öğrenciler katıldı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan KOP Bölgesindeki tüm lise öğrencilerini kapsayan, hayata gençlerin gözünden bakabilecek, ihtiyaçlarını hissedip yaşadıkları kentlere kendi bakış açılarıyla şekil verebilmelerini sağlayacak finansman destekli ‘Projem KOP İle Hayat Buluyor’ yarışmasını Yozgat’ta tanıttı.
Yozgat Valisi Ziya Polat, yaptığı konuşmada; gençlere ve gençlerin fikirlerine önem verilmesini ve KOP İdaresinin başlattığı ‘Projem KOP İle Hayat Buluyor’ proje yarışmasının gençlerin önünü açmak adına önemli bir girişim olduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇOK BAŞARILI GENÇLERİMİZ VAR
“Çevreye, bölgesine, iline, ülkesine duyarlı çok başarılı gençlerimiz var.” diyen Vali Polat; “Gençler enerji, gelecek, yarınlar sizde. Bizi motive edecek olanda ve yine bize yol gösterecek olanlarda sizlersiniz. Projem KOP ile Hayata Geçiyor Proje yarışması kapsamında gençlerimizin köylerimiz, beldelerimiz, ilçelerimiz ve ilimiz hatta Türkiye ile alakalı düşüncelerinin sorulması güzel bir gelişme. Burada esas olan çocuklarımızın yaşadıkları bölge hakkında ne düşündükleri, yapılabilecekler hakkındaki fikirlerinin ne olduğu hatta bunların çözümüne ilişkin önerilerinin ne olduğudur. Ve yine bu sefer gençlerin yaptığı projeler desteklenmeye değer görülürse hayata geçiriliyor. Okulun içinde kalan projelerden sahada uygulanabilecek ve KOP İdaresi tarafından finanse edilecek projelere sahip olacağız. Bizler bilişimde yenilikçi gelişmelerde geride kalmış olabiliriz ama gençlerimiz bu konularda çok iyi. Çevreye, bölgesine, iline, ülkesine duyarlı çok başarılı gençlerimiz var. Bizim evlatlarımız ülkesine her zaman bağlı ve olmaya devam edecekler. Bu nedenle gençlerin önünü açan, farkındalıklarını artırmaya yönelik desteklemeler yapan KOP İdaresine çok teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın gözündeki parlaklığa inanıyoruz, onları bu yolda destekleyen danışman öğretmenlerimize güveniyoruz. Her zaman eğitimin emrindeyiz” diye konuştu.
“GELECEĞE GENÇLERİMİZLE BİRLİKTE KOŞACAĞIZ”
KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin’de özellikle gençlerin toplumsal sorunlara yönelik çözüm üretmesi, sosyal, kültürel, bilimsel ve ekonomik kalkınmaya destek olmasını önemsediklerini kaydetti. Şahin, “Bizler gençlerimizin yetkin, bilgili, kültürlü bireyler olarak insani, milli ve manevi değerlerle yetişmesini ve ülkemizin kaderinde söz sahibi olmasını bekliyoruz. Birlikte koşacağımız gençlerimizle yerelden başlayıp, küresel alanda yeni başarı hikâyeleri yazacağız. Bunu da, başkalarını izleyen değil başkalarının örnek aldığı, dünyada adından söz ettiren sonuna kadar güvendiğimiz gençlerimizle başaracağız. Yarışma ile lise öğrencilerimizin belirlenen temalara uygun sosyal, çevreci ve kültürel alanlarda kendi ilinde gözlemlediği problem ve ihtiyaçlara uygun çözüm önerileri oluşturmasını ve bunu bir proje halinde bizlere sunmalarını bekliyoruz. Yarışmanın sonunda dereceye giren öğrencilerimiz ödüllendirilirken bölgesel ve ulusal problemlere yenilikçi, sürdürülebilir çözümler sunan, uygulanabilir ve desteklemeye uygun özgün proje fikirlerini de KOP İdaresi olarak yine kendi şehrinde hayata geçirilmesi için finanse edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

“KOP DESTEĞİYLE BİRÇOK PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK”
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse’de KOP İdaresinin Yozgat için şans olduğunu belirtti.
Başkan Köse, “Yozgat’ın KOP İdaresinin hizmet alanına dahil edildiği günden itibaren sunduğumuz pek çok projeye destek oldular ve görünen o ki, bundan sonrada destek olmaya devam edecekler. Projem KOP ile hayat buluyor proje yarışmasını çok önemsemek lazım. Çünkü bizim pek çok alanda sorunlarımız var. Başta iklim değişikliği sorunu olduğu gibi. Malum sanayi devrimi ile birlikte enerjiye olan ihtiyaçtan dolayı fosil yakıtların kullanımına bağlı olarak oluşan sera gazları nedeniyle küresel bir ısınma yaşıyoruz. Bunun sonucunda ise Karadeniz Bölgesinde sel, Akdeniz’de yangın, İç Anadolu Bölgesinde ise kuraklık olarak karşımıza çıkıyor ki, bu sürdürülebilir bir durum değil. Bu sorunları aşılmasında gençlerimizin kendi bakış açılarıyla ortaya koyacağı çözüm önerileri arasında başarılı olanları destekleyecekleri için KOP Başkanlığımıza şimdiden çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“GENÇLERİMİZ HAYALLERİ DOĞRULTUSUNDA YETENEKLERİNİ GELİŞTİREBİLECEKLER”
Yozgat Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı ise bugün Türkiye’nin yenilikçi girişimcilere her şeyden ve her zaman olduğundan daha çok ihtiyaç duyduğunu belirterek şöyle konuştu; “Bu gerçekliği içselleştirerek Dünyanın, ülkesinin, halkının sorunlarını kendi sorunu bilen ve bunları çözmek için yılmadan çabalayan öğretmen ve öğrencilerimizin sayısı KOP’tan aldığımız proje destekleri sayesinde her geçen gün artmakta ve eğitimin vizyoner dünyasına bizleri her gün bir adım daha yakınlaştırmaktadır. Öğrencilerimizin yapılanma süreçlerine dahil edilmesinin yanı sıra, meslek seçimi ve kariyer sürecine de destek vererek, bir çok alanda gençlerimizin hayalleri doğrultusunda yeteneklerini geliştirebilme imkanı da sunulmakta ve sorunları keşfederek çözüm üretip, çözümleri projelendirebilen bir gençlik hazırlamaktadır. Bu kapsamda; KOP tarafından İlimiz genelinde son 5 yıl içerisinde 16 proje desteklenmiştir” Alpaslan DEMİR

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.