" "

SANAYİ STRATEJİ BELGESİNDE YOZGAT VAR MI? « Yeniufuk Gazetesi

11 Ağustos 2022 - 14:51

SANAYİ STRATEJİ BELGESİNDE YOZGAT VAR MI?

SANAYİ STRATEJİ BELGESİNDE YOZGAT VAR MI?
Son Güncelleme :

25 Temmuz 2017 - 7:00

 

Yakın zaman da okuduğum bir haberin başlığı aynen şöyle idi: “Bölgesel gelişime sanayi hamlesi” burada herkesin sorması gereken ve akla ilk gelen soru şudur: “Yozgat dâhil mi?Bu soruyu sormanın birden fazla sebebi olduğunu tek tek anlatmaya gerek görmüyorum.

Çünkü ayrıntıya girdiğimizde Yozgat’ın bir takım düzenlemelerde ne kadar yer alıp almadığı çok tartışıldı ama tabir yerindeyse bir arpa boyu yol almış değiliz.

İsterseniz haberin detayını bir kez daha hatırlayalım sonra konuşmaya devam ederiz:

Bu konuda Yozgat Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü ile daha önce yaptığımız sohbet geldi aklıma.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinatörlüğünde, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla hazırlanan “Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi’nin” (2015-2018) kabul edildiğini aktardı.

2015-2018 yıllarını kapsayan belgenin hazırlıklarına Haziran 2013’te başlandığını öğrendim. Ayrıca;  belgenin, Avrupa Birliği’nde (AB) ve Türkiye’deki ekonomik gelişmelerin analizlerine dayanan katılımcı bir yaklaşımla tasarlandığı bilgisi veriliyor..

Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi” ile sanayi politikalarının ilgili kurumlar ve taraflarca sahiplenilmesi ve farkındalığın artırılmasının sağlanacağına vurgu yapan Kurum Müdürü, Belirlenen vizyon doğrultusunda genel amaç ise “Türk sanayisinin rekabet edebilirliğinin ve verimliliğinin yükseltilerek, dünya ihracatından daha fazla pay alan, ağırlıklı olarak yüksek katma değerli ve ileri teknolojili ürünlerin üretildiği, nitelikli iş gücüne sahip ve aynı zamanda çevreye ve topluma duyarlı bir sanayi yapısına dönüşümünü hızlandırmak” olarak tespit edildi.

Bu amaçları gerçekleştirmek üzere üç temel stratejik hedef belirlendi. Uygulanacak sanayi stratejisinin odağında, temel stratejik hedefler doğrultusunda yapısal dönüşümü desteklemek yer alıyor.

Söz konusu stratejik hedefler de sanayide bilgi ve teknolojiye dayalı yüksek katma değerli yerli üretimin geliştirilmesi, kaynakların etkin kullanıldığı, daha yeşil ve rekabetçi sanayi yapısına dönüşümün sağlanması, sosyal ve bölgesel gelişmeye katkı sağlayan ve nitelikli iş gücüne sahip sanayinin geliştirilmesi olarak tespit edildi.

Hedefler, politika alanları ve eylem planıyla uyumlu; yerli, yenilikçi ve yeşil üretimi teşvik edecek şekilde kurgulandığı ifade edilmişti.

Türkiye Sanayi Stratejisi’nin politikasıyla, Sanayide teknolojik dönüşüm gerçekleştirilecek. Sanayi altyapısı güçlendirilecek. KOBİ’lerin finansmana erişim imkanları artırılacak. Sanayide yeşil üretim özendirilecek. Yatırım ve iş ortamının iyileştirilmesi sağlanacak. Türkiye’nin uluslararası ticaret ve yatırım kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalar yürütülecek.

Sanayide ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünün istihdam edilmesine yönelik faaliyetler yürütülecek. Bölgesel gelişmeye katkı sağlamak üzere sanayi politikaları geliştirilecek.

Sonuç olarak Yozgat, ne kadar sanayi bölgesi kapsamında ya da değil önce bu tespitin doğru yapılması gerekiyor. Yozgat’ın sanayi kenti olabilmesi için bir takım üretim yapılacak ham maddelerin olması şarttır.

Ayrıca bir sanayinin yeteri kadar oluşması için yan sanayiye ihtiyaç vardır, çünkü yan sanayi olmadan büyük sanayinin olma ihtimali zayıftır.

Bu bakımdan yazıya başlarken sorduğumuz bir soru vardı şimdi bu soruyu tekrar edecek olursak; Yozgat dâhil mi, değil mi? denmekte ne demek istediğimiz sanırım anlaşılmıştır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.