" "

SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ YILLIK BAZDA YÜZDE 3,4 ARTTI « Yeniufuk Gazetesi

10 Ağustos 2022 - 11:12

SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ YILLIK BAZDA YÜZDE 3,4 ARTTI

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, haziranda yıllık bazda yüzde 3,4 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0,4 azaldı.

SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ  YILLIK BAZDA YÜZDE 3,4 ARTTI
Son Güncelleme :

09 Ağustos 2017 - 7:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sanayi üretim rakamlarını açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2017 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 1.2 artarken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0.6 azaldı.
SANAYİ ÜRETİMİ BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 3.4 ARTTI
Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2017 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.5 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3.8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2.5 arttı.
EN FAZLA AZALIŞ ARA MALINDA GERÇEKLEŞTİ
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 2.2 ile ara malında gerçekleşti.
EN FAZLA AZALIŞ TÜTÜN ÜRÜNLERİ İMALATINDA GERÇEKLEŞTİ
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 7.3 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 5.6 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve yüzde 4.6 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 29.1 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 19.2 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı ve yüzde 14.1 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı takip etti.
SANAYİ ÜRETİMİ BİR ÖNCEKİ ÇEYREĞE GÖRE YÜZDE 1.7 ARTTI
2017 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 1.7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4.5 arttı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.