Saraykent’te ‘Çevre Dostu Okul Projesi’ « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

1 Temmuz 2022 - 11:43

Saraykent’te ‘Çevre Dostu Okul Projesi’

Çevre Dostu 1000 Okul projesi çerçevesinde Yozgat’ta seçilen pilot okullardan biri olan Saraykent Marziye-İbrahim Ertek Ortaokulu’nda yapılacak çalışmalara ‘Güneş Enerjisi Panelleri’ nin yerleştirilmesi ile başlandı.

Saraykent’te ‘Çevre Dostu Okul Projesi’
Son Güncelleme :

17 Mayıs 2022 - 18:47

127 görüntüleme

Çevre Dostu 1000 Okul projesi çerçevesinde Yozgat’ta seçilen pilot okullardan biri olan Saraykent Marziye-İbrahim Ertek Ortaokulu’nda yapılacak çalışmalara ‘Güneş Enerjisi Panelleri’ nin yerleştirilmesi ile başlandı.
Saraykent İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Doğan Çevre Dostu 1000 Okul projesi çerçevesinde Saraykent’te seçilen pilot okul Marziye-İbrahim Ertek Ortaokulu yapılacak çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Doğan, “Bakanlığımızın hayata geçirdiği proje ile ilçemizdeki Marziye – İbrahim Ertek Ortaokulu Çevre Dostu Okul Proje çercevesine alındı. Bu çercevede ilçemizde çevre dostu uygulamaları yürürlüğe sokan ve tüm örnekleri bünyesinde taşıyan bir okul olmasını hedefleniyoruz. Projeyle okulumuz, çevre dostu, iklim dostu ve sıfır atık uyumlu olacak. Okulumuz çevreyle dost, sıfır atık kültürünün yaygınlaştığı bir okula dönüşecek. Proje çercevesinde ilk olarak okulumuza güneş enerjisi panelleri ve yağmur suyu depolama üniteleri kurulacak. Yağmur suları okulların bahçelerinde ve farklı yerlerinde kullanılacak. Kütüphaneler, sıfır atık kütüphanelerine dönüştürülecek. Proje çercevesinde bakanlığımızın destekleriyle okullarda yönetici ve öğretmenlere çevre bilinci ve iklim değişikliğiyle ilgili sürekli eğitimler verilecek. Projemizin ilk çalışması olan Güneş enerjisi santrali, güneş ışığından gelen enerji parçacıklarını elektrik enerjisine çeviren santraldir. Okulumuza kurduğumuz güneş enerji santrali ile okulumuz, ihtiyacı olan elektrik enerjisini kendisi üretmiş ve önemli ölçüde tasarruf sağlamış olacaktır” dedi.
Çevre eğitiminin ortaokulda başlaması adına Çevre Dostu Okul Projesi’nin yürütülmesinin de önemli olduğunu ifade eden Okul Müdürü Kadir Olcay, gelecek nesillerin çok daha iyi şartlarda eğitim alacaklarını ve daha iyi bir çevrede yaşayacaklarını kaydetti.
Olcay, “Bu proje çocuklarımızda çevre ve doğa bilincinin artırılmasına katkı sağlayacak çok özel, çok önemli ve anlamlı bir proje. Projeyle ilçemizde en az bir tane okulumuz, çevre dostu, iklim dostu, sıfır atık uyumlu olacak. Marziye-İbrahim Ertek Ortaokulumuzda bu projenin en başarılı örneklerinden biri olacak.” diye konuştu. Yusuf BAĞCI

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.