""

Şerefli: Yeni eğitim yılına hazırlanmalıyız « Yeniufuk Gazetesi

16 Temmuz 2024 - 02:31

Şerefli: Yeni eğitim yılına hazırlanmalıyız

Eğitim sisteminin sorunlarına dikkat çeken Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, yeni eğitim ve öğretim yılına hazırlık sürecinde yapılması gerekenler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Şerefli: Yeni eğitim yılına hazırlanmalıyız
Son Güncelleme :

14 Haziran 2024 - 18:39

Şerefli, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılının sona erdiğini hatırlatarak, son yıllarda eğitim sistemini etkileyen bir dizi sorunun hala çözüme kavuşmadığını belirtti. Müfredat değişiklikleri, sınav sistemi değişiklikleri, öğretmen açığı ve yer değişikliği işlemlerinin sorunsuz yürütülememesi gibi konuların eğitim sisteminin verimliliğini olumsuz etkilediğini ifade etti.
Geçtiğimiz dönemin özellikle öğretmenlere yönelik şiddet olaylarının artmasıyla gölgelendiğine dikkat çeken Şerefli, eğitim çalışanlarının haklarının korunması ve güvence altına alınması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, enflasyonun etkisiyle kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğünü belirterek, eğitim çalışanlarının mali haklarında iyileştirmeler yapılması gerektiğini dile getirdi.
Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, eğitim sistemine yönelik yapısal sorunların çözümü için eğitim çalışanlarının görüşlerinin dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak, öğretmenlik meslek kanunu çıkarılması ve kariyer basamaklarının düzenlenmesi gibi adımların atılması gerektiğini belirtti.
Ayrıca, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmesi, öğretmen atamalarının tamamlanması, eğitim kurumu yöneticiliğinin profesyonelleştirilmesi gibi konularda da önemli adımların atılması gerektiğini ifade eden Şerefli, yeni eğitim ve öğretim yılına sorunsuz başlanabilmesi için acil çözümler üretilmesi çağrısında bulundu.
Eğitim sisteminin daha nitelikli ve sağlam bir temel üzerine inşa edilmesi için tüm paydaşların iş birliği içinde hareket etmesi gerektiğini belirten Şerefli, yetkililerin eğitim çalışanlarının sesine kulak vererek sorunlara kalıcı çözümler bulması gerektiğini vurguladı.
/Nazife EKİCİ

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.