""

Sorunlar “Müzakere” ile çözülebilir « Yeniufuk Gazetesi

16 Temmuz 2024 - 02:18

Sorunlar “Müzakere” ile çözülebilir

Sorunlar “Müzakere” ile çözülebilir
Son Güncelleme :

21 Mayıs 2024 - 18:10

Yerel seçimlerden birinci parti olarak çıkan CHP’nin genel başkanı Özgür Özel’in Cumhur İttifakı’nın önderleri ile yaptığı görüşmeler, bazı partililer tarafından tepki ile karşılandı.
Bu durum ve detayları genel ve yerelde günlerce konuşuldu, halen de konuşulmaya devam ediyor.
CHP’nin önceki genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha ileri giderek sosyal medyada “Saray ile müzakere değil, mücadele edilir” paylaşımında bulundu. Kılıçdaroğlu’nun tepkisi, parti tabanına göre daha ağır tondaydı. Özgür Özel’in Kılıçdaroğlu’na “ Müzakere de edilir mücadele de” yanıtı aslında demokrasilerde olması gereken tutumun öznesi idi.
Yerel seçimde birinci parti çıkan CHP’nin iktidar ve diğer muhalefet partileri ile iletişimde bulunması, görüşmesi demokrasilerde doğal karşılanması gereken durum. Müzakere ve mücadelenin birlikte yürütülmesi, demokrasinin gereğidir.
Temel sorunların iletişimsizlik göz ardı edilerek çözüme kavuşturulması olası değil. Toplumu cendere altına alan, bunaltan sorunlar iktidarla müzakere yapılarak giderilir.
Özgür Özel de bu doğrultuda hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Cumhur İttifakı ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüştü.
CHP genel başkanının “yumuşama değil, normalleşme” diye tanımladığı bu süreçte, halkın yaşadığı derin ekonomik sorunları, açlık sınırı altında kalan aylığı ile yaşayan emeklinin içinde bulunduğu durumu ve atanmayan öğretmenlerin yakınmalarını birinci ağızdan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilmesi yararlı adımdı.
Buradan hareketle seçimlerden sonra Yozgat’taki duruma baktığımızda da bir takım sorunların söz konusu olduğunu görmezden gelmek, geçmişte üst makamlarca yapılan bir takım yanlışların faturasını hiçbir şeyden haberi olmayanlara ödetmek doğru değildir.
Dolayısı ile bugün Yozgat ve ilçelerimizde makamlara seçilen belediye başkanlarına, il genel meclisi ve belediye meclisine seçilenlere, iktidar ya da muhalefet parti il başkanlarına düşen görev yaşanan ya da yaşanabilecek sorunların çözümü için tartışmalardan uzak, karşılıklı istişareler yaparak, sorunları çözmektir.
Yerel seçimler sonrası ortaya çıkan tabloya göre siyasetin en üst makamlarındaki liderler, ülkenin önemli konularını müzakere etmek için oturup konuşabiliyorlarsa, alt kademede siyaset yapanlarında aynı şekilde oturup konuşmalarında bir sakınca olacağını zannetmiyorum.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.