Tanı konulan her 4 kadından 1’i meme kanseridir « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

4 Aralık 2021 - 15:49

Tanı konulan her 4 kadından 1’i meme kanseridir

İstatistiklere göre dünya ülkeleri ve Türkiye’de  kadınlarda meme kanserinin en sık görülen kanser türü olduğu belirtilirken, tanı konulan her 4 kadından 1’sinin meme kanseri olduğu ifade ediliyor.

Tanı konulan her 4 kadından 1’i meme kanseridir
Son Güncelleme :

18 Ekim 2021 - 11:57

631 görüntüleme

İstatistiklere göre dünya ülkeleri ve Türkiye’de  kadınlarda meme kanserinin en sık görülen kanser türü olduğu belirtilirken, tanı konulan her 4 kadından 1’sinin meme kanseri olduğu ifade ediliyor.

Yozgat Şehir Hastanesi de meme kanserine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla  Meme Kanseri Farkındalık Ayı etkinliği düzenledi.

Etkinlik kapsamında hastane giriş poliklinik alanında tanıtım standı açıldı. Açılışa Hastane Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan ve Tıbbi Onkoloji Uzmanımız Dr. Naziye Ak katıldı. Eğitim hemşiresi tarafından hastalara bilgilendirme yapılarak broşür dağıtıldı.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Naziye Ak, Meme CA hakkında bilgilendirmede bulundu.

Onkoloji Uzmanı Ak, “Meme kanseri tüm dünyada ve Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanserdir. Tanı konulan her 4 kadın kanserinden 1’i meme kanseridir. Tarama programları ile erken evrede yakalanıp tamamen tedavi edilebilme şansı olmasına rağmen, Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde henüz halen hastaların yüzde 41.2’isi lokal ileri, yüzde 11’i ileri evrede tespit ediliyor. Tanı sonrası uygun tedavi seçimleriyle tam iyileşmelerin olabildiği bu hastalıkta erken tanı için 40 yaşından sonra tüm kadınların rutin meme muayenesi ve mamografi tetkiklerini Ketem’lerde yaptırması önerilmektedir. Ailesinde meme kanseri olan kişilerde tarama programları daha erken ve daha sık planlanır. Ayrıca nadir de olsa meme kanserinin erkeklerde de görülebilen bir hastalık olduğunu bu meme kanseri farkındalık ayında hatırlatmakta fayda var. Erkekler için rutin tarama önerilmese de meme dokusundaki herhangi bir değişimin ihmal edilmemesi önerilir. Obezite, sigara ve alkol kullanımı, düşük fiziksel aktivite, hormon tedavileri meme kanseri gelişimi için risk oluşturan faktörlerdir. Sağlıklı her bireyin kanserden koruyucu yaşam değişikliklerini yaparak hastalık oluşmadan önlemlerini alması gerekmektedir. Kansersiz bir yaşam için, halkımızı meme kanseri konusunda bilinçlenmeye davet ediyoruz.”dedi.

Hastane Başhekimi Uz Dr Mustafa Kozan’da meme kanserine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturma adına bu gibi programları önemsediklerini belirterek, Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Naziye Ak’a verdiği bilgilerden dolayı teşekkür etti. Cemil MERMERTAŞ

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.