TARIM’DA ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ ÜZERİNE… « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

28 Haziran 2022 - 21:51

TARIM’DA ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ ÜZERİNE…

TARIM’DA ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ ÜZERİNE…
Son Güncelleme :

13 Eylül 2017 - 7:00

99 görüntüleme

Yozgat, tarım ve hayvancılık alanında ülkemizin en önemli bölgelerinden birisi olarak bilinir, tarımda bir süre öncesine kadar ürün çeşitliliği bakımından yeteli çeşidi bulunmayan Yozgat’ın son yıllarda üründe çeşitlilik projesi belli bir noktaya geldi.

Buğday dışında pek bir şey bilmeyen bölge çiftçisinin şimdi gözde ürün olarak baktığı Pancar ekiminden dolayı çiftçilerin ekonomik durumlarında da gözle görülür bir gelişme yaşandı.

Bu konuda Boğazlıyan ve Sorgun Şeker fabrikaları bölgede pancar ekimini en çok teşvik eden kurumların başında gelmektedir.

Bölge çiftçisi için bütün imkanlarını kurulduğu günden beri seferber eden Boğazlıyan Şeker Fabrikası, halen çiftçinin yanında olmaya devam ediyor.

Fakat bakanlık tarafından çiftçiye karşı yıllardır uygulanan kota işlemlerinde bir türlü iyileşme olmadı, tarım politikalarında gelen itibariyle dikkat çeken bazı sorunları gibi bu sorunun da giderilmemiş olması çiftçinin önünde duran en büyük engeldir.

Boğazlıyan Şeker Fabrikasında kampanya dönemi hafta başından itibaren başladı. Tören düzenlendi, konuşmacılar bilgileri paylaştı, bu konuda Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’ın önemli bir açıklaması oldu, işte o açıklama:

Boğazlıyan Şeker Fabrikası 11. Kampanya açılışında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Şeker sektörünün içerisinde bulunduğu bazı sıkıntılar bizimde gelecek adına, biraz endişe duymamız sonuçlarını ortaya çıkarıyor.
2001 yılında çıkan kanunla şeker sektörü, şeker kurumu ve onu yöneten şeker kurulu tarafından yönetiliyor idi.

Şeker sektörü denetlenmesi ve düzenlenmesi bu kurul vasıtasıyla yapılıyordu. Ama bir seneyi aşkın süredir şeker kurulu atanmadığı için şu anda piyasada düzenlenme ve denetlenme konusunda bir sorunla karşı karşıyayız.
Düzenlenme konusunda mesela her sene 31 Ekim tarihinde fabrikalara pancar kotaları bildirilirdi. Fabrikalar da ocak ayında çiftçisiyle bu kota çerçevesinde sözleşme yapardı. Bu geçtiğimiz 31 Ekim tarihinde bu bildirim yapılmadı bu bildirimin yapılmaması sanki kotanın kaldırıldığı gibi bir sonucu ortaya çıkarıyor” dedi. Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü; “Bugün ekmeğini elinin emeği alın teriyle kazanan çiftçinin düğün ve bayram günüdür. Bizim bu bayram günümüze teşrif ederek bu sevincimize ortak olan Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ olmak üzere Yozgat Valimiz, Yozgat İl protokolü ve Boğazlıyan İlçe protokolümüze teşekkür ediyorum.
Kayseri Şekere bağlı Boğazlıyan Şeker Fabrikasının faaliyet alanında dört bölge müdürlüğüne bağlı 3805 çiftçisiyle pancar ekim sözleşmesi yapılmıştır. Bu bölgedeki pancar üretiminin 1 milyon 200 bin ton olması beklenmektedir. Bu üretilen pancarın Parasal değeri ise yaklaşık 300 milyon TL olmaktadır.
Boğazlıyan Şeker Fabrikamıza diğer bölgelerimizden gelecek olan 270 bin ton pancar ile birlikte toplam 113 gün sürecek olan 11. kampanya süresince 1 milyon 470 bin ton pancar işlenerek 210 bin ton kristal şeker yapılması beklenmektedir.
Programlı pancar alımı uygulamasıyla 9 Eylül 9 Ekim arası prim uygulaması 25 TL/ton, 10 ekim 20 kasım arası 10 TL/ ton 21 kasım 18 aralık arası 20 TL/ ton prim uygulaması yapılacaktır. Bu uygulama sonucu toplamda 45 milyon TL prim çiftçimize verilmiş olacaktır” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.