Taşçı: Camiler İslam dininin simgesidir « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

3 Temmuz 2022 - 14:44

Taşçı: Camiler İslam dininin simgesidir

Diva-Sen Yozgat Şube Başkanı Osman Taşçı, her yıl Ekim ayı ilk haftasının Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlandığını belirterek, Camilerin İslam dininin simgesi olduğunu söyledi.

Taşçı: Camiler İslam dininin simgesidir
Son Güncelleme :

02 Ekim 2017 - 7:00

106 görüntüleme

Diva-Sen Yozgat Şube Başkanı Osman Taşçı, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, haftanın, başta Türkiye olmak üzere islam coğrafyasına ve tüm insanlık alemine hayırlara vesile olması dileğinde bulundu.
Taşçı, “Her yıl Ekim ayının ilk haftasında kutlanan mezkûr haftanın bu yıl ana teması Diyanet İşleri Başkanlığımızca “Cami, Şehir ve Medeniyet” olarak seçilmiştir. İslam dininin simgesi ve yeryüzünde Allah Teâlâ’nın kullarını bir araya getirdiği camilerin fonksiyonlarıyla düşünüldüğünde, tespit edilen tema çok isabetli olmuştur. Çünkü yeryüzü coğrafyasının neresinde olursa olsun Müslüman tebaanın kendi evini inşa etmezden önce mutlaka Allah’ın evinin vücut bulmasını yeğler. Bu manadan olmak üzere, Allah Resulü (SAV)’nün Mekke’den Medine’ye hicretlerinin ilk yapılanı bir mescit inşası olduğunu görüyoruz. Hz.peygamber Efendimiz (AS)’in sünnetini hayatına düstur edinen din kardeşlerimiz de, bulundukları veya göç ettikleri mekânlarda yaptıkları ilk işlerden birisi mutlak surette mescit ve cami inşası olmaktadır.”dedi.
CAMİLER SADECE BEŞ VAKİT NAMAZ KILMAKTAN İBARET DEĞİL
Camilerin sadece beş vakit namaz kılmaktan ibaret olmadığını vurgulayan Taşçı, “Şüphesiz camilerin fonksiyonları, içerisinde sadece beş vakit namaz kılmaktan ibaret değildir. Müslümanların toplanma yeri manasını taşıyan camilerin şehircilik ve medeniyet anlayışının kazanılmasına da son derece katkısı bulunmaktadır. Aynı zamanda, muhataplarının her iki cihanda da huzur ve mutluluk içerisinde yaşaması için eğitim yuvası özelliğine sahip olması da inkâr edilemez.
Diğer taraftan Camiler ve Din Görevlileri Haftasını sadece konferans, seminer ve bilumum açıklamalara hapsetmemek gerekiyor. Söylemden daha ziyade olması gereken en önemli faaliyetlerin toplumun tüm katmanlarının bünyesinde toplanacağı projeleri hayata geçirmektir. Ayrıca, yolu camilerle kesişmeyen her kişinin iki dünya hayatında da altında kalkamayacağı sahnelerle karşılaştıklarını fevkalade görüyoruz. Bu nedenlerden hareketle, cami inşasını alelade bir yapı olarak görmeyip kutsal mana ifade ettiği şuuruyla ve tam bir külliye olması gerçeğinin anlaşılması gerekmektedir.
Çocukların oyun bahçesi, gençlerin buluşma noktası, kadın erkek tüm yaşlıların huzur içerisinde vakit geçirmelerine en iyi adresin camiler olduğu anlayışının çok önemsenmesine de ihtiyaç vardır. Başta belediyeler olmak üzere, camilerimizin tüm fonksiyonlarının icra edilebileceği mekân ve fiziki şartlara önem verilmesini yeğliyoruz. Cami, Şehir ve Medeniyet temasının hayat bulması için de ilgili her kesimin üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmesini istiyoruz.”diye konuştu.
DİN GÖREVLİLERİNİN DE PROBLEMLERİNİN ÇÖZÜME
KAVUŞTURULMASI GEREKİR
Camiler kadar içerisinde görev yapan din görevlilerinin de problemlerinin çözüme kavuşturulması gerektiğini vurgulayan Diva-Sen Yozgat Şube Başkanı Osman Taşçı, “Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından adına hafta ihdas edilen Din Görevlilerinin de varlığının göz ardı edilmemesini istiyoruz. Cami görevlilerinin özlük, mali ve sosyal manada birçok sıkıntılarının olduğu gerçeğinden hareketle, siz ne kadar camileri süslerseniz süsleyin, içerisinde görevleri ifa eden ve edecek olanların problemlerini çözüme kavuşturamazsanız asla bu tür haftalar amacına ulaşamayacaktır. Camilerin şehircilik ve medeniyete katkısı elbette tartışılmaz ancak din görevlilerinin psikolojik ve sosyolojik manada çözüm bekleyen beklentilerinin biran önce izole edilmesi, bu yönde yapılan faaliyetlerin hayat bulmasını kolaylaştıracaktır. İçerisinde “Din Görevlileri” ibaresi de bulunan lakin din görevlilerinin tamamını ilgilendirmeyen bir kutlamanın yeniden gözden geçirilmesine ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. Bu vesileyle 1-7 Ekim arasında kutlanacak olan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nın hayırlara vesile olmasını temenni eder, Diyanet İşleri Başkanlığında görevli bulunan meslektaşlarımıza, emekli olup hayatta bulunanlara sağlık afiyet ve başarı dileklerimizle, darı bekaya göç eylemiş olan tüm hocalarımıza da rahmetler dileriz.Haftamız kutlu olsun.”ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.