Uğuz: Spor’da dil, din ırk ayrımı yoktur « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

1 Temmuz 2022 - 10:06

Uğuz: Spor’da dil, din ırk ayrımı yoktur

SORGED Başkanı Halil Uğuz, Türkiye, İspanya, Romanya ve Portekiz ülkelerinde düzenlenecek olan projelerle sadece spor faaliyetleri yapmayacaklarını belirterek, yeni dostluklar kuracaklarını, sporda dil, din, ırk ayrımı olmadığını söyledi.

Uğuz: Spor’da dil, din ırk ayrımı yoktur
Son Güncelleme :

22 Mayıs 2022 - 17:13

149 görüntüleme

SORGED Başkanı Halil Uğuz, Türkiye, İspanya, Romanya ve Portekiz ülkelerinde düzenlenecek olan projelerle sadece spor faaliyetleri yapmayacaklarını belirterek, yeni dostluklar kuracaklarını, sporda dil, din, ırk ayrımı olmadığını söyledi.
Dernek Başkanı Halil Uğuz, “Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen, Erasmus+ Spor programı kapsamında yürüttüğümüz “Sports+ For Social Change” başlıklı projenin açılış toplantısı için Fundación Universitaria San Antonio (UCAM)-İspanya, Ginásio Clube Português (GCP)-Portekiz ve Alexandru Ioan Cuza” University (UAIC) -Romanya ülkelerinden ilimize gelen ortaklarımızı Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) ev sahipliğinde misafir ettik.”dedi.
Sporun insan ilişkileri konusunda da ciddi katkıları olduğunu vurgulayan Uğuz, “Spor her yaştan değişik sosyal, kültürel ve ekonomik bireylerin yapabileceği etkinliklerdir. Sporun birleştirici, zenginleştirici ve iyileştirici etkilerini ön plana çıkarmak için bizlere çok iş düşmektedir. Bu yüzden hem ulusal hem de uluslararası spor faaliyetleri düzenlemek oldukça önemlidir. Derneğimiz tarafınsan hazırlanan ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen “Sosyal Değişim İçin Spor” projemiz kapsamında hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çeşitli eğitimler ve faaliyetler düzenleyeceğiz. Sporda dil, din, ırk ayrımı yoktur. Türkiye, İspanya, Romanya ve Portekiz ülkelerinde düzenlenecek olan bu proje ile elbette sadece spor faaliyetleri yapmayacağız. Yeni dostluklar kuracağız, ülkemizin örf ve adetlerini, gelenek ve göreneklerini anlatacağız. Ülkemizi ve kültürümüzü en iyi şekilde tanıtırken, bizlerde onların kültürünü tanıma fırsatı bulacağız.”diye konuştu.
İLİMİZİN KÜLTÜREL
MİRASLARINI TANITMA FIRSATI BULDUK
“Toplantı sayesinde proje ortaklarımızı ilimizde iyi şekilde ağırlayarak, ilimizin kültürel miraslarını tanıtma imkânı bulduk.” diyen Uğuz, “ Bu kapsamda Çapanoğlu Camini ziyaret ettik. Hayri İnal Konağında menengiç kahvesini yudumlarken, örf, adet, geleneklerimizi tanıttık ve yöresel oyunlarımızı oynadık. Son şehir turu düzenleyerek misafirlerimize güzel iki gün yaşattık.
Yozgat Bozok Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Güçlü’yü ziyaret ederek üniversite ve fakülte hakkında bilgiler aldık. Yozgat Bozok üniversitesi ve ortak ülke kurumlarının spor alanında yapabileceği projeleri konuşarak ziyareti tamamladık. Yine yurt dışından gelen misafirlerimizle ve yaklaşık yüz gencimizin katılımıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 103. yıl dönümünü büyük bir heyecan ve coşkuyla Çamlık Milli Parkı’nda Gençlik ve Doğa yürüyüşü düzenleyerek kutladık. Proje faaliyetleri hakkında detaylı bir toplantı yaparak bazı planlamalar yaptık. Projemiz kapsamında yerelde ve ulusalda çeşitli spor eğitimleri ve aktiviteleri düzenleyeceğiz. Projemizin ikinci toplantısını Eylül ayında İspanya’da, üçüncü toplantısını Kasım ayında Portekiz’de, dördüncü toplantısını Ocak ayında Romanya’da ve son olarak beşinci toplantısını kapanış toplantısı ile Türkiye’de yapacağız.”şeklinde konuştu. Nazife EKİCİ

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.