YARDIMA MUHTAÇLAR İÇİN YAYINLANAN GENELGE… « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

28 Ekim 2021 - 10:38

YARDIMA MUHTAÇLAR İÇİN YAYINLANAN GENELGE…

YARDIMA MUHTAÇLAR İÇİN YAYINLANAN GENELGE…
Son Güncelleme :

21 Aralık 2017 - 7:00

56 görüntüleme

Anadolu kentlerinde yaşanan kış mevsimleri oldukça sert geçer, hava sıcaklıkları kimi zaman sıfır, kimi zaman eksilerde seyreder.

Bu şartlarda Yozgat gibi gelir seviyesi düşük İllerin gelişmeden ve kalkınmadan hissesine düşen payı alamamasının sıkıntısını ekonomik gelir seviyesi düşük kesimler daha çok çekmek durumundadır.

* * * *

İşsizlik ve istihdam alanlarının yetersizliği nedeniyle nüfusunun önemli bir kısmını göç vermek durumunda kalan Yozgat’ta yaşayan hemen her insanın en az bir ferdi başka şehirlere göç etmiştir.

Doğdu topraklarda iş bulamadığı için karnını doyuramayan, geçim sıkıntısı yaşayan her birey çareyi göç etmekte bulmuştur.

* * * *

Göçten geri kalan Yozgat’ta yaşan nüfusun önemli bir kısmının ekonomik gelir seviyesi bir hayli düşüktür.

Bu sebeple nüfusun önemli bir kısmı halk deyimiyle yeşil kartlıdır. Bu insanlar hayatlarını idame ettirmek için yaşlılık maaşı veya Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından yapılan yardımlarla hayatlarını sürdürmektedir.

* * * *

Bu konuda geçtiğimiz yıl Yozgat Valiliği bir genelge yayımlamıştı. Bu genelge ayrıca Valilik İnternet sitesinde yayımlanmıştı, genelge şöyle;

 Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşların mağduriyet yaşamamaları, kışı sıcak ve huzurlu bir ortamda geçirmeleri, ihtiyaçlarının bir an evvel ellerine ulaşması için Yozgat Valiliği tarafından genelge yayınlandı.

Vali Kemal Yurtnaç, Anayasada ki sosyal devlet ilkesinin, ihtiyaç sahibi fakru zaruret içinde yaşayan kişilerin insanlık onuruna uygun bir hayat sürdürmeleri için gerekli yardımların yapılmasını gerektirdiğini söyledi.

* * * *

Malum kış mevsimini bir süreden beri yaşıyoruz. Dolayısıyla tekrar böyle bir genelgeye ihtiyaç duyulacağını hatırlatmak istedim…

Daha doğrusu bu konuyu bana birkaç gün evvel ziyarete gittiğim mekânda birçoklarımızın yakından tanıdığı hatırı sayılır hemşerimizin anlattıkları konular hatırlattı…

* * * *

Yine evvelsi gün aracımla bir yerden gelirken el kaldıran yaşlı bir amcayı aracıma aldım… Yanında taşıdığı yükü birlikte omuzlayarak, bagaja aldım, kısa bir yolculuğumuz oldu bu sırada anlattıklarını dinlediğimde kendi kendime sesli düşünerek, Valilik bu yılda benzer bir genelge yayımlayarak, ihtiyaç sahiplerine ulaşmalıdır dedim.

 

  • Kurum’da itfaiye görevlisi olarak çalışmak üzere atanan ancak sendikal tercih yüzünden istifasını istediği iddia edilen Belediye Başkanı!
  • En son açıklanan teşviklerin iş dünyasını ve piyasayı canlandıracağını örnekler vererek anlatan Oda Başkanı!
  • Parmak çörek, çanak peyniri ve şimdide yapılan girişimler neticesinde tandır kebabı tescillendiğini duyuran Başkan!

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.