Yazıcı: Göçmenlere yönelik Türkçe Öğretim Kursları devam ediyor « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

9 Mayıs 2021 - 10:02

Yazıcı: Göçmenlere yönelik Türkçe Öğretim Kursları devam ediyor

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, göçmelerin topluma adaptasyonu, Türk kültürünü tanımaları iletişim sıkıntısı çekmemeleri için göçmenlere yönelik Türkçe öğretim kurslarının devam ettiğini söyledi.

Yazıcı: Göçmenlere yönelik Türkçe  Öğretim Kursları devam ediyor
Son Güncelleme :

16 Şubat 2018 - 7:00

16 görüntüleme

İl Müdürü Yazıcı, yaptığı açıklamada, göçmenlere yönelik Türkçe dil kurslarının il genelinde artırılması için çalışmaların yapıldığını belirtti.
Yazıcı, “Daha kapsamlı çalışma yapmak üzere Müdürlüğümüz ve Göç İdaresi Müdürlüğü işbirliğiyle komisyon kurularak, göçmenlerin sorunlarıyla ilgilenmek üzere çalışmaya başlanmıştır. Öncelikli olarak dil kurslarının il genelinde artırılması, sosyal ve kültürel etkinlikler ile yetişkinlere yönelik olarak meslek kurslarının açılması ve yaygınlaştırılması için çalışmalar devam etmektedir. 2016 yılında 10 adet kurs açılmış olup 121 kursiyere ulaşılmıştır.”dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Yazıcı, kurslar hakkında şu bilgileri verdi: “Göçmeler için 6 adet Türkçe Seviye A1 Kursu açılmış olup toplamda 88 kursiyere ulaşılmıştır. Bu kurslardan 4’ ü çocuklara yönelik olmak üzere toplamda 31 kursiyer katılmıştır. Göçmenler için 4 adet Türkçe Seviye A2 kursu açılmış olup, toplamda 33 kursiyere ulaşılmıştır. Bu kurslardan 3’ ü çocuklara yönelik olup, toplamda 20 kursiyer katılmıştır. 2017 yılında göçmenler için 19 adet Türkçe öğretim kursu açılmış olup ,396 kursiyere ulaşılmıştır. Göçmenlere yönelik Türkçe Öğretimi(6-12 Yaş) 1.Seviyede 8 adet kurs açılmış olup toplamda 172 kursiyer katılmıştır. Göçmenlere Türkçe öğretimi (13-17 Yaş) 1.Seviye kursu olarak 1 kurs açılmış olup 16 kursiyere ulaşılmıştır. 2018 yılında ise, 9 kurs olup toplamda 180 kursiyere ulaşılmıştır. Yabancılara Türkçe Öğretimi (6-12 Yaş) 1.Seviye Kursu olarak 2 kursumuz Mehmet Akif Ersoy İlkokulu ve Yavuz Selim İlkokulumuzda devam etmekte olup, 27 kursiyer kayıtlıdır. Sonuç olarak 2016 yılı ocak ayından itibaren Halk Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde Göçmenlere yönelik 38 adet Türkçe Eğitimi kursu açılmış olup, 697 kursiyere ulaşılmış ve belgeleri verilmiştir. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü yöneticilerimize ve öğretmenlerimize emek ve gayretlerinden dolayı teşekkür ederim.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.