Yeni dönemde yeni sistem nasıl olacak? « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

18 Mayıs 2022 - 13:41

Yeni dönemde yeni sistem nasıl olacak?

Yeni dönemde yeni sistem nasıl olacak?
Son Güncelleme :

13 Haziran 2018 - 7:00

73 görüntüleme

Seçimlere sayılı günler kaldı… Bayramdan hemen sonra vatandaşın önüne konacak sandıklardan Yozgat’ta yine başarıyla çıkmak isteyen AK Parti Milletvekilleri Yozgat’ı karış karış geziyor… Diğer bir ifadeyle “Yozgat Kazan Milletvekilleri kepçe” misali adaylar adeta seyyah gibi gezmeye devam ediyor…

Her ne kadar vatandaşın birinci önceliği seçim gibi görünmese de toplum karşısına durumlara karşı da tedbiri elden bırakmadığını partileri uzaktan da olsa takip ederek, varlığını bir şekilde hissettiriyor.

Yeni dönemde bir sistem değişikliği olacak bu konuda vatandaşın fazla bir bilgisi olmadığını düşünen AK Partili vekiller her fırsatı değerlendiriyor… Söz başlarken sorduğumuz sorunun evvelsi gün cevabını Başbakan Yardımcısı Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ şöyle verdi:  “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, esasında milletimizin ve devletimizin bekasını bir de milletin iradesini sigorta ettirmenin adıdır.” dedi.
Bozdağ, Yozgat’ta Memur-Sen tarafından düzenlenen “Yetkide İstikrar Yozgat Buluşması” toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında bilgi vererek, Türkiye’de bundan sonraki süreçte siyaset yapmak, iktidar olmak, milletin yönetimine tabi olmak isteyenlerin, milletin kültürüyle, inancıyla, rengiyle, yaşam tarzıyla, farklılıklarıyla, kavga ederek iktidar imkanını ve yetkisini milletten alamayacaklarını söyledi.
Türkiye’nin 1923’ten beri geçen yaklaşık yüz yıl içerisinde ayrı bir hükümet sistemi ile yönetildiğini ifade eden Bozdağ, “Bu dönemde ülkemiz bu hükümet sisteminden istifade etti. Krizlerini, kaoslarını, sıkıntılarını beraber yaşadık. Gelinen noktada gördük ki Türkiye’nin bu sistemle daha fazla yoluna devam etmesi mümkün değil. O nedenle yeni bir sisteme geçtik. Tam da 15 Temmuz’un arkasından yeni sistemin gündeme gelmesi, gündeme getirilmesi esasında yaşadığımız ve yaşamamız muhtemel olan bütün sıkıntılara çözüm olması maksadıyladır.” diye konuştu.
Bozdağ, Türkiye’nin, herkesin gözü ve hesabı olan coğrafyada bulunduğunu anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ülkemizin üzerinde hesabı olanlar, pek çok oyunu, senaryoyu devreye koyarken içimizden de milletine ve devletine ihanet edecek hainleri bulmakta maalesef zorlanmıyorlar. İçeriden ve dışarıdan Türkiye üzerinde oynanan oyunları bizim sadece devletimizin gücü, kudreti ile bozmamız yetmez. Bunun yanında devletin ve milletin bekasını, bölünmez bütünlüğünü, istiklalimizi ve istikbalimizi milletimizin iradesini de sigorta ettirmemiz lazım. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, esasında milletimizin ve devletimizin bekasını bir de milletin iradesini sigorta ettirmenin adıdır.”
Bozdağ, Türkiye’de bundan sonraki süreçte siyaset yapmak, iktidar olmak, milletin yönetimine tabi olmak isteyenlerin, milletin kültürü, inancıyla, rengiyle, yaşam tarzıyla, farklılıklarıyla kavga ederek, milletten iktidar imkanını ve yetkisini alamayacaklarına dikkati çekti.
Böyle birine bu milletin iktidar yetkisi vermesinin mümkün olamayacağının altını çizen Bozdağ, “Memleketi bölmek isteyenler, milleti birbirinin karşısına dikmek isteyenler, ayrımcılık yapanlar, düşmanlığı, kini ve nefreti pompalayanlar bu memlekette bundan sonra iktidar yüzü de göremeyecekler iktidar rüyası da göremeyecekler.” dedi.
Bozdağ, Türkiye’de iktidar olmanın yolunun seçmenlerin geçerli oylarının yüzde 50 artı 1’inin oyuna bağlı olduğunu belirterek, söyle devam etti:
“Bu düzende bu ülkeyi bölmek isteyenler aziz milletten iktidar vizesi alabilirler mi? Alamazlar. Aşırı uçlarda seyredenler, merkezi oluşturan yüzde 95’i dışlayanlar bu ülkede iktidara gelebilirler mi? Gelemezler. Ayrımcılık yapanlar gelebilirler mi? Gelemezler. Kör bir ideolojinin kavgasını verip, o ideolojiye tabi olmayan herkesi dışlayan veya düşmanlaştıranlar bu ülkede iktidar yetkisi alabilirler mi? Alamazlar. Terör örgütlerine üstü açık, üstü kapalı destek verenler, terör seviciliği yapanlar bu milletten iktidar yetkisi alabilirler mi? Alamazlar. Bu ne demektir? Bu sistem milletin değerleriyle, kültürüyle, inancıyla, yaşam tarzıyla, farklılıklarıyla kavgası olanlara değil, bunlarla barışık olanlara ve bunların büyük bir servet olduğunu, zenginlik olduğunu kabul edenlere sadece iktidar yolu açıyor. O nedenle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, milletimizin ve devletimizin bekasını, milletin iradesini sigorta ettiren bir sistemdir.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.