" "

Yozgat 20’nci sırada « Yeniufuk Gazetesi

28 Kasım 2023 - 20:46

Yozgat 20’nci sırada

Yozgat’ta ülke genelinde erken yaşta ve zorla evliliklerde ilk 20’de yer aldı. TÜİK verilerine göre ülke genelinde yapılan çalışmada Yozgat’ın Erken yaşta ve zorla evliliklerde 20’nci sırada yer aldığı bildirildi.

Yozgat 20’nci sırada
Son Güncelleme :

20 Kasım 2023 - 17:45

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından Sorg20un İlçesi Bahadın Kasabası’nda “Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Semineri” düzenlendi.
Bahadın Belediyesi Konferans Salonu’nda Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü meslek elemanı Sosyolog Merve Er tarafından ‘Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele’ hakkında katılımcılar bilgilendirildi.
Seminer iki aşamalı olarak yapıldı. Seminerin ilk basamağında Bahadın Belediye Konferans Salonunda katılımcılara konu hakkında bilgi verildi. İkinci aşaması ise kasabada bulunan kahvehanede farkındalık çalışması gerçekleştirildi. Seminere Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Yavuz Hatipoğlu, Bahadın Belediye Başkanı Yurtseven Bozdemir, belediye personeli, muhtarlar ve kasabada yaşayan vatandaş katılım sağladı.


Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nde görev yapan Sosyolog Merve Er, 2019 yılından itibaren yürütülen erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele farkındalık çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini söyledi. Erken yaşta ve zorla evlilikle mücadele çalışmalarında farkındalığın artırılması ile bu evliliklerin önüne geçilmesinin hedeflendiğini dile getiren Er, TUİK verilerine göre Yozgat’ın erken yaşta ve zorla evlilik konusunda Türkiye sıralamasında 20’nci il olduğunu ve bu kapsamda da bakanlık tarafından bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerine ağırlık verdiklerini vurguladı.
Er, Eğitimde, çocuk hakları nedir? Erken yaşta evlilik nedir? Dünya’da, Türkiye’de ve Yozgat’ta erken yaşta evlilik oranları nedir? Neden kız çocukları erken yaşta evlendirilmekte? Erken yaşta ve zorla evliliğin sonuçları konularına değindi.
Erken yaşta evlilik yaşam ve gelişme hakkı, anne-babayla yaşama hakkı, sağlık hakkı, eğitim hakkı gibi hakların ihlali olduğunun altını çizen Er, ‘’Erken yaşta evlilikler; çocuğa yönelik ve kadına yönelik bir şiddettir. Erken yaşta evlilik çocuğun cinsel istismarıdır. Erken yaşta evlilikler kadın erkek eşitsizliğinin bir sonucudur.Kız çocukları, erkek çocuklarına göre daha sıklıkla erken yaşta evlendirilmektedir.Erken yaşta evliliğin zorluklarını kız çocukları daha ağır deneyimlemektedir’’ dedi.


Erken yaşta ve zorla evliliğin sonrasında gerçekleşen sağlık problemlerine değinen Sosyolog Merve Er, erken evliliğin kız çocukları için erken cinsel ilişki ve erken gebelik demek olduğunu anlattı. Yapılan araştırmalarda adölesan gebeliklerde anne ve bebek ölüm oranlarının daha yüksek olduğunu ifade eden Er, TCK’da erken yaşta evlilik bir suç olarak tanımlanmamakla birlikte bu tarz evliliklerin, M. 103 Çocuğun Cinsel İstismarı, M. 104 Reşit Olmayanla Cinsel İlişki, bağlamında cezalandırıldığını kaydetti. Sadece fail değil mağdurun ve failin anne babası da ceza alabileceğinin altını çizen Er, Kahvehane eğitiminde ise yasal evlenme yaşı temel kanunlar, çocuk hakları gibi konulara değinilerek bilgilendirme ve farkındalık oluşturuldu.
İhsan ÇELİKKAYA

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.