Yozgat Kaz üretiminde merkez olacak « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

24 Eylül 2021 - 12:01

Yozgat Kaz üretiminde merkez olacak

Yozgat’ta Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yerköy Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Damızlık Kaz Üretim Tesisleri tamamlandı. Üretime başlamasıyla kapasite artırımına gidileceği belirtilerek Yozgat’ın kaz üretiminde ülkede merkez haline geleceği ifade edildi.

Yozgat Kaz üretiminde merkez olacak
Son Güncelleme :

17 Ekim 2017 - 7:00

60 görüntüleme

Damızlık kaz yetiştiriciliğini geliştirmek için başlatılan proje kapsamında damızlık kümesler, kuluçkahane ve kesimhane yapımları Üniversit tarafından desteklenerek Ziraat Fakültesi öncülüğünde Yozgat’a kazandırıldı.
Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif Boz tamamlanan işletmelerde incelemelerde bulundu. Fakülte Dekan Vekili Prof. Dr. Yaşar Karadağ, kaz yetiştiriciliği açısından Yozgat’ın oldukça iddialı bir konuma geleceğini belirterek, “Kaz yetiştiriciliği, Yozgat ve ülkemiz açısından rekabet gücü ve katma değeri yüksek bir üretim sektörüdür.
Elde edilen ürünlerin geleneksel tüketim alışkanlığı içerisinde olması ise süreklilik ve sürdürülebilirlik açısından çok önemlidir. Bu avantajları ele alınarak yapılan çalışmaları sonucu iki adet kümes, bir adet kesimhane ve bir adet de kuluçkahanenin inşaatı tamamlanmış olup, ekipman alımına başlanan tesisin Yozgat yerelinde ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.” dedi.
TÜM TÜRKİYE’YE HİZMET VERECEK
Türkiye’ye örnek olması amacıyla başlanan tesis yapımının yerelde Yozgat’ın ihtiyacını karşılayacak, ruhsatlandırma işlemlerinin ardından kapasite bakımından sadece şehre değil tüm Türkiye’ye hizmet vereceğini ifade eden Prof. Dr. Karadağ, “ Bu tesis üretici ve çiftçimizin yanında olup müteşebbislere yol gösterecek ilk entegre kamu tesisi oldu.
Bu örnek modelden yola çıkarak özel sektörde üretime girebilir. Hali hazırda yerli ırk kazlar üzerine ıslah çalışmaları yapıldı, ruhsatlandırma işlemleri sonucunda ihtiyaç dahilinde kontrollü dış kaynaklı damızlık ithalatı projeler kapsamında çiftçilerimize ulaştırılabiliriz.”diye konuştu.
Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yaşar Karadağ, “Başlangıçta 1000 adet damızlık kaz kapasitesi ile üretime başlayacak olan tesisin, günlük 500 adet kaz kesimi gerçekleştirerek ve aylık 6 Bin adet yumurta kuluçka edecek. Bu bağlamda Bozok Üniversitesi sektörün gelişmesini sağlayarak, üretici, çiftçi ve müteşebbislerini devamlı olarak destekleyecektir.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.