" "

Yozgat’ın Kıskanılacak Nesi Var! « Yeniufuk Gazetesi

3 Aralık 2023 - 22:39

Yozgat’ın Kıskanılacak Nesi Var!

Yozgat’ın Kıskanılacak Nesi Var!
Son Güncelleme :

21 Nisan 2022 - 17:22

İnsanın insanı, arkadaşın arkadaşını, kardeşin kardeşi ya da çirkinin güzeli kıskandığını bilirdim de. Çorum’un Yozgat’ı kıskanacağı aklımın ucundan hiç geçmezdi.

Çünkü bireyler arasındaki bir takım davranışlar, hal veya hareketler kıskançlık içgüdüsünü her daim tetikler bu yüzden insanların birbirini kıskanması toplum arasında bilinen bir gerçektir.

Ancak şehirlerin aynı duruma gelmesinin kabul edilir ya da anlaşılır bir tarafı olduğunu düşünemiyorum.   

Çünkü her şehrin kendine göre dengeleri, muhafaza edecek bir takım kuralları ve sahip olduğu değerleri vardır.

Bunların büyük çoğunluğu coğrafik yapılardan kaynaklıdır. İç Anadolu’daki şehirlerin sahip olduğu değerler Karadeniz bölgesinde yoktur. Karadeniz bölgesindeki değerlerde İç Anadolu bölgesindeki şehirlerde bulunmamaktadır.

Bölgelerin ve şehirlerin gelişmişlik ya da az gelişmişlik durumlarını ülkede geçmişten günümüze uygulanmakta olan politikalar yön vermektedir.

Gelelim Çorum ile Yozgat arasındaki kıskançlık meselesine. Bu konuda iki şehir insanları arasında bir sorun söz konusu dahi edilemez. Dostluklar, arkadaşlık, ticari alışveriş sorunsuz şekilde sürmektedir.

Ancak topluma yön verdiklerini düşünen bir kısım temsilciler, bu işi kendi bakış açılarına göre yön tayin ederek, tartışma konusu yaptı/yapıyor.

Fakat gerek Yozgat’ı temsil edenler gerekse bu şehrin insanı kıskançlık krizinin hiçbir zaman tarafı, bu durumu tetikleyeni olmadı. Yozgat insanı hiçbir zaman hırsını, kinini ve garezini bir başkaları üzerinden ortaya dökmedi.

Ancak görüyorum ki; Çorumlu Eğitimci Sanayici ve İş Adamları Dayanışma Derneği (ÇESİAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, ihracatta ilk 15 il içinde yer alan Çorum yerine Yozgat’a yapılacak havalimanın israf olduğunu belirterek; ‘Yozgat’a yapılacak havalimanı Çorum için çok acı bir durum’ dedi.

Yozgat insanı böyle bir konuşmayı hiçbir zaman aklından geçirmediği gibi her zaman devletinin ve milletinin yanında oldu, değerlerine sahip çıktı. Devlete hiçbir zaman başkaldırmadı. Verilenle yetindi, başkalarının toprağında gözü olmadı.

Yozgat insanı şehrin geri kalmasından dolayı her yıl göç veren şehirlerin başında olmasına rağmen hiçbir zaman ÇESİAD Başkanı Mehmet Yıldırım ve Çorum DEVA Partisi İl başkanı gibi kendi siyasetçisini toplum gözünde küçük düşüren bir davranışı olmadı.

Kaldı ki; Çorumun Yozgat’ı bu kadar kıskanmasını hiçbir zaman anlam veremedim. Hakkı teslim etmek bakımından Çorum her dönem Yozgat’tan çok ama çok üst liglerde yer almış bir şehirdir.

Samsun, Trabzon ve Eskişehir gibi büyük şehirleri dahi ihracat yönünden geride bırakmış, gelişme ve kalkınmanın en üst seviyede olduğu Çorum’un futbol takımı dahi Yozgat’tan iki level üsttedir.

Böyle bir durumdayken, Çorum’dan bir Oda Başkanının kalkıp da köy takımlarıyla futbol oynayan Yozgat gibi bir şehri devletin havaalanı projesinden dolayı kıskançlık yapmasını yakıştıramadım.

Sonuç olarak Havaalanı her ne kadar Yozgat il sınırları içerisine yapılıyor olsa da, Alaca ilçesine sınır bölgededir. Kaldı ki; havaalanı Yozgat’ın babasının malı değildir, bu hizmetten bütün bölge istifade edebilir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.