""

Alakoç: İhracatımız 122 Milyon Dolara Yükseldi « Yeniufuk Gazetesi

4 Mart 2024 - 11:09

Alakoç: İhracatımız 122 Milyon Dolara Yükseldi

Yozgat Sanayi ve Ticaret Odası (TSO) Başkanı Taylan Alakoç, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) üretim yerlerine göre ihracat verilerini hesaplamaya başlamasıyla birlikte Yozgat’ta 55 milyon dolar olan ihracat rakamının 122 milyon dolara yükseldiğini söyledi.

Alakoç: İhracatımız 122 Milyon Dolara Yükseldi
Son Güncelleme :

18 Ocak 2024 - 16:56

Yozgat Sanayi ve Ticaret Odası (TSO) Başkanı Taylan Alakoç, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) üretim yerlerine göre ihracat verilerini hesaplamaya başlamasıyla birlikte Yozgat’ta 55 milyon dolar olan ihracat rakamının 122 milyon dolara yükseldiğini söyledi.

Yozgat Sanayi ve Ticaret Odası’nda ilçe oda başkanlarının ve ORAN Kalkınma Ajansı’nın da katılımıyla Ekonomi Bülteni Tanıtım Toplantısı düzenlendi. Toplantıda ORAN Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Doğu Sezen gerçekleştirdiği sunumda TÜİK verilerine göre üretim yerleri dikkate alınarak hesaplanan ihracat istatistiklerine yönelik bilgi verdi.

Yozgat TSO Başkanı Taylan Alakoç, toplantıda yaptığı açılış konuşmasında Türkiye İstatistik Kurumu’nun illere göre ihracat verilerini açıkladığını belirterek Yozgat ihracatının 122 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) üretim yerlerine göre ihracat verilerini hesaplamaya başlamasıyla birlikte ihracatta, Yozgat’ın gerçek yerini ve değerini gördüklerini söyleyen Başkan Alakoç, “Bugün sizlere uzun süredir üzerinde çalıştığımız ekonomi bültenini sunacağız. Iş birliği, güç birliği yaklaşımıyla bugün bütün odalarımızın ve ajansımızın olduğu bir çalışma başlattık. Birlikte hareket etmek, karar almak, ilimizin ekonomisi için oldukça önemlidir. Bugün de bu toplantıda bunu görüyoruz. Bültenden bahsedecek olursak, küresel haberler, ülkemizden haberler, ilimizden ve ilçelerimizden haberler ve istatistikçi bilgiler yer alacaktır. Bu bültenle birlikte hem ulusal hem de Gündem takibi hem de ilimiz ve ilçelerimiz için istatistiki bilgiler bulabileceksiniz. Bu çalışma diğer iller için de örnek bir çalışmadır. Kendi tasarımı ve yönetimi açısından özgün bir çalışmadır. Bu bültenimizde göreceğiniz üzere güncel bir gelişme olan faaliyet illerine göre ihracat verileri açıklanmış olup Yozgat’ın ihracatı 122 milyon doları aşmış bir durumdadır. Bu veri sayesinde ilimizin gerçek değerini ve konumunu görmüş oluyoruz.”dedi.

İŞBİRLİĞİNDEN GÜÇ DOĞUYOR

“ Tekrar belirtmek isterim ki işbirliğinden güç doğuyor.”diyen Başkan Alakoç, “ Bu çalışmada bu sürecin bir ürünüdür. Şimdi biz bugüne kadar sizleri çok uğraştırıyorduk. Yani basın mensuplarımız ilimizin ekonomik verileri hakkında bilgi almakta çok sıkıntı çekiyorlardı. Internet sitelerinden Facebook sitelerinden farklı yerlerden haber almaya çalışıyorlardı. Bugün bu oranla ve beş il odamızla beraber yaptığımız çalışmayla beraber bundan sonra ilimizin gerçek rakamları üç ayda bir size bülten halinde yansıtılacak. Belki bu üç ayı bir geriye de çekebiliriz. Bir aya da düşürebiliriz. Ekonomik faaliyetler daha hızlanırsa bir ayda daha gerçekleştirebiliriz ama şu andaki ilk planlamamız üç ayda bir şeklinde olacaktır. Bunda yani beş odamız, beş tane il odamız hep beraber bu açıklamanın sahibiyiz. Sonuçta bu vereceğimiz veriler Yozgat’ın on dört bin üç yüz kilometre toprağı ve on dört ilçesinin toplam verileridir. Yani sadece Yozgat Ticaret Odası’nın verileri değil Burada şöyle bir handikap vardı. Bugüne kadar ihracat rakamımızı bir türlü gerçek rakamını ortaya çıkaramıyorduk. Bugüne kadar tüik rakamlarına göre en yüksek olarak elli beş milyon doları görebilmiştik yıllık olarak. Hatırlıyorsunuz. Önceki senelerden. Şimdi TÜİK iki bin yirmi dört yılından itibaren üretim göre ihracat rakamı hesaplamaya başladı. Üretim yerlerine göre hesaplama başlayınca bizim İstanbul’dan görünen, Ankara’dan görünen, Çorum’dan, Samsun’dan, Mersin’den çıkan ihracat ürünlerimiz ilimizde değerlendirilmeye başladı. İl bazına baktığımızda büyükşehirlerin arasında şimdi onu yüksek mesela Erzurum onu tam açıklayacak. Yani hani bu bugüne kadar ölçemediğimiz şeyi tartışamıyorduk. Bundan sonra bütün ilimizin bütün ekonomik verilerini ölçeceğiz. Tam rakamlar olarak sizlere bildireceğiz. Aylar içinde de süreçler içerisinde çeyrek dilimler arasında gelişimlerini hep beraber göreceğiz. Yani şu anda ben Yozgat’ın ekonomik durumunu iyi görüyorum. Şöyle ileriye dönük de daha umut var dediğimiz şeyler var. Boğaziçi’nden daha yeni başladı. Yani bir tane iki tane fabrika girdi. Devamı gelecek. Bizim Bozok OSB’de verdiğimiz yerlerden inşaatı devam eden yerler var. Yani iki bin yirmi dört sonunda, iki bin yirmi beş sonunda Daha yüksek rakamlar göreceğiz. Yani bu ilimiz için hayırlı bir dönem olur. Ayrıca İlimiz bazında Yozgat’ın ekonomik durumunu iyi görüyorum. İleriye dönük daha yüksek rakamlar göreceğiz. İhracat rakamımızı net olarak iller bazında gördüğümüz zaman belki de Gümrük Müdürlüğünü de buraya getirebileceğiz. Bunun da takipçisi olacağız.” şeklinde konuştu.

Başkan Alakoç’un konuşmasının ardından ORAN Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Doğu Sezen gerçekleştirdiği sunumda TÜİK verilerine göre üretim yerleri dikkate alınarak hesaplanan ihracat istatistiklerine yönelik katılımcılara bilgi verdi. Haber: Ferhat ÖZER

 

EN ÇOK KAZANANLAR


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/yeniufuk/domains/yeniufukgazetesi.com.tr/public_html/wp-content/themes/theHaberV6/dosyalar/moduller/sag-borsa.php on line 15

EN ÇOK KAYBEDENLER


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/yeniufuk/domains/yeniufukgazetesi.com.tr/public_html/wp-content/themes/theHaberV6/dosyalar/moduller/sag-borsa.php on line 31

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/yeniufuk/domains/yeniufukgazetesi.com.tr/public_html/wp-content/themes/theHaberV6/dosyalar/moduller/sag-borsa.php on line 49

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN