""

Bağış: Fitne mıknatısı gibi işleyen sistemi düzeltmezsek Türkiye devamlı tökezleyecek « Yeniufuk Gazetesi

4 Mart 2024 - 12:25

Bağış: Fitne mıknatısı gibi işleyen sistemi düzeltmezsek Türkiye devamlı tökezleyecek

Yozgat’ta düzenlenen “Yeni Anayasa Cumhurbaşkanlığı Sistemi” konulu konferansa katılan eski AB Bakanı Egemen Bağış, mevcut sistemin fitneye karşı kurgulanmış bir sistem olduğunu belirterek, “Fitne mıknatısı gibi işleyen sistemi düzeltmezsek Türkiye devamlı tökezleyecek” dedi.

Bağış: Fitne mıknatısı gibi işleyen sistemi  düzeltmezsek Türkiye devamlı tökezleyecek
Son Güncelleme :

28 Mart 2017 - 7:00

Referandum çalışmaları kapsamında Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesine gelen eski AB Bakanı Egemen Bağış, Diriliş Gençlik Derneği’nin davetiyle katıldığı “Yeni Anayasa Cumhurbaşkanlığı Sistemi” konulu konferansta konuştu.
Yoğun katılım gösterilen konferansın diğer konukları Gazeteci-Yazar Tuna Öztunç, Hukukçu-Yazar Aydoğan Ahıakın, Siyaset Bilimci Onur Erim ile beraber yeni anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Sisteminin faydalarını katılımcılara değerlendirdi.
Cumhuriyetin 2023 hedefine mevcut sistem ile ulaşamayacaklarını dile getiren Bağış, “Hedefimiz Cumhuriyetimizi kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün hayalini kurduğu; demokratik, laik, sosyal bir devlet olarak tam bağımsız ve kendi ayakları üzeride durabilen güçlü Türkiye idealine doğru yol alıyoruz. 2023 hedefimiz var dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri olmak. Bu anayasayla biz bu hedefe gidemeyiz” dedi.
Egemen Bağış yürütme yetkisinin tek elde olmasının gerekliliğine değinerek, “Cumhuriyet tarihinde sürtüşme yaşamamış cumhurbaşkanı başbakan ikilisi yoktur. Atatürk ve İnönü yıllarca birlikte savaştılar, birbirlerine düştüler. İnönü’yle Celal Bayar’da silah arkadaşıydı birbirine düştü. Rahmetli Özal kendi eliyle getirdiği Yıldırım Akbulut ve Mesut Yılmaz’la da aynı sorunları yaşadı. Rahmetli Demirel Tansu Çiller’le aynı sorunları yaşadı.
Hatırlıyorsunuz bunları hep yaşadık. En son Ahmet Davutoğlu, Tayyip Erdoğan ikilisi de bu sorunları yaşadı. Sistemin kendisinde bir çarpıklık var. İddia ederek söylüyorum. Getirin bir babayı cumhurbaşkanı, öz evladını da başbakan yapın. İki yıl içerisinde birbirlerine düşerler. Sistem amaçlı bir şekilde fitneye karşı kurgulanmış.
Bizim gibi devletlerin güçlenmesine engellemek için empoze edilmiş bir sistemdir” şeklinde konuştu.
“Batı kendine bağımlı bir Türkiye istiyor” diyen Bağış, “AB üyeliği söz konusu olunca düne kadar komünist olan Estonya’yı, Slovakya’yı, Bulgaristan’ı AB üyesi yapacaklar Türkiye’yi 50 yıl kapıda bekletecekler. Bunlar Türkiye büyüdükçe budanan, kurudukça sulan bir ağaç olsun onlara bağımlı olsun istiyorlar. Türkiye ne olsun ne ölsün istiyorlar. Maalesef geçmiş yönetimler de onları buna alıştırmış” ifadelerini kullandı.
Bağış, “Bugünkü hükümet modeli adeta fitne mıknatısıdır. Fitne mıknatısı gibi işleyen sistemi düzeltmezsek Türkiye devamlı tökezlemeye devam edecek. 16 Nisan’da istikrarı güvence altına alacağız. İstikrarı güvence altında olmayan ülkeye yabancı yatırımcı da gitmez yerli yatırımcıda yatırım yapmaz.
Ekonomisi de büyümez. Şundan emin olun bu değişikliğe Recep Tayyip Erdoğan’ın ihtiyacı yok. O zaten başkandır, reistir. Ama biz Recep Tayyip Erdoğan’ın sonrası için bu sistemi kurgulamamız lazım. Onun için Cumhurbaşkanımız bu riski alıyor. Onun için sistemi güvence altına almak istiyor” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.