""

Başkan Bulut’tan 25 Kasım uyarısı « Yeniufuk Gazetesi

13 Nisan 2024 - 22:22

Başkan Bulut’tan 25 Kasım uyarısı

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (YSMMMO) Başkanı Ahmet BULUT, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin 6736 sayılı kanunun getirdiği avantajlardan yararlanma süresinin 25 Kasım 2016 tarihinde sona erdiğini belirterek, bu kanundan yararlanmak isteyen vatandaşların ve meslek mensubu üyelerinin ’de müracaatlarını bir an önce yapmaları gerektiğini söyledi.

Başkan Bulut’tan  25 Kasım uyarısı
Son Güncelleme :

16 Kasım 2016 - 7:00

Yozgat SMMM Odası Başkanı Bulut, 6736 sayılı devlete olan borçların yapılandırılmasının vatandaş adına önemli bir fırsat olduğunu ve borcu olan vatandaşların bu fırsatı değerlendirmeleri gerektiğini belirtti.
6736 sayılı af yasası ile vatandaşların devlete karşı olan borçlarına taksitle ve daha az tutarla ödeme imkânı getirildiğini vurgulayan Bulut, “Borçlara karşı getirilen yapılandırma kolaylığından faydalanmak isteyen herkesin yapılandırma çalışmasını son gün olan 25 Kasım 2016 tarihine bırakmadan bir an önce işlemlerini tamamlamaları kendilerine fayda sağlayacaktır. Bu konuda özellikle matrah artırımı, bilanço kalemlerinin düzeltilmesi ve stok affı gibi yapılandırma kapsamına giren konuları vatandaşlarımızın mutlaka değerlendirmesi gerekiyor” dedi. Borçlara karşı yapılacak olan ödemelerin peşin ve taksitli olmak üzere iki şekilde yapılacağını belirten Bulut, “Yapılandırmadan sonra ilk taksit ödemesi Kasım ayında başlayacak. Diğer taraftan sosyal güvenlik primlerinde ilk taksit Aralık ayında başlıyor. Vatandaş borçlarını 6-9-12-18 taksitler şeklinde iki ayda bir ödeyebilecek. Bazı yapılandırma başvurularında peşin ödemede büyük kolaylıklar sağlanmaktadır” ifadelerini kullandı.
Borç yapılandırma işlemlerinin 30 Haziran 2016 ve önceki dönemlerini kapsadığını ifade eden Bulut, “Borçlar Haziran ayı ve öncesini kapsıyor.
Haliyle Temmuz ayındaki borçlar bu yasa kapsamında yer almıyor. SGK, vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti, RTÜK idari para cezaları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi alacakları, ayrıca belediyelerin idari para cezaları, su, atık su ve katı atık ücreti alacakları, belediyelere ödenmesi gereken paylar hariç, beyana dayanan vergilerde ve 2016’ya ilişkin 30 Haziran’dan önce tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları da yeniden yapılandırma kapsamında yer almaktadır” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.