Başkan Taşkın: Sağlık çalışanlarına hakları verilsin « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

16 Mayıs 2021 - 11:52

Başkan Taşkın: Sağlık çalışanlarına hakları verilsin

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, yoğun emek ve uzun mesaiye rağmen özverili bir şekilde görev yapan sağlık çalışanlarının hakkının sadece kuru alkış olmaması gerektiğini, yıllardır bekledikleri ve kendilerine söz verilen hakların verilmesiyle bu hakkın ödenebileceğini söyledi.

Başkan Taşkın: Sağlık çalışanlarına hakları verilsin
Son Güncelleme :

21 Nisan 2021 - 17:22

192 görüntüleme

2020 yılında 3 ay tavandan ödeme yapıldığını sonra kesilerek Covıd-19 ödemesine döndüğünü hatırlatan Taşkın, ancak bundan bütün çalışanlar yararlanamadığını, 2021 yılından itibaren de herhangi bir ödeme yapılmadığını belirterek, herkesi memnun edecek bir düzenlemeden yana olduklarını söyledi.
Necip Taşkın, sahadan edinilen bilgilere göre bazı hastanelerde kayırmacılığın ve geçici görevlendirmelerin devam ettiğini belirterek, sağlık çalışanlarının aşırı derecede yorulup yıprandığını ve tükenmişlik sendromu yaşadıklarına vurgu yaparak şunları söyledi:
“Sağlık çalışanlarına hak ettikleri ücretin verilmesini istiyoruz. Tüm sağlık teşkilatlarında çalışanların beklentilerine ve taleplerine cevap verilmesini istiyoruz. Sağlık çalışanlarının feryadını kimse duymuyor, adeta sağır ve dilsizleri oynuyorlar! Bu dönem de sağlık çalışanlarına değer verildiğini gösterin: Enflasyon nedeniyle kayıplarını telafi ederek maaşlarında iyileştirme yapın. Emeklilerin bayram ikramiyelerinin enflasyon oranında artırılacağı açıklandı. Sağlık çalışanlarına 1.500 lira bayram ikramiyesi, 1.000 lira da maaş iyileştirilmesi istiyoruz.
Her akşam açıklanan servis yatak ve yoğun bakım doluluk oranlarından çok daha önemlisi yoğun emek ve uzun mesai harcayarak çalışan sağlıkçıların kendileridir. Bilinmesini isteriz ki yataklar ve solunum cihazları hastalara tek başlarına şifa sunamazlar! Hastalara bakamaz, iğnesini, ilacını veremez, muayene ve tetkiklerini yapamazlar. Şifayı sunan sağlık çalışanlarıdır. Hastalara onlar bakar, bu tsunamiyi karşılayacak olanlarda hayatları pahasına ortaya koyacakları üstün mücadele ile sağlık çalışanlarıdır ve ne yazık ki artık tsunamiyi karşılayacak insan gücümüz tükeniyor!
Bu dönem de sağlık çalışanlarının çektiği sıkıntıları, isteklerini ve taleplerini görmezlikten gelen yetkililer yıllardır kronikleşmiş olan sorunları çözmekte gecikmişlerdir. Biriken problemlerin çözümü için etkili çalışma yapılmasını istiyoruz. Sağlık teşkilatlarının işyeri sorunlarını, çalışanların her türlü hak ve hukukunu korumak, kollamak ve çözmek Sağlık Bakanlığının öncelikli görevi olmalıdır.”
(Cemil Mermertaş)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.