""

Bozdağ: 15 Temmuz’dan sonra 149 bin 833 kişi hakkında adli işlem yapıldı « Yeniufuk Gazetesi

22 Temmuz 2024 - 19:55

Bozdağ: 15 Temmuz’dan sonra 149 bin 833 kişi hakkında adli işlem yapıldı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ABD ziyaretiyle ilgili, “ABD’ye terörist baş Gülen’in iadesi için gidiyorum. Bu dosyaların üzerinde çalışan bazı savcılarda bana refakat edecekler, orada teknik görüşmelerde yapılacaktır” dedi.

Bozdağ: 15 Temmuz’dan sonra 149 bin  833 kişi hakkında adli işlem yapıldı
Son Güncelleme :

08 Mayıs 2017 - 8:36

Yozgat’ta AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadelesini etkin bir şekilde sürdürdüğünü söyledi. Pazartesi günü ABD Adalet Bakanı ile FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi ve geçici olarak tutuklanması konusunu görüşeceklerini ifade eden Bakan Bozdağ, ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminden itibaren 149 bin 833 kişi hakkında adli işlem yapıldığını açıkladı.
FETÖ ile mücadelenin sürdüğünü ifade eden Bakan Bozdağ, “Bir yandan devletin içine sızmış bu örgüt üyelerini tespit edip devlet içinden uzaklaştırırken öte yandan da örgüt üyesi olan ve suç işleyenlerle ilgili aktif soruşturmalar devam etmektedir. Açılmış davalarla orada da yargılamalar devam etmektedir. 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden bugüne kadar 149 bin 833 kişi hakkında adli işlem yapılmıştır. Bunlardan 48 bin 636 kişi tutuklanmıştır. Tutukluların 166’sı general, 6 bin 810 albay ve alt rütbedeki askerlerden oluşuyor 8 bin 667’si emniyet mensuplarından oluşmaktadır. Diğerleri de diğer görevlerde veya görevde olamayan kişilerden oluşmaktadır. 35 bin 783 kişi hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Tutuklama yerine verilen bir tedbirdir. Hakkında yakalama kararı bulunan 6 bin 791 kişi vardır. Yani kaçak durumda olan 6 bin 791 kişi var bunun 139’u asker, 364’ü emniyet mensubudur. Halen gözaltında bulunanlar 822 kişidir. Tabi bundan sonra yargılamalar devam edecektir, soruşturmalar devam edecektir. Suç işleyenler hakkında suç isnatı bulunanlarla ilgili hukuk ne diyorsa hukukun gereği yapılacaktır” dedi.
“Türk yargısı anayasa ve yasaların verdiği yetkileri kullanmaktadır”
Türk yargısının anayasa ve yasaların verdiği yetkilerini kullandığı ifade eden Bozdağ, “Görevlerini anayasaya, kanuna, hukuka ve vicdanı kanaatlerine bağlı olarak yerine getirmektedir. Yargılamalar veya soruşturmalar sırasında soruşturulan kişilerin bir kısmı tutuklu soruşturulduğu gibi bir kısmı adli kontrol altında soruşturulabilir, bir kısmı da tutuksuz adli kontrol olmaksızın soruşturulabilir.
Yargılamalar da aynı şekilde yapılabilir. Tutuklu olan birinin tahliyesi, adli kontrol olanın birisinin adil kontrolünün kaldırılması, yargılanma nihai bir kararla sonuçlanıncaya kadar o kişilerin aklandığı anlamına gelmez. Yargılama devam edecek ve yargılama sonucunda nihai bir karar çıkacak, ya berat kararı ya da ceza kararı çıkacaktır. Beraat çıkar bu temyiz aşamalarını geçerse aklanmış olacaktır. Ceza çıkar temyiz aşaması neticelenirse cezası kesinleşmiş olacaktır, infaz aşamasına geçecektir. Tutuklu bir tahliye olduğu zaman da veya adli kontrol verdiği zamanda soruşturma aşmasındaki soruşturması, yargılanma aşamasındaysa yargılanması devam edecektir. Bunu herkesin bilmesi lazımdır” şeklinde konuştu.
“Bizim yargımızın nasıl işleyeceği konusunda ahkam kesmeyi bırakın”
Medyadaki tartışmalar üzerinden yargının yönlendirilmesini hesap edenlerin yanlış yaptığını aktaran Bozdağ, “Türk yargısı anayasa, hukuk ve kanununa uygun vicdani kanaatle hareket etti. Bundan sonra da aynı kanaatle hareket etmeye, hukuka uygun davranmaya devam edecektir. Bu yargılamalarda hukuk için de hukuka uygun bir biçimde devam ediyor, bundan sonra da devam edecektir. Avrupa’dan, başka yerlerden yargılamalara dönük eleştirileri takip ediyoruz ve biliyoruz ki bu eleştiriler Fetullahçı Terör Örgütü, PKK Terör Örgütü ve diğer terör örgütlerinin onlara ilettiği ve onların da dillendirdiği şeylerden başka bir anlam ifade etmemektedir. Terör örgütlerinin görüşlerini yansıtan, eleştirileri bizim bakımımızdan bir öneminin olmadığını buradan bir kez daha ifade etmek isterim. Türkiye yöneltilen eleştiriler adil ve objektif olduğu zaman Türkiye olarak buna kıymet verip gereklerini hep teveccüh ettik. Ama terör örgütlerinin görüşleri bir takım kurum ve kuruluşların imzasıyla Türkiye’ye gönderenler şunu bilmesi lazım. Türkiye adil olan objektif olan doğru olan ve size ait olanı biliyor bunun dışında olanları da biliyor ve biz ona göre bu konularda kararlarımızı alacağız ve uygulamalarımızı yapacağız ve yapmaya da devam ediyoruz. Yargı bizim iç işimizdir. Biz Almanya’da Fransa’da ve ya ABD’de de yargının nasıl işleyeceğine karışıyor muyuz? Karışmıyoruz. Öyleyse siz de bizim yargımızın nasıl işleyeceği konusunda ahkam kesmeyi bırakın yatıyorlar, kalkıyorlar Türkiye’yi konuşuyorlar. Almanya’da da başka yerlerde de aynı şey. Yani sizin Türkiye’den başka derdiniz yok mu? Sizin Türkiye’den başka işiniz meseleleriniz yok mu? Hepsi aynı şeyi yapmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.
“Gülen’i eninde sonunda Türkiye’ye getireceğiz”
FETÖ ve diğer terör örgütlerinin Türk milletine, Türk yargısına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hesap vereceğini söyleyen Bakan Bozdağ, “Türk yargısı adaletin tecellisi için millet adına görev yapmaktadır ve millet adına karar vermektedir. Bundan sonrada millet adına görev yapacak ve millet adına kararını verecektir.
Bundan hiç kimsenin endişesi olmaması lazım ve yargısal süreçleri herkesin yakından takip etmesinde fayda var. Buradan bir kez daha altını çizmek istiyorum. Öte yandan FETÖ ele başı terörist başı Fetullah Gülen hala Pensilvanya’dadır. Cumhurbaşkanımızın bildiğiniz gibi yakında ABD’ye bir seyahati olacaktır. Bu seyahatten önce yarın ben de ABD’ye bir ziyarette bulunacağım. ABD Adalet Bakanı ile Pazartesi günü bir görüşme yapacağız. Görüşmemizin konusu terörist başı Fetullah Gülen’in geçici tutuklanması ve Türkiye’ye iadesi olacaktır. Eninde sonunda onların bulundukları yerlerden alıp Türkiye’ye getireceğiz ve Türk yargısına teslim edeceğiz” açıklamalarında bulundu.
“Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesinde gevşeme yoktur”
FETÖ’nün ABD ziyaretini çarpıtmak için haber yaptığını da belirten Bozdağ, “Zarrab için geliyormuşuz. Yalan söylüyorsunuz. FETÖ için geliyoruz FETÖ için. Terörist başı Gülen’in geçici olarak tutuklaması için geliyoruz ABD’ye. Türkiye’ye iadesi için gidiyorum.
Bu dosyaların üzerinde çalışan bazı savcılarda bana refakat edecekler, orada teknik görüşmelerde yapılacaktır. Ama hep beraber oradan buradan çarpıtmaya başka başka noktaya çekmeye başlıyorlar. İstedikleri kadar çarpıtsınlar. Türkiye’nin bu mücadelesi devam edecektir. Bu örgütün gerçek yüzünü herkes görecektir. Tehlike ve tehdit boyutunu herkes çok iyi anlayacaktır. Türkiye’nin ödediği bedellerin başka ülkelerin ödememesi için dost bir ülke olarak bütün ülkeleri uyarmaya da bundan sonra devam edeceğiz. Bundan da Türkiye’nin endişesi olmamalıdır, olmayacaktır da. Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesinde gevşeme savsaklama yoktur, olmayacaktır” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.