""

Bu hafta Organ Bağışı Haftası « Yeniufuk Gazetesi

16 Haziran 2024 - 14:42

Bu hafta Organ Bağışı Haftası

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. M. Akif Karaarslan, Organ naklinin anlamı ve önemini anlatmak, organ naklini yasal ve tıbbı olanaklarla çözmek, organ bekleyen binlerce hastaya derman olabilmek için, 3-9 Kasım tarihleri arasında Organ Nakli Haftası kutlandığını söyledi.

Bu hafta Organ Bağışı Haftası
Son Güncelleme :

04 Kasım 2016 - 7:00

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. M. Akif Karaarslan, yaptığı açıklamada Organ Nakli Haftasının anlam ve önemine değindi.Dr. Karaarslan, şunları kaydetti: “Canlılarda belirli bir görev yapan ve sınırları kesin olarak belirlenen bölümlerine organ denir. Sağlam bir organı tıbbi koşullar altında, başka bir kimsenin işlevini yitirmiş organı yerine takılmasına, organ nakli adı verilir. Organ nakli hayat kurtaran bir operasyondur.Yurdumuzda, yaşayandan veya ölüden organ veya doku alma 29 Mayıs 1979’da çıkarılan 2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkındaki Kanun ile düzenlenmiştir.”Karaarslan, organ nakli konusunda ise hususlara dikkat çekti: “ 18 yaşını doldurmamış kimseden organ almak yasaktır.
Organ verenin yaşamını sona erdirecek veya tehlikeye sokacak organ alınması yasaktır.
Sağlıklı ve 18 yaşını doldurmuş kimse, en az iki tanık önünde, yazılı ve imzalı izin belgesi vermesi ve bu izinin doktor tarafından onaylanması durumunda organ bağışı yapabilir. Organ nakli, bu iş için yetiştirilmiş uzman personeli, araç ve gereçleri olan sağlık kurumlarında yapılabilir.”
ÖLÜDEN ORGAN NAKLİ
Dr. Karaarslan, ölen kişiden organ nakli yapılabilmesi için vericinin tıbbi olarak öldüğü yetkili dört uzman doktor tarafından onaylanması gerektiğini vurgulayarak, “Verici sağlığında organ bağışı yapacağını resmi ve yazılı olarak bildirmemişse, ölüm anında yanında bulunan yakınlarından birinin yazılı izniyle organ bağışı yapılabilir.Yurdumuzun her yerinde organları işlevini yitirmiş, makinelere bağlı olarak hayatlarını sürdüren çok sayıda hasta vardır. Her yaştan binlerce hasta, organ nakli için sıra beklemektedir.
Ülkemizde kalp, böbrek, karaciğer, ilik nakli ve kornea gibi organların nakli başarıyla yapılmaktadır.
Yaşayan bir kişiden alınan bir organ bir başka kişiye, bir ölüden alınan organlar ise birçok kişiye hayat vermektedir.
Organ naklinin anlamı ve önemini anlatmak, organ naklini yasal ve tıbbı olanaklarla çözmek, organ bekleyen binlerce hastaya derman olabilmek için, 3-9 Kasım tarihleri arasında Organ Nakli Haftası kutlanmaktadır.”ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.