" "

Çandır Bilim söyleşilerinde Akademisyenler buluştu « Yeniufuk Gazetesi

28 Kasım 2023 - 22:41

Çandır Bilim söyleşilerinde Akademisyenler buluştu

Yozgat Bozok Üniversitesi (YOBÜ) akademisyenlerinden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata ve Öğretim Görevlisi Ferhat Oflezer gönüllü etkinlik için Çandır ilçesine gittiler.

Çandır Bilim söyleşilerinde Akademisyenler buluştu
Son Güncelleme :

13 Kasım 2023 - 16:54

Akademisyenlerin öteden beri yürüttükleri topluma ve eğitime hizmet niteliğindeki gönüllülük faaliyetlerinden birisi olan “Çandır Bilim Söyleşileri” Çandır İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Kaplan’ın daveti üzerine ilçedeki ortaokul ve lise öğrencileriyle yapılan buluşmalarla gerçekleştirildi.
“ÇANDIRDAN’DA AZİZ SANCAR ÇIKABİLİR”
İlçede aynı binada eğitim öğretim faaliyetlerini yürüten Çandır Atatürk Ortaokulu ve Şehit Serkan Ciddioğlu İ.H.O. öğrencilerinden 5’inci ve 6’ıncı sınıflardaki çocuklarla, Okul Müdürü Kasım İnci’nin eşliğinde sınıflarında ayrı ayrı bir araya gelen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, öğrencilerin kimi zaman o anda derste işledikleri konulardan kimi zaman yakın çevredeki örneklerden hareketle, insanın sürekli aktif olan bir beyne sahip olduğunu ve bunu diğer canlılardan farklı olarak en iyi şekilde kullanmakla yükümlü olduğunu ve dolayısıyla bilimin ve aklın doğru kullanılmasının önemli olduğuna değinerek bilimle uğraşmanın hayranlık uyandıran yönlerini fark ettirmeye çalıştı. Öncü bilim insanlarından ve onların yaptığı çalışmalardan örnekler vererek Aziz Sancar’ında tıpkı Çandırlı çocuklar gibi Türkiye’de bir çocukluk hayatı yaşadığını ifade ederek, onlarında gelecekte insanlık için sıçrama yaptıracak işler ortaya koyabileceklerinin altını çizdi. Kendi akademik hayatından da örnekler verip çocukların sorularını cevaplandırdı.
“BİLİŞİM DÜNYASINA YOLCULUK”
Okulda önce 7’inci ve 8’inci sınıf öğrencileriyle daha sonra gün sonunda 5’inci ve 6’ıncı sınıf öğrencileriyle Müdür Yardımcısı Yaşar Atakan’ın eşliğinde konferans salonun da iki oturumda bir araya gelen Öğretim Görevlisi Ferhat Oflezer, “Bilişim Dünyasına Yolculuk” başlığı altında bilgiler paylaştı. Öğrencilerin seviyesine uygun bir dille aktardığı teknik bilgilerde sensör teknolojileri ilgili kavramları ele aldı ve uygulama alanlarından bahsetti. Gerçekleştirdiği bilim söyleşisinde bilişim teknolojilerinin gelişiminde önemli rol oynayan unsurları çocukların sorularına cevap vererek açıkladı.
“MOLEKÜLLERİN DÜNYASINA YOLCULUK”
Ortaokul öğrencilerinin bilime olan merakını daha canlı kılmak, artırmak ve tahrik etmek için özel çaba gösteren Prof. Dr. Mustafa Böyükata, okulun konferans salonun da “Moleküllerin Dünyasına Yolculuk” başlıklı bir söyleşi oturumu da gerçekleştirdi. 6. – 8. sınıflardan öğrencilerin hazır bulunduğu oturumda yöneticiler ve öğretmenler de yer aldılar. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, etkileşimli bir iletişim dili kullanarak atom ve moleküllerin özelliklerinden bahsetti. Günümüzde kullandığımız ileri teknoloji ürünlerin gerisinde temel bilimlerle ilgili yapılan çalışmaların yer aldığını izah etti. Nano ölçekte molekül ve atom topaklarının ilgi çekici özellikler sergilediğinden bahsetti. Sağlıktan, uzay bilimlerine varıncaya kadar yaşanan gelişmelerde deneysel, teorik ve hesaplamalı araştırmaların rolü olduğunu ortaya koydu. Matematiğin sembol ve notasyonlarının bilimin dili olarak nasıl kullanıldığına da atıfta bulunan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “1900’lü yılların başında fizik ve kimya alanında yapılan çalışmalar büyük devrimler doğurmuştur. Felsefeyi dahi etkileyen yenilikler ortaya çıkmıştır. Modern fiziğin doğuşu ile ivme kazanan ilerlemeler günümüz teknolojisine de temel oluşturacak nitelik kazanmıştır.” dedi.
“HAYALİN VARSA YORULMAYA DEĞER”
Gün içerisinde gençlerle de bir araya gelen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Şehit Yıldırım Yılmaz Çok Programlı Anadolu Lisesi konferans salonunda öğretmen ve öğrencilerin ilgiyle izlediği “Hayalin Varsa Yorulmaya Değer” konulu bir konuşma yaptı. Okul müdürü Kerem Koçer’in faydalı bir etkinlik olduğunu değerlendirdiği buluşmada Prof. Dr. Mustafa Böyükata, hayallerinin peşinde tutkuyla yol alan bilim insanlarından bahsetti. İnsanlığın bugün geldiği uzay çalışmaları eskiden beri var olan ortak hayallerin peşinde gitmekle ilgili olduğunu belirtti. Türkiye’nin geleceği için, milletimizin geleceği için ve insanlığın geleceği için iyi eğitilmiş insan ihtiyacına dair değerlendirmelerde de bulundu ve hayali olan ve o hayali için yorulan bireylerin geleceği şekillendireceğini ortaya koydu. Karşılıklı sorularla sürdürülen buluşmada dinamik bir atmosfer oluşturuldu. Haber Merkezi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.