""

Dr. Karaarslan: Yetişkinlerin günlük 30 dakika fiziksel aktivite yapması gerek « Yeniufuk Gazetesi

16 Haziran 2024 - 16:18

Dr. Karaarslan: Yetişkinlerin günlük 30 dakika fiziksel aktivite yapması gerek

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, yetişkinler için haftanın 5 günü en az 30 dakika orta şiddetle fiziksel aktivite yapılması sağlığın korunması, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kolon ve meme kanseri riskini azaltmak için gerekli olduğunu belirterek, çocuklarda bu oranın 60 dakika olması gerektiğini söyledi.

Dr. Karaarslan: Yetişkinlerin günlük  30 dakika fiziksel aktivite yapması gerek
Son Güncelleme :

11 Mayıs 2017 - 7:00

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, “10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada sağlıklı nesillerin yetişmesi açısından fiziksel aktivitelerin, sporların önemli olduğunu vurguladı.
Dr. Karaarslan, şunları kaydetti: “Fiziksel aktivite, kas eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir.Fiziksel aktivite, kas eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir. Bir halk sağlığı sorunu olmanın yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere bir yatırım oluşturur.”
“Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivit (fiziksel hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır”diyen karaarslan, “Dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6’sı meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve ise kemik kalp hastalığının yüzde 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir.
Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir.Dünya genelinde fiziksel hareketsizlik, kötü beslenme ile birlikte ortalama toplam sağlık harcamalarının yaklaşık yüzde 2’si ile ilişkilendirilmektedir. Fiziksel aktivitenin arttırılması sağlık harcamalarının dolayısıyla ekonomik maliyetin azaltılmasında uygulanabilir, maliyet etkin ve en temel stratejilerden birisidir.”diye konuştu.
YETİŞKİNLER
HAFTANIN 5 GÜNÜ YARIM SAAT,
ÇOCUKLAR İSE
BİR SAAT
Yetişkinler için haftanın 5 günü en az 30 dakika orta şiddetle fiziksel aktivite yapılması sağlığın korunması açısından öneli olduğunu ifade eden Karaarslan, “Yetişkinlerde kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kolon ve meme kanseri riskini azaltmak için gereklidir. Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. (Örneğin: Tempolu yürüyüş –saatte yaklaşık 5 km, bisiklete binme –saatte 16km den az, hafif tempolu koşu- saatte 8 km den az) 5-17 yaş grubu çocukların ise günde en az 60 dakika orta şiddetten şiddetli aktiviteye doğru giden aktivite yapması önerilmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgilere www.beslenme.gov.tr internet sitesi fiziksel aktivite bölümlerinden ulaşabilirsiniz.
Bakanlığımızca gerçekleştirilen ‘Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın yayımlanmamış ön raporuna göre; Türkiye genelinde erkeklerin yüzde 67.6’sı, kadınların yüzde 76.5’i, toplamda ise yüzde 71.9’u egzersiz yapmamaktadır. 6-11 Yaş grubu çocukların yüzde 58.4’ü düzenli olarak egzersiz yapmamaktadır.. Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilinci oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı artırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için 10 Mayıs ‘’Sağlık için Hareket Et Günü ‘’ olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda 10 Mayıs her yıl 81 ilimizde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.”ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.