""

Dün Öğretmenler Günü İdi… « Yeniufuk Gazetesi

23 Mayıs 2024 - 17:55

Dün Öğretmenler Günü İdi…

Dün Öğretmenler Günü İdi…
Son Güncelleme :

24 Kasım 2023 - 18:44

Bir “24 Kasım Öğretmenler Günü” daha geride kaldı, tıpkı daha önceki 24 Kasım’larda olduğu gibi.
“Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin gelişiminde büyük emeği bulunan öğretmenler için söylediği çok sayıdaki övgülerden biri de budur. Atatürk, gelecek kuşakların öğretmenin elinde özgür birey olacağına vurgu yapmıştır.
Dün, zor koşullarda, kırsalda, köyde, kentlerde kısıtlı maaşla özveriyle çalışan 1 milyondan fazla öğretmen çeşitli etkinlik ve kulağa hoş gelen birkaç açıklama ile hatırlandı.
Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabulünün günü. 24 Kasım 1981 yılından bu yana “Öğretmenler Günü” olarak kutlanıyor.
Peki, yılda bir kez hatırladığımız, övgüler düzdüğümüz öğretmenlerimizin gerek çalışma gerekse ekonomik koşulları istenen düzeyde mi?
24 Kasım’larda verilen sözlerin karşılığı yerine getirildi mi? Her türlü zor koşullara karşın, eğitim emekçileri tutkuyla bağlı görevini sürdürüyor. Ulu önderlerinin işaret ettiği yolda öğrencilerini, ülkeye yararlı birey olmaları yönünde eğitiyor. Onlar yılda bir kez değil, her gün hatırlanmayı, saygı görmeyi hak ediyor.
Bu bağlamda tarihe baktığımızda Türkiye’nin 1848 yılında başlayan 170 yılı aşkın öğretmen deneyimi bulunuyor. Kız ve Erkek Muallim Mektepleri, Eğitim Enstitüleri, Köy Enstitüleri, Öğretmen Okulları, Yüksek Öğretmen Okulları ve Anadolu Öğretmen Liseleri gibi eğitim kurumları kuruldu.
Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in yönlendirmesiyle İsmail Hakkı Tonguç tarafından 17 Nisan 1940’ta hayata geçirilen Köy Enstitüleri, Cumhuriyet tarihinin en çağdaş eğitimi ile aydınlık ve üretken öğretmen kuşağının oluşmasına katkı sağlamıştır.
Gelişmelerden rahatsız olunması üzerine eğitim alanında kırsal kesimde yaşayan halk ile kentliler arasında var olan eşitsizliği gidermek için kurulan Köy Enstitülerinin faaliyeti, 1946 yılında durdurulmuş, 1956’da ise tamamen kapatılmıştır.
Oysa o Köy Enstitüleri, Türkiye’nin, Cumhuriyetin kazanımıydı. Bu kazanım “Propaganda” yapılıyor diye yok edildi. Gün geçtikçe bu okulların değeri daha iyi anlaşılıyor.
Toplumların en büyük zenginlik kaynağı insanlar ne denli iyi eğitilirse, o ülke geleceğe daha güvenle bakar. Bunu sağlayacak nitelikli eğitim kurumları ve öğretmenlerdir. Nitelikli nesillerin yetişmesine katkı sağlayacak eğitim sisteminin bir güncellenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.
Eğitimciler ekonomik yaşam şartları çalışma koşullarının iyileştirilmesini sabırsızlıkla bekliyor. Öğretmen açığının, atanamayan öğretmenlerle kapatılması bir an önce gerçekleştirilmeli. Yüz binlerce öğretmen adayı yurdun neresinde olursa olsun heyecanla görev bekliyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.