" "

Durum tespiti: Suriyeli mültecileri anlamak « Yeniufuk Gazetesi

6 Aralık 2023 - 15:11

Durum tespiti: Suriyeli mültecileri anlamak

Her iç karışıklıkta ülkesinde huzursuz olan insanlar yurt dışına gitmek ister. Burada önemli olan kişinin maddi durumuyla ilgilidir. Parası olan parasını alır yurt dışına çıkış yapar.
Parası olan için yurtdışına çıkmak kolaydır. Kapılar ardına kadar açılır.

Durum tespiti: Suriyeli mültecileri anlamak
Son Güncelleme :

26 Nisan 2022 - 9:58

Her iç karışıklıkta ülkesinde huzursuz olan insanlar yurt dışına gitmek ister. Burada önemli olan kişinin maddi durumuyla ilgilidir. Parası olan parasını alır yurt dışına çıkış yapar.
Parası olan için yurtdışına çıkmak kolaydır. Kapılar ardına kadar açılır.
Biraz parası olan veya elinde mesleği olan da sınırdaş ülkelere iltica eder. Buralarda çalışarak en azından açlık sınırının biraz üzerinde geçimini sürdürür.
Ancak savaştan kaçarak sınırdaş ülkelere iltica ettiği halde parası da mesleği de olmayanlar dilenmek ve atık toplamakla hayatlarını idameye çalışmaktadırlar.
“Suriye’den gelen 4 milyon” diye tarif edilen göçmenler, Suriye sınırına bitişik illere Urfa’yı, Gaziantep’i, Kilis’i, Hatay’ı, Adana’yı veya Mersin’i tercih etmelerinin sebebi, “ülkemizde durum normale dönerse hemen gideriz” düşüncesidir.
ABD emperyalizmi önce Irak’ı ardından da Suriye’yi hedefine aldı. 2011 yılında Dera şehrinde başlayan kargaşa, millet olmayı başaramamış, aşiret hukukuyla yönetilen ve yaşayan kesimlerdeki halkı çözmüştür. Bu çözülme ABD’nin, İsrail’in ve Esad rejiminin yanlışlarıyla birleşerek bir iç savaşa dönüşmüştür.
2011’den bugüne kadar ülkemize Suriye’den 4 milyon mülteci geldi. Bu fiili bir olay. Peki, bu mülteciler Suriye’de işler düzelirse dönerler mi? Yoksa ülkemizde kalıp vatandaşlık verilir mi?
Gelenlerin çoğu genç ve bu insanlar tarımda, sanayide çalışmakta. Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının çalışmak istemediği en pis, zor işlerde çalışmaktadırlar, Türk vatandaşı genellikle masa başı işler talep etmekte. Tarlada, sanayide, hayvancılıkta çalışmamaktadır. Bu saydığım işleri göçmen olarak gelen insanlar yapmakta. Çobanlıkta Afganlar, tuğla ocaklarında Suriyeliler çalışmakta. Her toplumda kavga olur. Önemli olan büyük çoğunluğun huzur içinde yaşamasıdır. Anadolu öteden beri göçmen olup gelen biçarelerin yurdu olmuştur. Hele de 600 yıl ümmet olarak Osmanlı’da yaşamış bir toplumuz. Münferit vakaları büyütmek emperyalizme hizmet eder. Önemli olan Suriye’nin normalleşmesidir. Bugün Suriye’nin üçte biri, ABD destekli Kürt organizasyonunun işgali altındadır. Türkiye’ye düşen görev, Suriye hükümeti ile anlaşarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamaya yardımcı olmaktır.
Bugün Afgan çoban, Suriyeli işçi olmasa ülkede üretim düşer. Zor işlerde, tozlu işlerde çalışacak adam bulamayız. Türkiye büyüktür, münferit vakaları anında halleder. Suriyeli göçmenlere sempati ile bakın. Onlar Türkiye düşmanı değildir, biçare insanlardır. Müslüman Türk’e vicdanlı olmak düşer. Önce insan. Saygılarla.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.