""

ENGELLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER « Yeniufuk Gazetesi

23 Mayıs 2024 - 19:31

ENGELLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER

ENGELLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER
Son Güncelleme :

30 Mart 2017 - 7:00

Ne zaman bir engelli görsem (!) Yozgat’taki engellerin önündeki engeller gelir aklıma…

Bir cadde düşünün engeli yürüme yoluyla kaldırımı ikiye bölmüş, birkaç adım ileri de ise, sizi karşılayan bir çöp bidonu. Oha bunun ne işi var burada demeye fırsat kalmadan caddenin sonunda bir başka engelle karşılaşmak mümkün. Hemen hergün selamlaşmak zorunda kaldığımız bir manzara Gazetemizin bulunduğu sokakta çok örnek var.

Sadece gazetemizin bulunduğu sokak m?  Elbette hayır. Şehrin daha birçok yerinden engelli vatandaşları engelleyen ve görüntü kirliliği yapan benzer örnekler.

Yaz geldi, havalar ısınmaya başladı. Yozgat Belediyesi yaz dönemi için mutlaka bir program hazırlamıştır. Yapılacak çalışmalar kapsamında sokak ve kaldırımlar yeniden elden geçecektir, kırık, dökük malzemeler yenileri ile değiştirilecektir.

Burada bütün şehirleri yapından ilgilendiren bir hatırlatma yapmak isterim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından alınan çok önemli bir karar en kısa sürede uygulamaya konulacak.  Kamuya açık alanlarda ‘Engelleri’ kaldırmayanlara para cezası kesilecek.

Sosyal hayatın engellilere uygun hale getirilmesi için yol haritası çizen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, halka açık alanların denetlenmesi standartlara uymayanlara para cezası kesilmesi için harekete geçti.

Bu konuda Yozgat oldukça sıkıntılı illerin başında geliyor maalesef. Yozgat’ta engelli vatandaşlarımız için sosyal hayat yok denecek kadar az sayıdadır.

Gerek eskiden gerekse yeni yapılan kamu ya da özel kuruluşlara ait binaları incelediğimizde anlatmaya çalıştığım konu daha açıkça görülmektedir.

Önce Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya bakalım sonra üzerinde konuşalım:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2017 yılında engelliler için yürütülecek tüm erişebilirlik denetimlerinin ve kesilecek para cezalarının detaylarını belirledi. Alınan kararlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya imzalı genelgeyle tüm kurumlara duyuruldu.

Bakan Kaya, engelli vatandaşların kamuya açık alanlar ve yapılar ile toplu taşıma araçlarında erişebilirliğinin sağlanmasına ilişkin yapılacak denetimlere yönelik yol haritasını içeren iki ayrı genelge yayımladı.

İlk genelgede sosyal hayatın her alanının engelliler açısından uygun hale getirilmesine yönelik inceleme ve denetlemeleri yapmak üzere illerde valilikler bünyesinde kurulan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme komisyonlarının 2017 yılındaki denetimlerde kullanacağı Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Planı paylaşıldı.

Bu plana göre, komisyonlar öncelikli olarak planın birinci aşamasında yer alan bakanlık il müdürlükleri, hastaneler, ilkokullar, ortaokullar, liseler, üniversiteler, öğrenci yurtları, hükümet konakları, adliyeler, belediyelere ait binalar, banka şubeleri, otobüs terminalleri, havaalanları, garlar, alışveriş merkezleri ile ana arterlerde bulunan bulvar, cadde, sokaklar, yaya geçitleri ile umumi tuvaletler ve otoparkları denetleyecek.

İlk aşama denetimlerde kamu veya özel sektöre ait toplu taşıma araçları, metro ve tramvayların da denetimleri yapılacak.

İkinci aşama denetimlerde okul öncesi eğitim kurumları, noterler, tapu ve kadastro müdürlükleri, sürücü kursları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, kent parkları, halka açık telefonlar yer alırken, üçüncü aşama denetimler de diş poliklinikleri, eczaneler, turizm işletme belgeli lokantalar ile 5 ve üzerinde yıldızlı konaklama tesislerini kapsayacak.

Konu uzun bundan sonra yapılacakları hep birlikte yaşayarak, öğreneceğiz. Birinci, ikinci ve üçüncü aşama denetimler sırasıyla sürdürülecek ve biri tamamlanmadan diğerine geçilmeyecek.

 

  • Referandum çalışmalarını serbest bölgelerden sonra şimdide kamuya ait kapalı alanlarda sürdüren Vekil!
  • Yapılan genel kurul seçiminde bir kez daha üyelerin tam oyunu alarak güven tazeleyen Dernek Başkanı!
  • Kooperatif genel kurulunda yaptığı konuşmada esnafın sorunlarının bundan sonra daha kolay aşılacağını anlatan Vekil!

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.