""

ESNAF DOSTU OLMAK « Yeniufuk Gazetesi

16 Haziran 2024 - 14:29

ESNAF DOSTU OLMAK

ESNAF DOSTU OLMAK
Son Güncelleme :

11 Mayıs 2017 - 7:00

Yozgat esnafı üzerinden konuşacak olursak, esnafımızın hiçbir vakit dostu olmadı. Köylünün, çiftçinin, işçinin, memurun, emeklinin, dulun, yetimin, fakir, fukaranın öyle ya da böyle bir sahibi mutlak surette oldu.

Fakat esnafın hiçbir zaman sahibi olmadı.

Senet ya da çekini ödeyemediği için icralık oldu.

Başına olmadık işler geldi, pahalı aldı, ucuz sattı, zarar etti, işini terk etmek durumunda kaldı.

Hasta oldu, hastaneye düştü, sıkıntı, stres yaşadı, kalbi dayanamadı vefat etti, ailesi sahipsiz kaldı.

Başka kentleri az/çok biliriz esnafın bir dostu var. Fakat Yozgat esnafının bugün dahi bir sahibi, destek olanı olmadı.

Son zamanlarda bir takım düzenlemeler ışığında desteklenmek isteyen esnafın büyük çoğunluğu bu desteklerden faydalanamadı.

Olur/olmaz sebeplerle karşı karşıya kalan çok sayıda esnafın umutları başlamadan bitti.

Duydum ki yeni bir çalışma başlatılmış… Esnaf ve Sanatkara yeni destekler sağlanacakmış… Bu konuda geçenlerde bir haber vardı. Önce bu haberi okuyalım sonra zaman kalırsa üzerine konuşalım.

Aydın Şoför Esnaf Kredi kefalet Kooperatifi Başkanı Semih Özmeriç, KOSGEB’den kredi alan esnafın, Kredi Kefalet kooperatiflerinden kredi kullanamaması sorununun Bakanlar Kurulu kararıyla ortadan kalktığını belirterek “Esnaf ve sanatkarımızın beklediği müjdeli haber geldi. Artık hibe kredilerden faydalanmış olan esnafımız da Kredi Kefalet Kooperatiflerimizden kredi kullanabilecek. Esnafın beklentisi olan bu çalışmada emeği geçen herkese esnaf ve sanatkarımız adına teşekkür ediyoruz” dedi.

2017 yılında uygulamaya konulan KOSGEB’den sıfır faizli işletme kredisi desteği alan esnaf ve sanatkarların Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kullandırılan kredilerden faydalanamadığını ve bu durumun da sıkıntı oluşturduğunu ifade eden Başkan Özmeriç, “Esnaf ve sanatkarın ana sorunu 27 Aralık 2016 tarihinde yayınlanan 2016/9666 sayılı kararnameyle, kredi imkanlarının kısıtlanmasıydı. Buna göre, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının faiz veya hibe desteği niteliğindeki desteklerinden faydalanan Esnaf ve Sanatkarlar, aynı işletme için aynı konuda faiz indirimli kredi kullanamıyordu. Yani, Bakanlar Kurulu’nun bu kararı doğrultusunda Halkbank, KOSGEB veya başkaca kamu kurumundan hazine destekli herhangi bir kredi kullanmış olduğu tespit edilen esnaf ve sanatkar, yüzde 50 hazine destekli kooperatif kredilerini kullanamamaktaydı. Bu durum esnaf ve sanatkarımız açısından büyük sorun teşkil etmeye başlamıştı. Sık sık ilgili ve yetkililere ilettiğimiz bu sorun yeni düzenleme ile ortadan kalktı. Artık 2016 veya 2017 yıllarında KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi alan esnaf ve sanatkarımız, Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nden de şartlarının uygun olması durumunda kredi kullanabilecekler” dedi.

Esnafın bu onuda yaşadığı sıkıntıların çözümü için AK Parti Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem ve Mustafa Savaş’ dosya sunduklarını aynı zamanda Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifleri Genel Başkanı Yozgat Milletvekili Abdülkadir Akgül’ün de yoğun gayretlerini bildiklerini ifade eden Semih Özmeriç, “Esnaf ve sanatkarımızın sıkıntısını çözen herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Yaşanan sıkıntı üzerine Sayın Vekillerimiz Mehmet Erdem ve Mustafa Savaş’a dosya hazırlayıp sıkıntının çözümü konusunda yardım istemiştik. Aynı zamanda Genel Başkanımız olan Yozgat Milletvekilimiz Abdülkadir Akgül de bu sıkıntının çözümü için yoğun gayret gösterdi. 5 Mayıs Cuma günü yayımlanan resmi gazete ile sıkıntı tamamen çözüldü. Esnafımız adına kendilerine müteşekkiriz” dedi.

Başkan Özmeriç kararın 5 Mayıs 2017 Tarih 30057 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre ‘2016 yılında uygulamaya konulan KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü ile 2017 yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü kapsamında KOSGEB destekli kredilerden yararlanan esnaf ve sanatkarlar bu fıkra hükmünden istisnadır” şeklinde değiştirildiğini ifade etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.