""

FAKRU ZARURETTEKİ İNSANIMIZI DÜŞÜNEN GENELGE « Yeniufuk Gazetesi

23 Mayıs 2024 - 22:48

FAKRU ZARURETTEKİ İNSANIMIZI DÜŞÜNEN GENELGE

FAKRU ZARURETTEKİ İNSANIMIZI DÜŞÜNEN GENELGE
Son Güncelleme :

21 Kasım 2016 - 7:00

Anadolu kentlerinde yaşanan kış mevsimleri oldukça sert geçer, hava sıcaklıkları kimi zaman sıfır, kimi zaman eksilerde seyreder.

Bu şartlarda Yozgat gibi gelir seviyesi düşük İllerin gelişmeden ve kalkınmadan hissesine düşen payı alamamasının sıkıntısını ekonomik gelir seviyesi düşük kesimler daha çok çekmek durumundadır.

İşsizlik ve istihdam alanlarının yetersizliği nedeniyle nüfusunun önemli bir kısmını göç vermek durumunda kalan Yozgat’ta yaşayan hemen her insanın en az bir ferdi başka şehirlere göç etmiştir.

Doğdu topraklarda iş bulamadığı için karnını doyuramayan, geçim sıkıntısı yaşayan her birey çareyi göç etmekte bulmuştur.

Göçten geri kalan Yozgat’ta yaşan nüfusun önemli bir kısmının ekonomik gelir seviyesi bir hayli düşüktür.

Bu sebeple nüfusun önemli bir kısmı halk deyimiyle yeşil kartlıdır. Bu insanlar hayatlarını idame ettirmek için yaşlılık maaşı veya Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından yapılan yardımlarla hayatlarını sürdürmektedir.

Bu konuda geçtiğimiz günlerde Yozgat Valiliği bir genelge yayımladı. Valilik İnternet sitesinde yayımlanan genelge şöyle;

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşların mağduriyet yaşamamaları, kışı sıcak ve huzurlu bir ortamda geçirmeleri, ihtiyaçlarının bir an evvel ellerine ulaşması için Yozgat Valiliği tarafından genelge yayınlandı.

Vali Kemal Yurtnaç, Anayasada ki sosyal devlet ilkesinin, ihtiyaç sahibi fakru zaruret içinde yaşayan kişilerin insanlık onuruna uygun bir hayat sürdürmeleri için gerekli yardımların yapılmasını gerektirdiğini söyledi.

Bu amaçla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına aylık periyodik paylar geldiğini belirten Vali Yurtnaç, “Bu payların hakkaniyet esasıyla ilimizde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere, engellilere, şehit ve gazi yakınları gibi dezavantajlı gruplara dağıtılması esastır. Kış mevsiminin başlamasıyla yöremizde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere ihtimam gösterilecek, ziyaret edilecek ve ihtiyaçları karşılanacak” dedi.

– Vakıflar gelen paraları bekletmeden ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

Vakıfların, gelen paylarını bankada faiz gelirinde tutmak yerine ihtiyaç sahiplerine bir an evvel dağıtacağını ifade eden Vali Yurtnaç, “Bu çerçevede, her ayın sonunda gelen ödenek, dağıtılan ödenek ve banka hesabının durumunu valilik makamına bir çizelge halinde bildirilecek ve kontrol edilecek. Kış ayarında dağıtılan yakacak yardımlarının dağıtımında hiçbir aksamaya mahal verilmeden dağıtımlar düzenli olarak yapılacaktır. Verilecek yardımlar konusunda şüpheye düşüldüğünde, yorumlar vatandaş lehine yapılacak, fakirlik, yoksulluk içinde yaşayan kişilere insan onurunu zedelemeden yardımlar verilecek.”

  • Şehit yakınlarını unutmayan, eldeki imkanlarla yardımda bulunarak, ailelerin gönlünü almaya çalışan Ekip!
  • Trafik kazası sonucu hayatını kaybeden personellerinin geride kalan yakınları için gerekli yardım çalışmalarını başlatan Yönetim!
  • Hafta dolayısıyla yayınladıkları bildiride çocuklarının önemine dikkat çeken ve önemli bilgiler paylaşan Başkan!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.