![Farkındalık Semineri düzenlendi](https://yeniufukgazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/WhatsApp-Gorsel-2024-02-19-saat-15.10.00_b92af19a.jpg)
Yozgat Rehberlik ve Araştırma Merkezi, aile içi iletişimi güçlendirmek ve kadına yönelik şiddetle mücadelede farkındalık oluşturmak amacıyla 14-16 Şubat 2024 tarihleri arasında Yozgat merkezdeki rehber öğretmeni ve psikolojik danışmanı olmayan okulların velilerine yönelik “Aile İçi İletişim ve Kadına Yönelik Şiddete Karşı Farkındalık” seminerleri düzenledi.
Aile, toplumun temel yapı taşı olarak kabul edilirken, bu önemli yapı içerisindeki iletişim ve kadının rolü konularına vurgu yapma ihtiyacı hissedildi. Yozgat Rehberlik ve Araştırma Merkezi rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri bölüm başkanı Ertuğrul Özerdem, toplumların ayakta durmasında kritik bir rol oynayan ailenin gelişiminde kadının rolünün göz ardı edilemeyeceğini belirtti. Ailenin iç dinamikleri, aile içi iletişim, kadının toplumsal konumu ve değişen dünyada kadının değeri gibi konulara odaklanarak velilere bilinçlendirici seminerler düzenlendiğini ifade etti.
Seminerlerde ele alınan temel başlıklar şu şekilde sıralandı:
Sağlıklı bir iletişim için dikkat edilmesi gereken noktalar
Ailede temel değerlerin korunması
Aile içi iletişimde dikkat edilmesi gerekenler
Kadının rolü ve toplumdaki konumu, kadına yönelik şiddetin nedenleri
Kadına yönelik şiddetin türleri
Kadına yönelik şiddete karşı alınması gereken önlemler ve başvurulabilecek kurumlar
Ertuğrul Özerdem, seminerlere katkı sağlayan ve katılan herkese teşekkür ederek, toplumun sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürebilmesi için aile içi iletişim ve kadına yönelik şiddetle mücadelede bilinçlenmenin önemine vurgu yaptı. Seminerler, katılımcıların aktif ilgisi ve sorularıyla etkileşimli bir atmosferde geçerken, toplumun bu konulardaki farkındalığını artırmayı hedefliyor. Haber Merkezi