Hizmet İş Sendikasından Bozdağ’a hayırlı olsun ziyareti « Yeniufuk Gazetesi – Yozgat Haberleri

21 Eylül 2021 - 11:50

Hizmet İş Sendikasından Bozdağ’a hayırlı olsun ziyareti

Hizmet-İş Sendikası ve Hak İş Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız ve yönetim kurulu üyeleri Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Hizmet İş Sendikasından  Bozdağ’a hayırlı olsun ziyareti
Son Güncelleme :

02 Ağustos 2017 - 7:00

32 görüntüleme

Sendika Başkanı Zararsız, Başbakan Yardımcısı Bozdağ’a sendikaları adına plaket ve sendikanın 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Anı Kitabını ile taşeron, mevsimlik olarak çalışan işçilerin sorunlarını, beklentilerini konu alan dosyayı takdim etti.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a, hayırlı olsun ziyaretinde bulunduklarını söyleyen Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız, şunları kaydetti: “Hak-İş olarak, Türkiye’nin en sorunlu alanlarından biri olan kamuda çalışan taşeron işçilerin durumu konusunda yaklaşık 10 yıldır mücadele veriyoruz ve yine 10 yıldır bu sistemin sürdürülebilir olmadığını, kamuya ciddi bir maliyet getirdiğini, taşeron emekçilerinin pek çok haktan yoksun bırakıldığını ve kamu hizmetleri yapmasına rağmen özel sektörde çalışıyor gibi gösterilmesinin yaşattığı binlerce sorunlarla mücadele ederek bu günlere geldik. Mücadelemizi yoğunlaştırmak için taşeron işçileri sendikalarımızda örgütledik.”
750 BİN TAŞERON İŞÇİ VAR
HAK-İŞ’e bağlı sendikalarında 250 bin taşeron üyelerinin olduğunu belediyeleri de dahil edince bu rakamın 750 Bin’e çıktığını söyleyen Zararsız, “ Bunların toplu sözleşme hakları için mücadele ettik. 2014 yılında çıkarılan bir yasayla bunlar için toplu sözleşme yapma hakkını elde ettik. Bunun yanında kıdem tazminatı, yıllık izinler gibi haklarını güvence altına aldırdık. Ama hala sorunları çözemedik. Belediyeleri de dahil ettiğimizde 750 bin civarında taşeron işçi var. Hükümet bu taleplerimizi önce bir yasa çıkararak belli bir noktaya taşıdı ama şu anda toplu iş sözleşmesi sistemini istediğimiz gibi işletemiyoruz. Evet, sözleşmeler yapılıyor ama sorunlarımız var. Diğer kamu kurumlarında çalışan işçiler ve memurlar ile ilgili hükümetle sendikalar arasında yapılan çerçeve anlaşmasını maalesef taşeron işçiler için yapamadık. Umut ediyoruz ki taşeron işçilerin toplu sözleşmelerini bir çerçeve sözleşmeyle imzalayalım.”diye konuştu.
Taşeron işçilerle ilgili bir yıldır bir gelişme olmadığını vurgulayan Zararsız, “22 Mart 2016 tarihli AK Parti TBMM Grup Toplantısında asıl iş-yardımcı iş ayrımı yapılmadan kamuda taşeron olarak çalışan bütün işçilerin kadroya alınacağı müjdesini verilmişti. Dışarda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak” yönündeki açıklamaları da kamuda taşeron anlayışı ve sisteminden vazgeçilmesi önemli bir gelişme olmuştu. Bu konuda o tarihiden bu güne kadar her hangi bir gelişme olmadı. HAK-İŞ Konfederasyonu taşeron işçilerle birlikte mevsimlik ve geçici işçilerin durumunun da çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz. Hak-İş İl Başkanlığı olarak Yozgat’ta 3500 taşeron işçiyi sendikamıza kayıt yaptık. 27 belediye ve altmış şirkette örgütlüyüz. Taşeron işçilerimizin ve mevsimlik işçilerimizin umdu sizlersiniz. Ülkemizin her yerinde olduğu gibi bu insanlar sizlerden, bizlerden bir açıklama bekliyor. Biz ve bu insanlar üzerimize düşeni fazlası ile yaptık yapmaya devam ediyoruz.”şeklinde konuştu.
TAŞERON İŞÇİLERE KADRO VERİLMESİNİ İSTİYORUZ
Taşeron işçilere kadro verilmesini istediklerini vurgulayan Zararsız, “ Toplu-İş Sözleşmelerin en kısa sürede sonuçlandırılmasını, iş güvencesinin sağlanmasını, çerçeve sözleşmesinin imzalanmasını, kadro verilmesini istiyoruz. Bu insanların sizlere olan güvenine, sevgisine zarar gelsin istemiyoruz. Öncelikle; ülkemizin birlik ve bütünlüğü, vatanımızın ve milletimizin bekası için üreten, alın teri döken biz emekçiler, şartlar ne olursa olsun her an devlet, vatan ve milletimiz için dimdik ayakta ve teyakkuz halinde olduğumuzu beyan ediyoruz. Ülkemize kasteden iç ve dış mihraklara karşı tüm emekçilerin hükümetimizin her an yanında olduğunu, bunun bir vatan burcu olduğunu ifade ediyoruz. Ülkemizin, Yozgat’ımızın, taşeron ve mevsimlik işçilerimizin umudu silersiniz. Hükûmetimizin, aileleriyle birlikte milyonları kapsayan taşeron ve mevsimlik işçilerin sorunlarını, adil bir şekilde çözüme kavuşturacağınıza, emek ve emekçi dostu olduğunu bir kez daha göstereceğine inanıyor, her daim emekçilerin destek ve dualarının sizlerle birlikte olacağını ifade ediyoruz.”dedi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’da ziyaretlerinden dolayı Sendika Başkanı Ferman Zarasız ve üyelerine teşekkür ederek, Taşeron, mevsimlik ve geçici işçilerin sorunlarının takipçisi olacağını, bu sorunların giderilmesi için elinden gelenin fazlasını yapacağını ifade etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.