""

Kadınlar gece işlerinde 7,5 saaten fazla çalıştırılamayacak « Yeniufuk Gazetesi

26 Mayıs 2024 - 09:34

Kadınlar gece işlerinde 7,5 saaten fazla çalıştırılamayacak

Kadın işçilerin diğer işçilerden farklı olarak gece çalıştırılma koşulları iş kanunlarında ve ilgili tüzük ve yönetmeliklerde yapılan değişiklilerle 7.5 saatten fazla çalıştırılamayacağı belirtildi.

Kadınlar gece işlerinde 7,5  saaten fazla çalıştırılamayacak
Son Güncelleme :

03 Mayıs 2017 - 9:26

Son yıllarda artan kadın istihdamında hükümet tarafından yapılan düzenlemelerle kadınları oldukça sevindiren gelişme yaşandı. Yapılan düzenlemelerle kadınlar artık gece işlerinde 7.5 saatten fazla çalışamayacak, evlerinden araçlarla işe götürülüp, getirilecek.
Ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da çalışan kadınlar yapılan düzenlemenin kapsamının daha da geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, sosyal ve diğer haklar konusunda da adım atılmasını istedi.
Yozgat’ta Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında istihdam edilen vatandaşların oranına bakıldığında kadınların daha fazla olduğu göze çarpıyor. İstihdam, yatırım, üretim ve sosyal politikalarda kadına pozitif ayırımcılık yapan hükümet, gece çalışmalarında da koruma kalkanı hazırladı.
GECE ÇALIŞAN
KADINLAR UYGUN ARAÇLA ALINIP
GÖTÜRÜLÜP
GETİRİLECEK
Özellikle gece çalışmalarıyla ilgili köklü değişiklikler yapıldı. Buna göre, kadınlar gece işlerinde 7.5 saatten fazla çalıştırılamayacak. Gece çalışacak kadınların isim listeleri iş müfettişlerince yapılan denetimlerde gösterilmek üzere saklanacak. Gece çalışan kadınlar evlerinden uygun araçlarla alınarak işe götürülüp getirilecek. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, konuya ilişkin açıklamasında “Kadınların gece çalıştırılabilmeleri için işe başlamadan önce çalışmalarında sakınca olmadığına yönelik sağlık raporu alınması gerekiyor. Çalışanın özel durumu, işyerinde maruz kalınan sağlık ve güvenlik risklerini de dikkate alarak işyeri hekimince belirlenen düzenli aralıklarla sağlık muayenelerinin yapılması sağlanmalı” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.