""

Karagöz: Attıkları imzaya sahip çıkmayanlar hesap vermeli « Yeniufuk Gazetesi

4 Mart 2024 - 18:42

Karagöz: Attıkları imzaya sahip çıkmayanlar hesap vermeli

Türk Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Latif Karagöz, sağlık çalışanlarınınarkasında durmayan, hakkının elinden alınmasına ses çıkarmayan yetkili bir sendika nedeniyle sürekli mağduriyetler yaşandığını öne sürdü. Karagöz, “Attıkları imzaya sahip çıkmayanlar hesap vermeli.”dedi.

Karagöz: Attıkları imzaya sahip  çıkmayanlar hesap vermeli
Son Güncelleme :

17 Kasım 2016 - 7:00

Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Latif Karagöz, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Son toplu sözleşmede bu net biçimde görülmüş yasal zorunluluk olmasına rağmen hayata geçmeyen düzenlemeler nedeniyle çalışanlar hak kaybına uğramıştır. Memurun hakkını savunmak ise yine Türkiye Kamu-Sen’e düşmüş ve uygulanmayan toplu sözleşme hükümleri nedeniyle dava açılmıştır.4/C’lilere kadro, yıpranma payı ile ilgili çalışma, refakat izinleri, Kitlerdeki sözleşmeli personellerin yıllık izinlerinin devri ve 112 çalışanlarına nakdi yemek yardımı yapılması gibi karar altına alınan ve yasalaşan düzenlemeler kâğıtta kalmış uygulanmamıştır. Çalışanın sesi olmak yerine idarenin nefesini solumayı tercih edenlerde buna sessiz kalarak sus pus olmuşlardır.”
112 sağlık çalışanlarının mağdur edildiğini kaydeden Karagöz, şunları ifade etti: 112 çalışanlarına yemek yardımının nakdi olarak ödenme meselesi çalışanın nasıl mağdur edildiğinin ve yetkili sendikanın bunu nasıl savsakladığının en bariz örneğidir. Hepinizin bildiği gibi toplu sözleşmede 112 çalışanları için olumlu sayılabilecek bu tek düzenlemenin yürürlüğe girme tarihi 1 Ocak 2016’idi. Bu tarihten itibaren 112 çalışanlarına nakdi olarak yemek yardımı yapılacaktı. Yetkili Sendika Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen’de hayırlı olsun afiş ve broşürü bastırarak 112 çalışanları yemek parasını almadan onlar rantını yeme işine girişmişlerdi. Fakat Ocak 2016 geldiğinde yemek yardımı yasal zorunluluk olmasına rağmen nakdi olarak ödenmedi 3 ay ertelendi. Sonra yine ertelendi. Bu süreçte ne yazıkki imzayı atan sendika ne bir açıklama yaptı, ne bir başvuruda bulundu ne de bir dava açtı. Bakanlık ne yaparsa kabul etti. Mesele çalışanın hakkı olunca kulağının üstüne yattı. Bakanlığın bu tavrına biz itiraz ederek kanun hükmündeki toplu sözleşmenin gereğini yerine getirin dememize rağmen imzayı atan Malum yetkili sen yine sustu. Bu acizlik yüzünden 112 çalışanları mağdur edildi. Bu mağduriyet sürerken Ağustos ayının sonlarına doğru yani toplu sözleşmenin yapılmasının üstünden tam bir yıl geçmişken Devlet memurları yiyecek yardımı yönetmeliği değişti. Eylül 1’den itibaren yemek yardımı nakdi verilecek dendi. Ama o da yalan oldu. Eylül geçti. Ekim geçti ve Kasım’da geçiyor hala bir kuruş yemek yardımı ödenmedi. Bu sürede 112 çalışanları ellerindeki yemekten de oldular ve mağduriyet iki katına çıktı.”
“Malum Yetkili-Sen mesajlarla 112 çalışanlarına yemek yardımının hayata geçeceğini söylüyor ve hayırlı olsun diyor.”diyen Karagöz, “ Yasal yürürlülük tarihinden tam 11 ay sonra hayata geçecek bir düzenleme ile ilgili hala hiç sıkılıp utanmadan hayırlı olsun mesajı atabilmek için utanmazlık seviyesinin çok ciddi boyutlarda olması gerekir. 11 ayın hesabını vermeleri gerekenlerin hala özür dilemek yerine hayırlı olsun demeleri ayrı bir garabet ve ucuzluktur. Daha da herhangi kesinleşmiş bir tarih yoktur. Bakanlıkta konu ile ilgili yazışma süreci devam etmektedir. Malum-Sen’in birkaç gün içinde dediği günden bu yana da 6 gün geçmiştir.11 ay boyunca kılını bile kıpırdatmayarak 112 çalışanların nakdi yemek yardımının sürekli ertelenmesine açıkça katkıda bulunanların bugün hiç kabahatleri yokmuş gibi birden ortaya çıkmalarının takdirini 112 çalışanlarına bırakıyoruz. Mücadele etmeyi sendikal ilkelerinin hiçbir yerine koymayarak ne verirlerse onu alırız diyen bir anlayış hızla kamu çalışanlarını uçuruma götürmektedir. Yasal yemek yardımının bile böyle bir rıza sonucunda 11 aydır verilmemesi ipin ucunun nasıl kaçtığını ve çalışanların ne kadar uçurumun kenarına yaklaştıkları göstermeye yeterlidir. Umarız ki çalışanlar çok geç olmadan, iş güvencelerini kaybetmeden, hak ve hukukları tamamen idarecilerin iki dudağı arasına bırakılmadan bunlara gereken dersi verirler.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
yalçın tan 11 Aralık 2016 / 21:01 Cevapla

Batılı ülke halkları bir yılda kişi başına 100 litre süt, 60 kg. peynir, 80 kg.et tüketiyorlar.
Üstelik bir de peynirden yapılmış heykel yarışmaları düzenliyorlar.
Büyüklüğü Konya İlimiz kadar olan İsrail’in halkı bir yılda kişi başına 15 kg. Hindi eti, 250 yumurta tüketiyor. Bizde vatandaşa “Sen mercimek çorbası ile yetindiğin gecekondunda otur. Bunun karşılığı olarak da sana tepeden bakarım, bana oy ver.” diyen siyasetçiler var.